MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay ile Vali Ersin Yazıcı mangal başında!

06.07.2021 12:00

Antalya haber... Balon balığı alımı programında, Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay ile Antalya Valisi Ersin Yazıcı, aslan balığının tüketimini teşvik için, dikenleri zehirli, eti lezzetli ve yenilebilir olan aslan balığını mangalda pişirip yedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay ile Vali Ersin Yazıcı mangal başında!

Antalya haber... Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürlüğü, Antalya Balıkçı Barınağında, "Balon Balığı Avcılığının Desteklenmesi, Aslan Balığının Tüketime Kazandırılması" projesi çerçevesinde program düzenlendi. Programa Tarım ve Orman Bakanlığı Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü Mustafa Altuğ Atalay, Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma, Üretme ve Eğitim Enstitüsü Müdürü Serkan Erkan ve balıkçılar katıldı.

"DİKENLERİ ALINDIKTAN SONRA YENEBİLİR"

Denizlerindeki istilacı türlerden aslan balığı hakkında bilgiler veren Genel Müdür Mustafa Altuğ Atalay, “Aslan balığı destekleme kapsamında değil. Balon balığını alıyoruz, sanayide kullanıyoruz, imha ediyoruz, aslan balığını ise dikenlerini kestikten sonra tüketebiliyoruz. İlk tadımı yapıldı. Son derece lezzetli bir balık. Dikeni ele batmadığı sürece sıkıntı yok. Ekonomisini de kendiliğinden oluşacaktır. Ama balon balığının etinin tüketilmemesi gerekir. Balon balığını imha, aslan balığını gıda olarak kullanabiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

"TEMİZLEDİKTEN SONRA SON DERECE LEZZETLİ BİR BALIK"

Daha sonra protokol dev balon balığı ve aslan balıklarını inceledi. Bir görevli aslan balığını eldivenle eline alarak, dikenlerinin makas yardımıyla nasıl kesileceğini ve temizleneceğini uygulamalı olarak gösterdi.

Atalay, balon balığının zehirli, aslan balığının dikenleri alındıktan sonra lezzetli olduğunu belirterek, “Aslan balığını yakaladığımız zaman eldivenle tutacağız, temizledikten sonra son derece lezzetli bir balık” dedi.

MAŞA YARDIMIYLA ALDI

Aslan balıklarının temizlenmesinin ardından protokol ızgara başına geçti. Vali Yazıcı ve Genel Müdür Atalay, bir süre ızgarada aslan balığı pişirdi. Atalay, pişen aslan balığını maşa yardımıyla tabağa alarak, zehirsiz ve lezzetli bir balık olduğunu göstermek için kendisi yedi.

"KORKULACAK BİR BALIK DEĞİL"

Bu sırada Doç. Dr. Mahir Kanyılmaz ise aslan balığının lezzetini topluma kazandırmaya çalıştıklarının altını çizerek,” Restoranlara, lokantalara, soframıza inmesini istiyoruz. Amacımız balığı tanıtmak. Herkes korkuyor, korkulacak bir balık değil son derece lezzetli” diye konuştu.

"GENEL MÜDÜRE GÜVENİYORUM"

Vali Yazıcı ise “Genel Müdüre güvenip ben de tadıyorum arkadaşlar. Tadı ne balığına benziyor” diye sordu. Genel Müdür Atalay ise balığının lezzetinin daha çok levrek balığına benzediğini söyledi.

ASLAN BALIĞI HAKKINDA

Aslan balığı (Pterois), Hint Okyanusu ve Büyük Okyanus'un batı kısımlarında, Kızıldeniz'de, mercan kayalıklarda yaşayan zehirli deniz balıklarından oluşan bir cinstir. İnsanlar için tehlike teşkil ederler. Kıyıya yakın yerler ile 50 metre derinlik arasındaki kısımlarda yaşarlar. Üst kısımlarında bulunan iğnelerin insan ile teması sonucunda birkaç gün süren yanma, terleme ve solunum zorluğu görülebilir, hatta ölüme bile neden olabilir.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Manavgat'ta yangın faciası! Hasan Ali Yüksel hayatını kaybetti

Manavgat'ta yangın faciası! Hasan Ali ..

Manavgat'ta yangın faciası! Hasan Ali Yüksel hayatını kaybetti
Manavgat'taki yangın kaza mı, sabotaj mı?

Manavgat'taki yangın kaza mı, sabotaj ..

Manavgat'taki yangın kaza mı, sabotaj mı?
Bakan Pakdemirli Manavgat'taki son durumu paylaştı!

Bakan Pakdemirli Manavgat'taki son dur..

Bakan Pakdemirli Manavgat'taki son durumu paylaştı!
Manavgat'ta büyük felaket! Yangın bir türlü kontrol altına alınamıyor

Manavgat'ta büyük felaket! Yangın bir ..

Manavgat'ta büyük felaket! Yangın bir türlü kontrol altına alınamıyor
29 Temmuz Perşembe Antalya'da hava durumu...

29 Temmuz Perşembe Antalya'da hava dur..

29 Temmuz Perşembe Antalya'da hava durumu...
Çalışanlar dikkat! Direk tazminat alabilirsiniz…

Çalışanlar dikkat! Direk tazminat alab..

Çalışanlar dikkat! Direk tazminat alabilirsiniz…