İSTANBUL, (DHA)- Lojistik firması Dinçer Lojistik, Octovan Express markası ‘XL’ teslimat alanında hizmet veren teknoloji şirketi Octovan ile stratejik bir iş birliğine gitti. Octovan ve Dinçer Lojistik, Türkiye’nin 5 şehrinde sunduğu XL teslimat hizmetini, önce Türkiye geneline daha sonra yurt dışına taşımayı hedefliyor. Bu iş birliği kapsamında Octovan Express, XL teslimat hizmetlerinin teknolojik alt yapısını, müşteri entegrasyonlarını ve yönetimini üstlenirken Dinçer Lojistik ise operasyonu üstlenecek.

Lojistik sektörünün start-up’larından Octovan ile Türkiye’nin lojistik firmaları arasında yer alan Dinçer Lojistik ‘XL’ bir iş birliğine imza attı. Bu iş birliği kapsamında bugün basın lansmanı düzenlendi. Düzenlenen basın lansmanına Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, Octovan Kurucusu Erhan Güneş ve basın mensupları katıldı. 400 milyon liralık yatırım değeriyle, bu yıl sonuna kadar 55 milyon TL, 2025'te ise 500 milyon liralık is hacim oluşturması beklenen bu iş birliği kapsamında Octovan Express, XL teslimat hizmetlerinin teknoloji altyapısını, müşteri entegrasyonlarını ve yönetimini, Dinçer Lojistik ise operasyonunu üstlenecek. XL kavramı hakkında bilgi veren Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, XL kavramının yeni bir kavram olduğunu vurguladı. Dinçer, “XL çok yaygın kullanıldığından dolayı biz de onu kullanır olduk. Esasında bildiğimiz klasik kargo ve parsel diye tabir ettiğimiz ağır yüklerin ortasında kalan ve kargocuların şekillerinden ve ağırlıklarından dolayı çok rahat operasyon yapamadıkları ürünler. Lojistikte aslında ayrışmayla oluşan yeni bir segment. Beyaz eşya, mobilya gibi belki sonrasında montajın da olduğu hizmeti kapsayan bir süreç olarak tanımlayabilirim” dedi.

DİNÇER: ORTAKLIK VE İŞ BİRLİĞİ OLUŞTU

Esasında iş birliği demenin biraz kısıtlayıcı olduğunu söyleyen Dinçer Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Dinçer, “Bir hisse alımı da var. Bir ortaklık da var. Yani ortaklık ve iş birliği oluştu. Teknolojilerini ve müşteri tarafındaki deneyimlerini kullanmak onlar tarafından aldığımız fayda. Operasyonel altyapıyı ve yatırımları kullanmakta Dinçer tarafından ortaklığa verdiği fayda. Bu ikisinin toplamında bir sinerji olduğunu gördük. Yeni nesil bir iş yapma gayretimiz ve özellikle gençlerin gelişimlerinde deneyim problemleri olduğu noktada çok fazla başarısızlık hikayeleri duyuyoruz. O tarafını tamamlayabiliyorsak bir tane örnek olarak start-up görünsün istedik” diye konuştu.

CANiK, Paris’te yeni ihracat sözleşmelerine imza attı CANiK, Paris’te yeni ihracat sözleşmelerine imza attı

“400 MİLYONLUK BİR YATIRIM ÖNGÖRÜYORUZ”

XL’nin Türkiye'de şu anda 5 ilde faaliyet gösterdiğine değinen Dinçer, “Faaliyetlerimiz yılbaşında başladı. Ama lansmanı bugün yapıldı. Bu sene içerisinde hedefimiz özellikle mal akışının yüzde 80’inini kapsayan illerde olmak. Daha sonrasında da 81 ilin tamamında bulunmak. 2025’ten itibaren de Avrupa tarafına büyütme hedefindeyiz. Yatırımlarımızı ise yapılmış ve yapılacak olan yatırımlar diye ikiye ayırmak lazım. İşin hacmiyle ilgili aslında yatırımların rakamları netleşecek ama toplamda 400 milyonluk bir yatırım öngörüyoruz. Tabi bunun seneler bazında ki kısmını şu an için doğru söylemek mümkün değil. Hesaplarımız toplamda 400 milyon” ifadelerini kullandı.

“HİZMET KALİTESİNİN GETİRMİŞ OLDUĞU MECBURİ MALİYETLERİ MÜŞTERİLERİMİZE YANSITMAMAYA ÇALIŞACAĞIZ”

Maliyetin hizmet kalitesiyle eşleşmesi gerektiğini aktaran Dinçer, “Bir şeyin tek bir maliyeti olamaz bu da hizmettir. Hizmet kalitesinin getirmiş olduğu mecburi maliyetleri müşterilerimize yansıtmamaya çalışacağız. Markamız adına gerçekten kaliteli hizmet verme gayretinde olacağız. Ben bir lojistik firmasının yeni bir operasyona başlangıcı gibi bir şey algılansın istemiyorum. Esasında konvansiyonel bir lojistik firmasıyla Start-up'ın neler yapabileceğinin örneği olsun diye algılanmasını isterim. İnsanlarda umarım öyle bir algı oluşmuştur. Yoksa Dinçer Lojistik XL hizmetine başlıyor olsa benim de açıkçası heyecanım böyle olmayacak. Zaten bizim rutinlerimiz olacak bu. 10 yıldır emek verdiğimiz bir alan start- up tarafı. Onun böyle bir şeyde vücut bulması en büyük heyecanımız” dedi.

GÜNEŞ: XL TARAFINDAKİ HİZMET KALİTESİNİ DEĞİŞTİRMEK ZATEN GAYELERİMİZDEN BİR TANESİYDİ

İş birliği sürecinin hayal ettikleri bir süreç olduğunu ifade eden Octovan Kurucusu Erhan Güneş, “XL tarafındaki hizmet kalitesini değiştirmek zaten gayelerimizden bir tanesiydi. Ama bunu tek başına bir teknoloji şirketi olarak yapmak kolay bir şey değil. Arkamıza bir operasyonel gücü almamız gerekiyordu. Bu noktada aslında vizyon olarak eşleştiğimiz kişilerden birisiyle bir araya geldik. Dinçer Lojistik de teknoloji tarafına ciddi yatırımlar yapıyor. Bizim de burada yaptığımız şeyin değerini aslında görmüş oldu. Hem aynı vizyonda olmamız hem de XL da yapmak istediğimiz şeyde aynı noktada olmamız bizi bugün bu basın lansmanını yapmaya itti” diye konuştu.

“GÜN SONUNDA ASLINDA YAPMAK İSTEDİĞİMİZ ŞEY BİR E-TİCARET FİRMASI YA DA BİR ÜRÜN ÜRETİCİSİ OLMAK”

XL yaklaşım ile Türkiye'de kargo şirketlerinin büyük bir değişimden geçildiğini aktaran Güneş, “Özellikle kovid zamanında aslında teslimat süreçleri ciddi anlamda iyileştirildi. Müşterinin ihtiyaçlarına göre esnek yapılar geliştirildi. Daha farklı çözümler de sunuldu. Müşteriye kontrol bırakıldı. Fakat XL dediğimiz buzdolabı, çamaşır makinesi, mobilya gibi büyük eşyaları teslimatında bu çözümler istediğimiz kadar gelmedi. Premium olarak XL'da kargo deneyiminin birkaç gömlek üzerindeki bir hizmeti nasıl sağlayabiliriz? Gün sonunda aslında yapmak istediğimiz şey bir e-ticaret firması ya da bir ürün üreticisi ürününü sattıktan sonraki deneyimden tamamen emin olarak ürününün satılması. Çünkü müşteri dediğimiz kişi de oradaki deneyime göre firmaların seçimini yapan tarafta yer alıyor. Bizde onu değiştirmek istiyoruz. XL yaklaşım da aslında tam olarak bu yaklaşım ve bakış açısı” dedi.

“2025 YILINDA BURADA YER ALAN ÜRETİCİLERİ VE İHRACAT YAPMAK İSTEYEN FİRMALARI YURT DIŞINA TAMAMEN TAŞIMAK”

Hedeflerinin 2024 yılında tüm Türkiye'de XL premium hizmeti ile Türk firmaları bir araya getirmek ve kesintisiz bir hizmet sağlamak olduğunu belirten Güneş, “Ama 2025 yılındaysa burada yer alan üreticileri ve ihracat yapmak isteyen firmaları yurt dışına tamamen taşımak. Onlara yurt dışında bu hizmeti almalarını sağlamak ve ürünleri satmalarını sağlamak. 2026 yılında ise Avrupa'da bir ülkeden diğerine bu teslimat hizmeti sağlayabilen bir firma olmak” ifadelerini kullandı.

Octavan Ekspres bir teknoloji firması olduğunu vurgulayan Güneş, “Yani lojistiği uçtan uca teknolojiyle nasıl iyileştirebileceğine odaklanan bir firma. Ama bu tarafta ihtiyaç olan şey sadece teknoloji değil, onun bir de operasyonel kapsamda karşılanabilir olmasını sağlamak. Octovan ve Dinçer lojistik birleşimi de yani buradaki stratejik ortaklık yapısı da aslında bu ürünü iki taraftan güçlü bir şekilde verebilecek bir yapıya dönmüş oldu. Haliyle bu stratejik ortaklık bize XL tarafından premium ürünü verebilecek kapasiteyi sağlar” dedi.

“FİRMALARI DA PREMİUM BİR LOJİSTİK HİZMETİ ALABİLECEK HALE GETİRMEK İSTİYORUZ”

Maliyet tarafına ulaşmak istediklerinin bütün firmaların XL premium hizmete ulaşabilir olmasını sağlamak olduğunu belirten Güneş, “Ama aynı zamanda firmaları da premium bir lojistik hizmeti alabilecek hale getirmek. Çünkü günün sonunda ürün firma tarafından, tedarikçi tarafından paketleniyor ve o paketlemenin de kaliteli olması, müşteriye doğru şekilde gitmesi lazım. Haliyle Octovan XL hizmetinde özellikle müşterilerin iyileşmesi. Bizim tarafımıza da aldığımız görev ise operasyonel tarafında iyileşmesidir” diye konuştu.

Kaynak: dha