MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

 


Enflasyon oranı sonrası ATSO'dan açıklama! Başkan Bahar: 'Hayat pahalılığını gıda enflasyonu körüklüyor'

05.12.2022 20:51

Antalya haber... Bugün açıklanan enflasyon oranlarını değerlendiren ATSO Başkanı Ali Bahar, hayat pahalılığının devam edeceğini belirtti. Gıda enflasyonuna dikkat çeken Bahar, “Gıda enflasyonuna doğru teşhis konulmalı, piyasa dinamikleri bozulmamalı, tarımda girdi ve üretim destekleri artırılmalı, besi sektörünün sorunları hızla çözüme kavuşturulmalı" dedi.

Enflasyon oranı sonrası ATSO'dan açıklama! Başkan Bahar: 'Hayat pahalılığını gıda enflasyonu körüklüyor'

Antalya haber... ATSO Başkanı Ali Bahar, enflasyonda Aralık ayından itibaren baz etkili düşüşün belirginleşeceğini ifade etti. Ali Bahar, “2022 Kasım ayı enflasyonu bir önceki aya göre TÜFE’de yüzde 2,88, Yİ-ÜFE’de yüzde 0,74 olarak açıklandı. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 84,39, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 136,02 oldu. Enflasyonda Aralık ayından itibaren baz etkili düşüşün belirginleşeceği ve yıllık enflasyonun yüzde 65-68 aralığına gerileyeceği beklentisi yüksektir. Yİ-ÜFE’de baz etkili düşüş daha keskin olacak, Ekim ayında yüzde 157, Kasım ayında yüzde 136 olan yıllık artış, Aralık ayında yüzde 100’e yakınsayacaktır. Baz etkisi dışında, temel girdilerde küresel ekonomide durgunluğa bağlı fiyat düşüşleri, döviz kurlarındaki yatay seyir de enflasyon hızının yavaşlamasını sağlayacaktır" dedi.

EN YÜKSEK ARTIŞ SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİNDE

Kasım ayında en yüksek artışın süt ve süt ürünlerinde yaşandığını aktaran Bahar, “Kasım ayında en yüksek artış gösteren ürün yüzde 17,58 ile tereyağı olurken bu ürünü yüzde 15,71 ile taze süt ve yüzde 15,05 ile peynir izledi. En fazla düşüş ise yüzde 50,56 ile çocuk giyim olurken, bunu yüzde 2,18 ile karayolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı ve yüzde 2,14 ile kadın giyim izledi. Yıllık bazda ise en yüksek artışların da sırasıyla yüzde 107,03 ile ulaştırma, yüzde 102,55 ile gıda ve alkolsüz içecekler gruplarında gerçekleşti. Önümüzdeki aylarda ÜFE’de çift haneleri, TÜFE’de yüzde 50’leri konuşmaya başlayacak olmamız enflasyonun halen yüksek kaldığı gerçeğini ve enflasyon ataleti riskini unutturmamalıdır" şeklinde konuştu.

HAYAT PAHALILIĞI

Enflasyon hızı yavaşlamasına rağmen hayat pahalılığının etkisinin hissedilmeye devam edeceğini söyleyen Bahar, gıda enflasyonuna dikkat çekerek şunları söyledi;

“Enflasyon hızında yavaşlamaya rağmen hayat pahalılığının devam edecek olması ve özellikle gıda enflasyonunun yapısal sorunlarının da katkısıyla yüksek kalması, üzerinde durulması gereken bir husus. Kasım ayında sebze ve meyvede mevsim geçişi fiyat artırıcı rol oynamıştır. Süt ürünlerindeki maliyet ve fiyat artışları uzun zamandır sektörün gündeminde olan bir konudur. Tarım sektörü yem maliyetleri dışında, akaryakıt, doğal gaz gibi girdi maliyetlerindeki artıştan da doğrudan etkilenen bir sektördür. Yem maliyetlerinde artışla birlikte et fiyatlarının baskılanması besi sektöründe arzı daraltmış ve bu durum süt ürünlerine yansımış bulunmaktadır. Tarım ve Orman Bakanlığı ve TÜİK verileri süt üretiminde düşüş eğilimini ortaya koymaktadır. Dolayısıyla gıda enflasyonuna doğru teşhis konulmalı, piyasa dinamikleri bozulmamalı, tarımda girdi ve üretim desteklerinin artırılmalı, besi sektörünün sorunları hızla çözüme kavuşturulmalıdır."

ENFLASYON BASKISI

"Kasım ayında Yİ-ÜFE artışında da TÜFE’de olduğu gibi gıda ürünlerinin etkili olduğu, gıda dışında çimento, cam gibi mineral ürünler, kağıt gibi girdilerde fiyat artışlarının devam ettiği, demir-çelik, akaryakıt gibi girdilerde enflasyon baskısının azaldığı görülmektedir. Yİ-ÜFE’de aylık olarak madencilik ve taş ocakçılığında yüzde 4,99 artış, imalatta yüzde 2,01 artış, elektrik, gaz üretimi ve dağıtımında yüzde 5,17 azalış ve su temininde yüzde 3,39 artış kaydedilmiştir. Yİ-ÜFE gelişmelerinde küresel resesyon riskleri dışında petrol ve tahıl fiyatlarında jeopolitik gelişmelerin etkisinin de belirleyici olmasını bekliyoruz."

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Son durumu Bakan Fuat Oktay paylaştı! Can kaybımız 2379'a yükseldi

Son durumu Bakan Fuat Oktay paylaştı! ..

Son durumu Bakan Fuat Oktay paylaştı! Can kaybımız 2379'a yükseldi
TÜİK Antalya'nın yeni nüfusu açıkladı! Bir önceki yıla göre 68 bin 172 kişi arttı

TÜİK Antalya'nın yeni nüfusu açıkladı!..

TÜİK Antalya'nın yeni nüfusu açıkladı! Bir önceki yıla göre 68 bin 172 kişi arttı
Antalyaspor, 10 TIR yardımı afet bölgesine ulaştıracak

Antalyaspor 10 TIR yardımı afet bölges..

Antalyaspor, 10 TIR yardımı afet bölgesine ulaştıracak
Antalya'da elektrik kesintisi! 7 Şubat Salı

Antalya'da elektrik kesintisi! 7 Şubat..

Antalya'da elektrik kesintisi! 7 Şubat Salı
Türkiye'ye dayanışma mesajları yağıyor! İsrail'den görsel destek!

Türkiye'ye dayanışma mesajları yağıyor..

Türkiye'ye dayanışma mesajları yağıyor! İsrail'den görsel destek!
Antalya Koleji'nde uzun yıllar öğretmenlik yapan Nazire Sevilmiş de göçük altında!

Antalya Koleji'nde uzun yıllar öğretme..

Antalya Koleji'nde uzun yıllar öğretmenlik yapan Nazire Sevilmiş de göçük altında!