MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
2020’nin en çok konuşulan toplumsal olayı İstanbul Sözleşmesi nedir ?

30.12.2020 23:32

1 Ocak’tan 15 Aralık’a kadar dijital basında üretilen 49,4 milyon haberi analiz eden B2Press Online PR Servisi, en çok haber alan olayları belirledi. Yürütülen çalışma da sosyal konuların da dijital basında geniş yer bulduğu belirtildi. Bu çalışmaya göre, Türkiye’de bu süreç içinde, Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önleme amacıyla hazırlanan İstanbul Sözleşmesi 58 bin 661 habere konu oldu. Peki İstanbul Sözleşmesi nedir?

2020’nin en çok konuşulan toplumsal olayı İstanbul Sözleşmesi nedir ?

Kadınlara Yönelik Şiddet ve Aile İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi bilinen adıyla İstanbul Sözleşmesi kadına yönelik şiddet konusunda bağlayıcılığa sahip ilk uluslararası sözleşmedir. 11 Mayıs 2011'de İstanbul'da imzaya açıldığı için ‘İstanbul Sözleşmesi' ismiyle bilinmektedir. Sözleşme, 1 Ağustos 2014 tarihinde yürürlüğe girmiştir.

İşte İstanbul Sözleşmesi’nin ayrıntıları ve maddeleri…

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ NEDİR?
İstanbul Sözleşmesi, biyolojik veya hukuki, ailevi bağ olup olmadığına bakılmaksızın ev içi şiddetin ve kadınlara yönelik her türlü şiddetin önlenmesi ve bunlarla mücadeleye ilişkin standartlar öngören ve Avrupa ülkelerini hukuki olarak bağlayan ilk belgedir.
Özel olarak kadınlara ve kız çocuklarına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti hedef alan ilk Avrupa sözleşmesi olma niteliğini taşıyan Sözleşme, bugüne kadar Türkiye dahil Avrupa Konseyi üyesi 20 ülke tarafından onaylanmıştır. Türkiye, Sözleşme’yi imzaya açıldığı 11 Mayıs 2011 tarihinde imzalamış, 14 Mart 2012 tarihinde ise onaylamıştır.

SÖZLEŞMENİN AMACI NEDİR ?
Sözleşme’nin amacı, kadınları her türlü şiddete karşı korumak ve kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddeti önlemek, kovuşturmak ve ortadan kaldırmak; kadına yönelik her türlü ayrımcılığın ortadan kaldırılmasına katkıda bulunmak ve kadınları güçlendirme yolu da dahil olmak üzere kadınlarla erkekler arasında maddi (fiili) eşitliği sağlamak; ev içi şiddetin tüm mağdurlarının ve kadına yönelik şiddet mağdurlarının korunması ve bunlara yardım edilmesi için kapsamlı çerçeve, politika ve önlemler geliştirmek; kadına yönelik şiddeti ve ev içi şiddeti ortadan kaldırma amacıyla uluslararası işbirliğini yaygınlaştırmak; kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddetin ortadan kaldırılması için bütüncül bir yaklaşımın benimsenmesi maksadıyla kuruluşların ve kolluk kuvvetleri birimlerinin birbiriyle etkili bir biçimde işbirliği yapmalarına destek ve yardım sağlamaktır.
Sözleşme, hem özel alandaki hem kamusal alandaki şiddeti yasaklamaktadır.

SÖZLEŞME KİMLERİ KAPSIYOR ?
Sözleşme,“toplumsal cinsiyete dayalı” ayrımcılık ve şiddeti temel almıştır ve toplumsal cinsiyeti tanımlayan ilk uluslararası belgedir.
Madde 3’e göre, İstanbul Sözleşmesi,“kadına yönelik şiddet” ve “ev içi şiddet” mağdurlarının tamamını kapsamaktadır Sözleşme, toplumsal cinsiyete duyarlı bir yaklaşım sağlanmasına ilişkin yükümlülükler içermektedir. Böylece, taraf devlet vatandaşı olmayan, sığınmacı ve göçmen kadınlara koruma sağlayan düzenlemelere yer vermektedir.

Sözleşme, farklı mağdur gruplar (toplumsal cinsiyet, cinsel yönelim, toplumsal cinsiyet kimliği dahil) arasında ayrım yapılmasını yasaklamaktadır. Böylece, ev içi şiddet mağduru çocuklara, erkeklere, kadınlara, LGBTİ bireylere de eşit koruma sağlamakla yükümlüdür.

 

 

Kaynak: DHA

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve yaralılar var

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve..

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve yaralılar var
Antalya'da hava az bulutlu ve açık geçecek

Antalyada hava az bulutlu ve açık geçe..

Antalya'da hava az bulutlu ve açık geçecek
Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye kara operasyonu başlattığını duyurdu

Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye ..

Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye kara operasyonu başlattığını duyurdu
Manisa'da 3 torununu kurtaran dede hayatını kaybetti

Manisada 3 torununu kurtaran dede haya..

Manisa'da 3 torununu kurtaran dede hayatını kaybetti
Son dakika....  Ağrı’da polisimize roketli saldırı! Şehidimiz var

Son dakika.... Ağrı’da polisimize rok..

Son dakika.... Ağrı’da polisimize roketli saldırı! Şehidimiz var
Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'dan 3 roket atıldığını duyurdu

Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'da..

Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'dan 3 roket atıldığını duyurdu