MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Bilim insanları korkarak uyardı! Yeni salgın kapıda mı?

29.01.2021 16:39

Bilim insanlarından korkutan 'Nipah virüs'ü uyarısı geldi. Uzmanlar, "Salgının nerede meydana geldiğine bağlı olarak yüzde 40 ila 75 ölüm oranına sahip" açıklaması yapıldı. Dünya Sağlık Örgütü'nün 'Dünyanın en bulaşıcı 10 enfeksiyonu' listesinde yer alan Nipah virüsün her an patlayabileceği vurgulandı.

Bilim insanları korkarak uyardı! Yeni salgın kapıda mı?

İngiliz The Guardian, yeni bir pandemiye yol açabilecek yetenekteki Nipah virüs hakkında yayımlanan bir bilimsel araştırmaya dikkat çekti.

"İlaç devleri bir sonraki salgına hazır değil" başlığıyla verilen haberde, Nipah virüsün Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından belirlenen dünyanın en bulaşıcı 10 hastalık listesinde yer aldığı vurgulandı.

Hollanda merkezli sivil toplum örgütü Access to Medicine Foundation uzmanlarına göre, Nipah virüsü, yüzde 75'e varan ölüm oranı ile potansiyel olarak bir sonraki büyük pandemi riskini taşıyor.

AŞI AÇIKLAMASI

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği'ne göre, Nipah virüsü, insan ve hayvanlarda ciddi hastalık yapan ve yeni ortaya çıkan bir zoonoz olarak tanımlanıyor. Bangladeş’te ve Hindistan'da enfekte meyve yarasalarının kontamine ettiği palmiye özünün tüketilmesi sonucu insanlarda NiV enfeksiyonun geliştiği belirtildi.

Nipah virüsün ayrıca domuzlarda ve diğer evcil hayvanlarda da hastalığa neden olabileceği belirtilirken, insanlar ya da hayvanlar için herhangi bir aşısının olmadığı kaydedildi.

"İLACA DİRENÇLİ BİR ENFEKSİYON OLABİLİR"

"Nipah virüsü, büyük endişe yaratan başka bir bulaşıcı hastalıktır" diyen Access to Medicine Foundation yöneticisi Jayasree K Iyer, "Nipah virüsü her an patlayabilir. Bir sonraki salgın ilaca dirençli bir enfeksiyon olabilir" diye konuştu.

Nipah virüsün, ciddi solunum problemlerine ve ensefalite (beyin iltihabı),beyin ödemine neden olabileceği ve salgının nerede meydana geldiğine bağlı olarak yüzde 40 ila 75 ölüm oranına sahip olduğu kaydedildi. Meyve yarasalarının virüsün doğal konağı olduğu belirtildi.

COVID-19 SALGININA HAZIRLIKSIZ

Raporda, yeni koronavirüslerin küresel bir sağlık acil durumuna neden olma ihtimalinin yüksek olduğu konusunda yıllardır yapılan uyarılara rağmen, ilaç endüstrisinin ve genel olarak toplumun Covid-19 salgınına hazırlıksız olduğu belirtildi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya Valisi Ersin Yazıcı’dan 19 Mayıs mesajı

Antalya Valisi Ersin Yazıcıdan 19 Mayı..

Antalya Valisi Ersin Yazıcı’dan 19 Mayıs mesajı
Başkan Semih Esen’den CHP İl Başkan’ı Nuri Cengiz’e ziyaret

Başkan Semih Esen’den CHP İl Başkan’ı ..

Başkan Semih Esen’den CHP İl Başkan’ı Nuri Cengiz’e ziyaret
Antalya'da arabalarına gözü gibi bakıyor! 185 bin lirayı reddetti

Antalya'da arabalarına gözü gibi bakıy..

Antalya'da arabalarına gözü gibi bakıyor! 185 bin lirayı reddetti
Başkan Semih Esen'den Antalyaspor'a destek

Başkan Semih Esen'den Antalyaspor'a de..

Başkan Semih Esen'den Antalyaspor'a destek
Antalya'da vatandaşlar cami bahçesini çöplüğe çevirdi

Antalyada vatandaşlar cami bahçesini ç..

Antalya'da vatandaşlar cami bahçesini çöplüğe çevirdi