Turizm sektörü temsilcileri 'sezon öncesi aşılama' çağrısında bulundu

10.02.2021 10:52

Yunanistan'ın turizm çalışanlarını aşılamaya başladığı haberlerinin yayılması üzerine Türk turizmciler, turizm çalışanlarına yönelik aşı programının açıklanmasını talep etti. Sektör temsilcileri, turizm çalışanlarının sezon başlamadan aşılanması gerektiğini söyledi.

Turizm sektörü temsilcileri 'sezon öncesi aşılama' çağrısında bulundu

Koronavirüs salgını sebebiyle tüm dünyada geçen yıl 1 milyarın üstünde turist ve 1.2 trilyon dolar civarında gelir kaybı meydana geldi. Koronavirüsün zarar verdiği turizm ve seyahat endüstrisinde, dünyanın önde gelen turizm ülkeleri arasında 2021 yılında büyük rekabet bekleniyor. Ekonomisi turizme bağlı veya büyük önem taşıdığı ülkelerin 2021 yılı için en önemli adımı 'aşı' olacak.

ATİB Başkan Yardımcısı İsmail Arık

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ÇAĞRI YAPTI

Uluslararası medyada geçen hafta 'Yunanistan turizm çalışanlarını aşılamaya başladı' haberleri birçok rakip ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yankı buldu. Turizm sektörü temsilcileri Türkiye'nin de bir an önce turizm çalışanlarına yönelik aşı programının açıklanması için çağrı yaptı.

ÖNCELİKLERİ SAYGIYLA KARŞILIYORLAR

Pandemi nedeniyle ülkemizde ve tüm dünyada öncelikli konunun doğal olarak toplum sağlığı olduğunu belirten Alternatif Turizm işletmeleri Birliği (ATİB) Başkan Yardımcısı İsmail Arık, aşıda sağlıkçılar, kolluk kuvvetleri, öğretmenler, kronik hastalıkları olanlar ve 65 yaş üstü gibi öncelikleri saygıyla karşıladıklarını söyledi.

"DÜNYA TURİZMİNDEKİ YERİMİZİ BELİRLEYECEK KİLOMETRE TAŞLARI"

Ancak pandemi sonrası normalleşmenin hızlanması ve ülke ekonomisinin hızla normale dönmesi için turizm sektörünün de herkesin kabul edeceği çok önemli bir konu olduğuna işaret eden Arık, bu konuda doğru atılacak her adımın misafir tercihlerini ve dünya turizmindeki yerimizi belirleyecek kilometre taşları olabileceğini açıkladı.

"AŞILAMA PLANI ACİLEN DÜNYAYA DUYURULMALI"

Türkiye'de turizm çalışanlarının öncelikli aşılanması veya aşılama programının şimdiden açıklanması gerektiğini belirten Arık, “Yunanistan turizm çalışanlarını öncelikli aşılama kararı alarak bu fırsatı elimizden aldı. Kazanç fırsatını kaçırdık, artık kaybetmemek için turizm çalışanlarını öncelikli aşılama aksiyon planı acilen dünyaya duyurulmalı" diye konuştu.

ATİB Başkanı Cem Karaca

GÜNDEMDE AŞI VAR

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Akdeniz Bölge Temsil Kurulu (BTK) ve ATİB iş birliğiyle düzenlenen toplantıda da aşı konusu gündeme geldi. Toplantıda aşılama konusunda turizm çalışanlarının da öncelik listesine alınması gerekliliği konuşuldu. ATİB Başkanı Cem Karaca, "Özü ve ürünü insan olan turizm sektöründe hizmet veren ve hizmet alanlar doğrudan etkileşim halinde olmak zorunda" dedi.

KARACA: "ZİYARETÇİLERİN İÇİNİ RAHATLATACAK"

Covid-19 aşısının turizm sezonunun hareketlenmeye başladığı mart, nisan aylarında tamamlanmasını umut ettiklerini anlatan Karaca, “Turizm sektörü çalışanlarının bu dönem öncesinde aşılanması, yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin güvenini artırarak, içini rahatlatacak, misafir seyahat kararı verirken ülkemizin tercih ihtimali çok daha fazla olacaktır. Çok etkili olduğunu düşündüğümüz Güvenli Turizm Sertifikası, 'Öncelikli aşılanmış turizm çalışılanları' kararıyla taçlanacaktır" ifadelerini kullandı.

TÜRSAB Akdeniz BTK Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Turgut

ERKAN YAĞCI: "TALEBİMİZİ KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞIMIZA İLETTİK"

Turizm çalışanlarının sezon öncesinde aşılanmasının uluslararası pazarlamaya büyük ve önemli etkisi olacağını ifade eden TÜRSAB Akdeniz BTK Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Turgut, devlet politikası olarak duyurulmuş ve uygulanmış bir proje olarak ülkemizin tercih ihtimalini önemli oranda artıracağını kaydetti.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, turizmdeki en önemli hedefin geçen yılki rakamların üzerine çıkmak olduğunu belirterek, "Aşılanmayı biz de çok yakın takip ediyoruz, ülkelerde turizm hareketinin başlaması için de son derece önemli bir nokta. Bizler de önceliklerden sonra, sektör için talebimizi Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ilettik" dedi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'..

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?
Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yar..

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları
Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehme..

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması
Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023
Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' so..

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!
Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Eko..

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?