Site, yolu ve sahili kapattı, Cunda halkı küplere bindi

18.05.2021 17:17

Ayvalık Cunda Adası’nda deniz kenarında ve orman içindeki 50 villadan oluşan Doğaköy (Parlamenterler) Sitesi’nin hem yolu hem de sahili kapattığını öne süren 500 vatandaş imza toplayıp Belediye’ye şikayet dilekçesi verdi. Öte yandan site yönetiminin de hem sahili hem de yolu kapattıkları yönündeki başvurular üzerine, “Bize husumetleri var, art niyetli kişiler” şeklinde kendilerini savundukları belirtildi.

Site, yolu ve sahili kapattı, Cunda halkı küplere bindi

Cunda Adası’ndaki 50 villadan oluşan eski adıyla Parlamenterler Sitesi’nin önünden geçen ‘Kadarstral yol’a kapı yapıldığını ve site yönetiminin bu kapıyı sürekli kapalı tutması nedeniyle vatandaşların ve çiftçilerin geçemediğinden yakınan 500 ada sakini belediyeye dilekçe verdi. Ada sakinleri, site yönetiminin denize bakan kısımdaki sahili de kapattığını ve site sakinlerinin kullanımına yönelik düzenlediklerini öne sürdü.

HALKIN MALI OLAN YOL VE SAHİL

İddialara göre 1. derece SİT alanı olan bölgedeki sitenin arka tarafı sahile bakarken ön tarafından da tarlalara ve sahile giden ‘kadastral yol’ geçiyor. Kadastral yol, imar planı olmayan bölgelerde kadastro haritalarında kimsenin mülkiyetinde olmayan kamu malı alanlara deniyor. Yani bu kapatılan yolun sitenin arazisi üzerinde olmadığı, halkın malı olduğu ifade ediliyor.

"KAYALIKLARDAN GEÇERKEN DENİZE DÜŞÜYORUZ"

Yolun devamında büyük tarım arazileri de yer alıyor. Bakla, karpuz, kavun, zeytin yetiştirilen tarım arazilerine giden bu yolun kapalı olması nedeniyle çiftçiler ve arazi sahibi vatandaşlar araçlarıyla geçiş yapamıyorlar. Kimi çiftçilerin malzemelerini tekneyle getirmek zorunda kaldığı belirtilerek, kayalıklardan geçmek zorunda kalan çiftçilerden denize düşenler ve yaralananlar olduğu da ifade ediliyor. Bölgede tarım yapan çiftçi İlker Şanlı da, kayalıklardan tarlalarına gitmek isterken ailesinin denize düştüğünü dile getiriyor.

‘SİTEYİ KOLLAYAN SİYASİLER VAR’ İDDİASI

Sosyal medyadan yaptığı paylaşımla yıllardır çektikleri sorunu kamuoyunun gözleri önüne seren çiftçi İlker Şanlı, site yönetiminin yalnızca halka ait yolu kapatmakla kalmadığını, halka ait sahili de kapattığını öne sürerek, “Halka ait kadastro yolu ve halka ait kıyı şeridini kendilerine göre parsellediler. Kendi arazimize geçemiyoruz. Halkın yolu resmen gasp edildi” dedi.

İlker Şanlı'nın o paylaşımı

Şanlı’nın konu hakkında yaptığı paylaşım şöyle:

"GMKA Projesi kapsamında yapılan kapılar yangın ve güvenlik amaçlı kapılardır. Girişi engelleyemez. Şu an zaten faaliyete geçmemiştir. Bu kapının onlarla hiçbir ilgisi yoktur. Ayrıca imar 18 uygulaması ile bu site içindeki tüm yollar 2010 yılında Ayvalık Belediyesine geçmiştir. Hiçbir şekilde kapatılamaz. Belediye tek yetkilidir. Müdahale etmesi gerekmektedir. Burada anladığım kadarıyla ileri gelen siyasiler var ki belediye uğraşmak istemiyor. Olan vatandaşa oluyor. Durum budur. Cunda Parlamenterler Sitesi o kapı ve sahil kalkacak... Oralar halkındır bunu ben değil kanunlar söylüyor.”

İlker Şanlı, ada sakinleri olarak 500 imza topladıklarını ve belediyeye şikayet dilekçesi verdiklerini belirterek, “Bize haklı olduğumuzu söylediler. Önümüzdeki günlerde encümen toplantısı yapılacak deniliyor” şeklinde konuştu.

İlker Şanlı

CUNDA KORUMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİ DE AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Alibey (Cunda) Adası Kalkındırma ve Koruma Derneği tarafından yapılan açıklamada, Cunda Belediye Başkanı ile Kaymakamının bu yol ve sahil kapatma olayına sessiz kalmaları eleştirildi.

‘Eski Parlamenterler sitesi yeni adıyla Doğaköy kadastro yolu…’ başlıklı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"Bu konuyu gündeme getirdiğimiz için hakkımızda aslı astarı olmayan ithamlarla karşılaşıyoruz. Konunun bize intikal etmesi mevcut olan sitenin arka tarafında kalan arazide tapulu zeytinliği olan , arazisi olan Cundalı insanlarımızın kadastro yolu üzerine site tarafından konan kapıdan geçemeyerek arazilerine ulaşamadıklarını ilettikleriyle olmuştur.

Daha önceki paylaşımımızda da belirmiştik gerek site sakinleri gerekse Cundalı insanlarımız gayet medeni insanlardır. Diyalogla her iki tarafın da kabul edebileceği bir çözüm bulabilirler diye düşünmüştük , öyle olacağına da inanıyoruz.

Ne var ki dile getirdiğimiz bu konuyla ilgili amacımızın başka olduğu, art niyetli olduğumuzu, site sakinleriyle aramızda husumet olduğunu ve hatta site sakinlerinden bazılarına takmış olduğumuzu dahi söyleyerek aslı astarı olmayan iddialarda bulundular.

Bu iddiaları şiddetle reddederiz. Orada oturan insanlar da bizim insanlarımızdır, hiç birinin ne malına ne mülküne ne de haklarına bir zeval gelmesini , huzurlarının bozulmasını kesinlikle istemeyiz .
Biz ortadaki bir sorunu ziraatçi insanımızın ve tapulu malına ulaşamayan insanlarımızın mağduriyetlerini paylaşıp duyuruyoruz.

Bu sorunu çoktan halledilmesi gerekirdi. Değerli Kaymakamımız Sayın Gökhan Görgülüarslan konuyu bilmektedir ve maalesef iki tarafın da kabul göreceği bir çözüm için kendisinden bir ses duyamadık. Sessizlik bir çözüm değildir aksine görüldüğü gibi huzursuzluk meydana getiriyor.

Ayrıca Belediye Başkanımız Sayın Mesut Ergin Bey de sessizliğini sürdürüyor, konuyu bizzat kendisi de biliyor, sıkıntılı olan bir durumu STK olarak dile getiriyoruz siz seyrettikçe site sakinleri dostlarımızla Cundalı komşuları birbirine mi düşsün isteniyor.

Muhakkak bir güzel çözüm bulunur en adaletli çözümü de sizin bulacağınıza inanıyoruz , hiç de zor bir konu değil, herkes iyi niyetli kimsenin kimseye de düşmanlığı yok .

Lütfen ortak bir toplantıyla insanların bu sorununa adaletli ve yasal bir çözüm bulunsun.

Huzur ve Güven hepimize lazım.

Saygılarımızla.”

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'..

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?
Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yar..

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları
Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehme..

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması
Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023
Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' so..

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!
Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Eko..

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?