banner302

banner265

banner292
banner228
18 Mart 2020 Çarşamba 14:52
Tutuklu ve hükümlü aileleri "Corona AF”ı bekliyor
banner348

Mahkum yakınları ve mahkumlar Adalet Bakanlığı'nın aldığı bir dizi önlem ve hijyen faaliyetlerine rağmen virüsün bulunulan ortamda bulaşmasının yüksek olduğunu belirterek, tıklım tıklım dolu olan cezaevlerinin mahkumların durumlarına göre AF’ın gerçekleşmesi gerektiğini savunuyor. Milletvekilleri ve ilgili bakanlığın meclise bu konunun acil taşınması ve gerekenin yapılması gerektiği belirtiliyor. 

Öte yandan , Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada cezaevlerinde Corona virüsüne karşı önlemlerin alındığını belirterek "Açık görüş dahil tüm ziyaretler sınırlandırdık” dedi. Öte yandan Adalet Bakanlığı Corona virüse karşı alınan tedbirleri içeren bir acil eylem planı hazırladı. Eylem planının uygulanması bakanlık bünyesinde kurulan bir komisyon tarafından günlük olarak takip ediliyor.Adalet Bakanlığı yapılan yazılı açıklamada ise acil eylem planının, Sağlık Bakanlığı ve Corona Virüsü Bilim Kurulu ile eşgüdümlü olarak Adalet Bakanlığının bütün birimleri tarafından aşama, aşama uygulandığını belirtti. 

Nisan ayı sonuna kadar iptal

Corona Virüsü Bilim Kurulu'nun yaptığı değerlendirmeler doğrultusunda güncellenecek olan acil eylem planının ilk aşaması kapsamında Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı, bağlı ve ilgili kurumlar bünyesinde uygulanan genel tedbirler şöyle: Herhangi bir zorunluluk bulunmadığı müddetçe yurt dışına ziyaretler ve yurt dışından gelen heyet ziyaretlerinin kabulü nisan ayı sonuna kadar iptal edildi. Bakanlık bünyesinde gerçekleştirilecek toplantı, eğitim, seminer gibi bütün toplu faaliyetler yine nisan ayı sonuna kadar iptal edildi.

Dezenfektasyon sürüyor

Alınan önlemler çerçevesinde yurt dışından gelen personel, Corona virüsü testleri ve ilgili tetkiklerin yapılması için sağlık kurumuna yönlendirilmekte olup personelin yurda giriş yaptığı andan itibaren ilk 14 günü raporlu olarak geçirmesi takip edildiğini,  Adliyeler, bakanlık merkez teşkilatı, ilgili kurumlar ve ceza infaz kurumları dahil bütün binalarda, ring ve servis araçlarında dezenfeksiyon ve temizlik işlemleri rutin olarak yapılmakta olup bütün bina girişlerinde dezenfektan aparatları bulundurulduğunu, Ayrıca hijyen noktasında farkındalığın artırılması amacıyla personele eğitim verildiğini ve vatandaşlara yönelik duyurular yapıldığını hatırlattı. 

Korona virüs çıkan mahkum yok

Adalet Bakanlığının acil eylem planının ilk aşaması kapsamında ceza infaz kurumlarında uygulanan tedbirler de kamuoyuna duyuruldu. Bu tedbirler şöyle:

* Kuruma ilk kabul işlemleri esnasında hastalık belirtisi gözlemlenen tutuklu ve hükümlüler, hastanelere sevk edilerek, sağlık raporları doğrultusunda ceza infaz kurumlarına kabul edilmektedir.

* İlk kabul işlemleri, tutuklu ve hükümlülerin son dönemde yurt dışına gidip gitmediği kolluk marifetiyle tespit edildikten sonra yapılmaktadır.“

* Yüksek ateş, öksürük gibi rahatsızlıkları gözlemlenen tutuklu ve hükümlülerin, gecikmeksizin hastaneye sevki sağlanmakta, tedavileri tamamlanan ve test sonuçları negatif çıkanlar kuruma kabul edilmektedir. Şu ana kadar ceza infaz kurumlarımızda Corona virüs testi pozitif çıkan tutuklu ve hükümlü bulunmamaktadır.

* Hastalık belirtisi gözlemlenmeyen ilk kez kuruma gelen tutuklu ve hükümlüler ise imkanlar dahilinde 14 gün süreyle ayrı bir bölümde tutulmaktadır.* Son dönemde yurt dışına çıkmış olan yabancı ve Türk vatandaşı ziyaretçilerin tutuklu ve hükümlüleri ziyaret etmesine izin verilmemektedir.

* Gerekli görüldüğü takdirde açık görüş dahil bütün ziyaretlerin kademeli olarak sınırlandırılması planlanmaktadır.

* Bütün ceza infaz kurumları için yeteri kadar ateş ölçer, dezenfektan ve temizlik malzemesi temin edilmiş olup salgın ihtimaline karşı bütün ceza infaz kurumlarında ilk müdahale esnasında gerekli olan tulum, maske, eldiven, gözlük, galoş, bone ve sıhhi önlük ihtiyacı giderilmiştir. 

MYGazete.com Özel

Emel Gümüş
Meslek hayatına Antalya Yeni İleri Gazetesinde başladı. Daha sonra uzun yıllar Beyaz ve Fotospor Gazetelerinde görev yaptı.
banner32
Son Güncelleme: 18.03.2020 14:56
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner343

banner324

banner174

banner242