MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

1 mayıs

Fenix center
Antalya'nın çocuk istismarı utancı!

29.06.2019 16:41

Antalya'nın Alanya ilçesindeki bir erkek öğrenci yurdunda 17 yaşındaki H.D. adlı erkek çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddia edilen A.Y. (35) yargılandığı mahkemece 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Üyesi Avukat Müge Gezginci, "Bu konuda bölge olarak Türkiye'de ilk 5'teyiz" dedi.

Antalya'nın çocuk istismarı utancı!

Yeni Alanya'nın haberine göre; 4 Ekim 2018 tarihinde meydana gelen olayda, iddiaya göre, Alanya'daki bir erkek öğrenci yurdund17 yaşındaki H.D., 35 yaşındaki A.Y. tarafından cinsel istismara uğradı.

 A.D’nin olayı anlattığı ailesinin, yurtta görevli olduğu öğrenilen A.Y. hakkında şikayetçi olmasıyla şüpheli tutuklandı.

Alanya 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada suçlamaları kabul etmeyen tutuklu sanık A.Y, karar duruşmasında ‘Çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı.

"Her sabah gözümüzü bu tür haberle açıyoruz"

Antalya Barosu Alanya Kadın ve Çocuk Hakları ile Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Kurulu Üyesi Avukat Müge Gezginci,  konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

 “Her sabah gözümüzü, çocuğa yönelik istismar, ihmal ve vahşi cinayet haberleri ile açıyoruz. Burada tartışılması gereken konu; cezaların yeterliliğinden çok, toplumun rehabilite edilerek, bu suçun işlenmesine neden olacak faktörleri ortadan kaldırmak olmalıdır. Unutulmamalıdır ki; öncelikli sorumluluk devletindir. Tüm kişi ve kurumlar, farklı alanlarda çalışan meslek kuruluşları bir araya gelerek, sorunun çözümü konusunda yol gösterici ve çözüm üretici olmalıdır.

Eril, cinsiyetçi söylem ortadan kaldırılmalı, çocukların evrensel değerlere uygun kız-erkek birlikte eğitim almaları sağlanmalıdır. Dini referanslarla günlük yaşamın şekillenmesi, hukuki düzenlemelere gidilmesi ve çocukların cinsel obje olarak değerlendirilmelerinin önüne geçilmelidir. Fahiş cezalar sonucunda  cezasızlık halinin ortaya çıkmasına engel olunmalı, adil yargılama ile evrensel değerlere uygun cezalandırma olmalıdır.

Mecliste çocuk hak ihlallerine ilişkin komisyon kurulmalı ve bu alanda çalışan sivil toplum örgütleriyle ortak çalışmalar yürütülmelidir.

Soruşturma aşamasında tüm deliller bir kez ve en ayrıntılı şekilde toplanmalı ve ruh hali zaten alt üst olmuş çocuğun ifadesi tekrar tekrar alınarak bir kez daha mağduriyetine sebep verilmemelidir.

Böylelikle yargılama usule ve esasa uygun yapılacak, yerel mahkemede fahiş ceza alan sanığın, üst derece mahkemelerinde salıverilmesine engel olunacaktır. Elbette benzer kararlar birbirine emsal teşkil edecektir.

Ancak her davayı, kendi oluşumu içinde incelemek ve değerlendirmek gerekir. İdam veya hadım çözüm değildir. Her iki infaz yönteminin uygulandığı ülkelerdeki sonuçlara bakıldığında, bir şiddet türünün ortadan kaldırılması için asla çözüm olmadığı net olarak görülecektir. Şiddete şiddetle cevap vermek çözümsüzlüğü doğurur. İşin özü; çocuğa yönelen her türlü istismar için çözüm, çocuğa özgü adalet, koruma ve rehabilitasyondur.”

"Bölge olarak Türkiye'de ilk 5'teyiz"

Antalya ve Alanya’da çocuk istismarı oranının çok yüksek olduğunu söyleyen Müge Gezginci, Antalya'nın bölge olarak Türkiye’de ilk 5’te olduğunu söyledi. 

 "Bir çocuğun istismara uğradığını fark etmesi, bunu kendine itiraf etmesi ve ailesine söylemesi gerçekten çok zor ve uzun bir süreç. Ailelerin çocuklarını iyi gözlemlemesi lazım. Çocuklar bu süreçte içine kapanabiliyor, insan ilişkileri zayıflıyor. Okuldaki akademik başarısı düşüyor" diyen Gezginci, ailelerin hem manevi hem de adli süreçte çocuklara destek olmaları gerektiğini belirtti. 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs

1 mayıs konayaaltı