MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütMaymun çiçeği nedir, belirtileri neler? Maymun çiçeği virüsü bulaşır mı?

21.05.2022 08:30

Maymun çiçeği virüsü belirtileri son günlerde hastalığın birçok ülkede görülmesinin ardından merak konusu oldu. Peki, dünyada kısa süreli paniğe neden olan maymun çiçeği virüsü nedir, nasıl bulaşır ve Türkiye’de var mı?

Maymun çiçeği nedir, belirtileri neler? Maymun çiçeği virüsü bulaşır mı?

Afrika’da bulunan nadir bir hastalık olan bir maymun çiçeği hastalığı son zamanlarda Birleşik Krallık, Portekiz ve İspanya’da görüldü. Vakalardaki ani artış, dünya çapındaki halk sağlığı uzmanlarını endişelendiriyor. UCLA Fielding Halk Sağlığı Okulu’nda epidemiyoloji profesörü olan Dr. Anne W. Rimoin, USA TODAY’e verdiği demeçte, “Monkeypox genellikle küresel olarak görülmez.” Orta Afrika’da maymun çiçeği ve diğer bulaşıcı hastalıkları kapsamlı bir şekilde inceleyen Rimoin, bu tür salgınların “nadir ve olağandışı bir olay” olduğunu söyledi. Çoğu insan virüsten kurtulsa da, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre bazı durumlarda tehlikeli ve ölümcül olabilir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

Maymun çiçeği hastalığı ile aynı virüs ailesinden gelen nadir bir hastalıktır. CDC’ye göre virüs ilk olarak 1958’de araştırma maymunlarının kolonilerinde keşfedildi.

Virüsün insandaki ilk vakası 1970 yılında Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde tespit edildi. CDC, bugün çoğu maymun çiçeği enfeksiyonlarının hala orada meydana geldiğini, ancak hastalığın diğer bazı orta ve batı Afrika ülkelerinde de bildirildiğini söyledi.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NASIL BULAŞIR?

Monkeypox genellikle kemirgenler gibi enfekte hayvanlardan insanlara yayılır. Dünya Sağlık Örgütü , insandan insana bulaşmanın mümkün olduğunu ancak daha az yaygın olduğunu söyledi. Virüs ayrıca kontamine malzemeler yoluyla da yayılabilir.

CDC, bazı uzmanların Afrika kemirgenlerinin bulaşmada rol oynadığından şüphelense de, maymun çiçeği hastalığının ana taşıyıcısının hala bilinmediğini söyledi.

Orta ve Batı Afrika’nın bazı bölgelerinde insanlar, kemirgenlerin ve küçük memelilerin ısırmaları veya çizikleri, yabani av hayvanları hazırlama veya enfekte bir hayvan veya hayvansal ürünlerle temas yoluyla virüse maruz kalabilirler.

Virüs insanlar arasında kolayca yayılmaz, ancak insandan insana bulaşma tipik olarak büyük solunum damlacıkları yoluyla gerçekleşir. Bu damlacıklar tipik olarak birkaç metreden fazla seyahat edemez, bu nedenle CDC’ye göre maymun çiçeğini yaymak için uzun süreli yüz yüze temas gerekir.

MAYMUN ÇİÇEĞİ HASTALIĞI BELİRTİLERİ NELER?

CDC, Monkeypox’un tipik olarak grip benzeri semptomlar ve şişmiş lenf düğümleri ile başladığını söyledi. Monkeypox semptomları tipik olarak benzerdir ancak çiçek hastalığı semptomlarından daha hafiftir.

Erken belirtiler ateş, kas ağrıları, titreme ve yorgunluğu içerir. Daha ciddi vakalarda, genellikle yüzde ve cinsel organlarda suçiçeği ve çiçek hastalığında görülenlere benzeyen bir döküntü gelişebilir.

Ağrılı ve kaşıntılı lezyonlar, sonunda kabuklanmadan ve düşmeden önce vücutta oluşabilir.

CDC, maymun çiçeği ile enfekte olanların genellikle enfeksiyondan yedi ila 14 gün sonra semptomlar yaşamaya başladığını söyledi. Hastalık genellikle birkaç hafta sürer.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da ortakların kavgasında kan döküldü! Saadettin Aktaş hayatını kaybetti

Antalya'da ortakların kavgasında kan d..

Antalya'da ortakların kavgasında kan döküldü! Saadettin Aktaş hayatını kaybetti
Son dakika haberi: Bedelli askerlik ücreti belli oldu

Son dakika haberi Bedelli askerlik ücr..

Son dakika haberi: Bedelli askerlik ücreti belli oldu
Antalyaspor 2022/2023 sezonunu Galatasaray maçı ile başlıyor

Antalyaspor 20222023 sezonunu Galatasa..

Antalyaspor 2022/2023 sezonunu Galatasaray maçı ile başlıyor
Antalya ve Denizli'de nefes kesen operasyon! Çok sayıda gözaltı

Antalya ve Denizli'de nefes kesen oper..

Antalya ve Denizli'de nefes kesen operasyon! Çok sayıda gözaltı
5 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu!

5 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu!

5 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu!
Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü çekildi

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü..

Süper Lig'de 2022-2023 sezonu fikstürü çekildi