MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütAntalya Türkiye'nin gündemine oturdu! Kira artışları şok ediyor...

31.03.2022 09:30

Antalya haber... Turizm başkentinde Mart ayında kira artış oranlarıyla Türkiye’de ilk sıraya oturdu. Antalya'da kenar semtler dahi 2 bin 500 liradan aşağıda kiralık ev bulunmazken, daireler semtine göre 4 bin, 8 bin, 15 bin 20 bin lira civarında seyrediyor.

Antalya Türkiye'nin gündemine oturdu! Kira artışları şok ediyor...

Antalya haber...  Satılık konut piyasasında son bir ayda satılık konut fiyatları yüzde 20.75 artış gösterdi. Antalya’da ortalama konut metrekare fiyatları 7 bin TL olurken, geri dönüş süresi 19 yıl olarak hesaplanıyor. Öte yandan Antalya Mart ayında en yüksek kira artışı yaşanan il oldu.

EV FİYATLARI ÜÇE KATLANDI

2022 yılı emlak endeksine göre, Antalya’da satın alınan 100 metrekarelik bir konutun ortalama fiyatı 900 bin lira civarında. Şehrin iç kesimlerindeki mahallelerde ise ortalama yüz metrekarelik evler 600 - 700 bin liraya alıcı buluyor. Öte yandan Antalya, kiraların en yüksek artış gösterdiği il sıralamasında zirveye oturdu. Antalya konut satış fiyatları değişimi ise aylık yüzde 20.75, üç yıllık yüzde 231, 4 yıllık yüzde 288 olarak tespit edildi.

Antalya'da Konut Fiyatları En Fazla Yükselen İlçeler:

Yıllık ortalamalara bakıldığında Şubat 2022 sonu itibarıyla konut için Antalya ilinde en fazla değer kazanan ilçeler sırasıyla Aksu, Demre, Konyaaltı, Finike, Serik oldu.

Antalya'da Konut Fiyatları En Fazla Düşen İlçeler:

Yıllık ortalamalara bakıldığında Şubat 2022 sonu itibarıyla konut için Antalya ilinde en fazla değer kaybeden ilçeler sırasıyla Elmalı, Kumluca, Korkuteli, Manavgat, Gazipaşa oldu.

Antalya'da En Hızlı Kazandıran İlçeler:

Amortisman süreleri dikkate alındığında ise Şubat 2022 sonu itibarıyla Antalya ilinde en hızlı geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Akseki, Elmalı, Korkuteli, Serik, Kepez oldu.

Antalya'da En Geç Kazandıran İlçeler:

Amortisman süreleri dikkate alındığında Şubat 2022 sonu itibarıyla Antalya ilinde en geç geri dönüşe sahip ilçeler sırasıyla Döşemealtı, Kaş, Gazipaşa, Kumluca, Alanya…

TÜRKİYE’DE KİRA ARTIŞ ORANI YÜZDE 84.2

Ev kiralarında son bir yıldaki artış kiracıların hesaplarını alt üst etti. Üç büyük şehirden İstanbul'daki kira artış oranları enflasyonun iki kat üstüne çıktı. Bahçeşehir Üniversitesi Ekonomik ve Toplumsal Araştırmalar Merkezi’nin (BETAM) emlak sitesi sahibinden.com verilerine dayanarak hazırladığı kiralık konut piyasası araştırma raporu sonuçlarına göre; İstanbul’daki kira artış oranları enflasyonun iki katı şeklinde gerçekleşti. Geçtiğimiz ay İstanbul’da yüzde yıllık kira artı oranı 112,3, Ankara’da yüzde 106,7, İzmir’de yüzde 74 oldu. Türkiye genelinde kira artış oranı yüzde 84,2 oldu.

İSTANBUL’DA KİRALIK KONUTUN METREKARESİ 49 LİRA

Ülke genelinde ortalama kiralık konut metrekare fiyatındaki yıllık artış oranı geçen ay yüzde 84,2 olarak gerçekleşti. Böylece ortalama kiralık konut ilan metrekare fiyatı 30 lira oldu. Kiralık konutlarda metrekare fiyatları İstanbul’da 49, Ankara’da 24, İzmir’deyse 30 lira olarak tespit edildi.

ANTALYA KİRA ARTIŞINDA BİRİNCİ OLDU

Türkiye genelinde ev kiralamak isteyen bir aile (Birey) en fazla kira artış oranıyla Antalya’da karşılaştı. Antalya’yı sırasıyla İstanbul, Ankara, Mersin ve Kocaeli takip etti.

VAN KİRA ARTIŞINDA EN DÜŞÜK İL OLDU

Ev kiralayan ya da mevcut durumu kirada ola aile ya da bireyler Türkiye geneline göre en rahat nefesi Van’da aldı. Van’ı sırasıyla Kahramanmaraş, Mardin, Trabzon, takip etti.

KİRALIK ODANIN AYLIK FİYATI 1700 LİRA

Öte yandan Antalya’daki ev kiralarının hızla artması ve Türkiye’nin zirvesine oturması turizm kentindeki kiracılarda şok etkisi yarattı. En düşük kira bedeli 2 bin ile 2 bin 500 lira arasında olurken semtine göre ev kiraları 4 bin, 8 bin, 15 bin ile 20 bin lira arasında geziniyor. Antalya’da 1 + 0 evler ile kiralık odaların aylık kiraları ise bin 700 lira ile 2 bin lira arasında.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da silahlı saldırı! Evinin önünde kurşunlandı

Antalya'da silahlı saldırı! Evinin önü..

Antalya'da silahlı saldırı! Evinin önünde kurşunlandı
Son dakika: KPSS skandalı sonrası dikkat çeken karar! Tamamı silinecek!

Son dakika: KPSS skandalı sonrası dikk..

Son dakika: KPSS skandalı sonrası dikkat çeken karar! Tamamı silinecek!
Başkan Uysal, Muharrem orucu yemeğine katıldı

Başkan Uysal Muharrem orucu yemeğine k..

Başkan Uysal, Muharrem orucu yemeğine katıldı
Mucize bebek Ömer Özkan'dan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan'a ziyaret

Mucize bebek Ömer Özkan'dan Rektör Pro..

Mucize bebek Ömer Özkan'dan Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan'a ziyaret
Konyaaltı Belediyesi kapı kapı gezip talepleri dinliyor

Konyaaltı Belediyesi kapı kapı gezip t..

Konyaaltı Belediyesi kapı kapı gezip talepleri dinliyor
Turizmde pandemi öncesine dönüş! İstihdamı hareketlendirdi

Turizmde pandemi öncesine dönüş İstihd..

Turizmde pandemi öncesine dönüş! İstihdamı hareketlendirdi