MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam'dan önemli uyarı: 'Pencerenizi bile açmayın!'

28.11.2020 21:14

Kimyager ve Deniz Bilimci Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, 29 Kasım Pazar günü ve sonrası için çok ciddi uyarılarda bulunarak, “Covid-19 vaka sayımız 50-60 binlere çıkarsa şaşırmayacağım. Pencerenizi bile açmayın” dedi.

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam'dan önemli uyarı: 'Pencerenizi bile açmayın!'

Çöl tozlarının ve bulutlu havanın Covid-19 yayılımını tetiklediği konusundaki çalışmaları ve uyarılarıyla tanınan kimyager ve deniz bilimci Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, 29 Kasım 2020 (Yarın) ve sonrasındaki günlere dikkat çekerek uyarılarda bulundu. Prof. Saydam, “Hafta sonu ve gelecek hafta için "ÇOK CİDDİ" uyarımdır” diyerek yayılan çöl tozları nedeniyle korona vaka sayılarının 50-60 binlere çıkabileceğini söyledi.


Kimyager ve Deniz Bilimci Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam

‘'VİRÜS TAŞIYICILARI GÖKYÜZÜNDE UYARISI'

Sosyal medya hesabından bir açıklama yapan Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, “Hafta sonu ve gelecek hafta için "ÇOK CİDDİ" uyarımdır” başlıklı paylaşımında, “29 Kasım Pazar gününden itibaren Sahra Çölünden çok yoğun toz çıkışı beklenmekte. Toz ve bulutlu hava pazar günü Trakya Marmara Ege ve Batı Akdeniz'de etkili olacak. Yani virüsün yayılımı için gerekli olan canlı organizmalar havada çok yoğun olacak. Sayısı on binlere hatta yüz bine ulaşan taşıyıcıların etrafa saçabileceği virüs çok ama çok uzaklara taşınabilecek. Yani virüsün yayılımı çok daha kolay olacak” diye yazdı.
Gökyüzünde bu belirtiler varsa dikkat

Prof. Saydam havadaki bulaştırma potansiyeliyle ilgili verilere dikkat çekerek, “Özetle bu hafta sonu özellikle batıda bulunduğunuz her yerde havada bulut var ise, bugünlerde alabildiğince gördüğünüz uzak mesafeler görünmez sanki sis varmış gibi bir görünüm almış ise;

Kesinlikle dışarı çıkmayın,

‘Bizim site içinde yürüdüm sokağa çıkmıyorum’ demeyin,

Pencerenizi bile açmayın,

Poyrazmatiğiniz var ise mutlaka çalıştırın,

Bu nedenle bugün ve yarın alışveriş işinizi tamamlayın” uyarılarında bulundu.

Önümüzdeki haftalarda yayılım devam edecek

Sahra tozları taşınımının gelecek hafta ve ne yazık ki ondan sonraki hafta da artan bir şekilde devam edeceğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam, “Sizler dışında bunun bilincinde olmayan toplumdaki sayılar 50-60 binlere ulaşırsa şaşmayacağım. Halbuki yapılması gereken bizim kontrolümüz dışında gelişen bu olumsuz koşulları gören her duyarlı vatandaşımızın kendini temastan koruması olmalı. Kış sezonu nedeni ile doğal atmosferik süreçler içerisinde artan daha da artacak olan Sahra tozu taşınımı sadece bizi değil Avrupa'yı da etkiliyor. Bu nedenle Aralık ayı tüm Avrupa için maalesef yeni bir kaos anlamına gelecek. Mesajımı istediğiniz kadar paylaşabilirsini” ifadelerini kullandı.

'SARI VE BOĞUK GÖKYÜZÜ BENİ ÇOK ETKİLİYOR'

Prof. Saydam’ın bir takipçisi de, hava durumunun değişmesiyle daha önceleri de sıkıntılar yaşadıklarını belirterek, tozların covid-19 dışında başka sağlık sorunlarına da yol açma ihtimalinin olup olmadığını vurgulayarak, “Hocam acaba bu toz olayında şu olabilir mi, içeriğindeki virüs sebebiyle değil de içeriğindeki partiküller sebebi ile nefes almayı zorlaştırdığı için hasta olmayı kolaylaştırıyor olabilir mi, ya da güneş ışığını kestiği için onla alakalı bir şey olabilir mi?
Corona öncesinde de hatta çok eskiden beri dikkat ederim, sarı ve boğuk gökyüzü varsa hep o dönem ve sonrası boğazım şişer, hapşırma başlar. Hava kalitesi çok ciddi anlamda etkiliyor beni. Aslında herkesi etkiliyor ama gökyüzüne bakma alışkanlığı olmadığı için fark etmiyorlar. Ancak sebep olarak virus bakteri VS taşıma değil de başka alt sebebi olabilir mi?” sorusunu yöneltti.

GÜN GELECEK BİLİM KURULU DA BUNU ÖĞRENECEK!

Prof. Saydam takipçisine verdiği yanıtta, gökyüzünde yaşanan değişimlerin günümüzde yarattığı tehditlerin boyutunu artırdığını vurgulayarak, “Benim geçmiş senelerdeki paylaşımlarımı takip ediyor olsaydınız hafta sonu ve gelecek hafta için tam da sizin bahsettiğiniz uyarıları yapacaktım. Hatta onlar hala geçerli. Hafta sonu mesela migren ağrılarınız depreşecek. Ancak şimdi bu mikroorganizmalara gelip de yapışan ve onlarla dağılan virüs ortaya çıktı. Geçen senelerde de vardı H5N9 vs vs gibi ama bu seneki çok ölümcül. Uyarılarımızın şeklini şemalini değiştirdi. Bir gün gelecek Bilim Kurulu da bunları öğrenecek ve yasaklamalar buna göre yapılacak ama o güne ve o gün de kadar korunmanın tek yolu da bu” cevabını verdi.

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam kimdir?

Prof. Dr. Ahmet Cemal Saydam 1951 İstanbul doğumlu. ODTÜ Kimya bölümünden Lisans(1974) Yüksek Lisans(1976) Liverpool Üniversitesinden(1981) de doktorasını aldı... BİYOGRAFİNİN tamamını okumak için TIKLAYIN

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Ramazan

Diğer Haberler

15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne kadar oldu? İşte gram, çeyrek, yarım altın fiyatları

15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne k..

15 Nisan Perşembe altın fiyatları ne kadar oldu? İşte gram, çeyrek, yarım altın fiyatları
THY 1 Haziran'a kadar Rusya seferlerini durdurdu

THY 1 Hazirana kadar Rusya seferlerini..

THY 1 Haziran'a kadar Rusya seferlerini durdurdu
Özel araçla seyahat etmek serbest mi? İçişleri Bakanlığı merak edilen o soruları yanıtladı

Özel araçla seyahat etmek serbest mi İ..

Özel araçla seyahat etmek serbest mi? İçişleri Bakanlığı merak edilen o soruları yanıtladı
Ege'de peş peşe depremler!

Ege'de peş peşe depremler!

Ege'de peş peşe depremler!
EGM'den vatandaşlara uyarı! Bu linke sakin tıklamayın

EGM'den vatandaşlara uyarı! Bu linke s..

EGM'den vatandaşlara uyarı! Bu linke sakin tıklamayın
Sağlık Bakanlığından 'esnek mesai ve idari izin' genelgesi

Sağlık Bakanlığından 'esnek mesai ve i..

Sağlık Bakanlığından 'esnek mesai ve idari izin' genelgesi