MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Muratpaşa maske


NASA Salda Gölü'ndeki çalışma sonuçlarını paylaştı! Salda Mars'a dair fikir veriyor

18.02.2021 12:58

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Mars'taki Jezero Krateri'nde yaşam izini arayacak uzay aracı Perseverance'ı göndermek için geri sayıma başladı. NASA sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olan Burdur'daki Salda Gölü'ndeki araştırma sonuçlarına yer vererek, “Salda Gölü sayesinde ne bekleyeceğimize dair bazı fikirlerimiz var" ifadelerini kullandı.

NASA Salda Gölü'ndeki çalışma sonuçlarını paylaştı! Salda Mars'a dair fikir veriyor

NASA, sosyal medya hesabı aracılığıyla, Mars'taki Jezero Krateri üzerinde incelemeler yapacak ve yaşam izi arayacak uzay aracı Perseverance'in fırlatılması için geri sayımın başladığını bildirdi. Paylaşımda Burdur'da bulunan ve 'Türkiye'nin Maldivleri' olarak bilinen Salda Gölü'nün uzaydan görüntüsü ve Salda Gölü'nde NASA ekibi tarafından yapılan bilimsel çalışmaların sonuçları yer aldı.

NASA, sosyal medya hesabından Salda Gölü'nde yapılan çalışmaların sonuçlarını paylaştı

"SALDA GÖLÜ SAYESİNDE BAZI FİKİRLERİMİZ VAR"

Salda Gölü ve Jezero Krateri'nin birlikte fotoğrafının yer aldığı paylaşımda, “Mars'a geri sayım başladı! NASA Persevere gezgininin Jezero Krateri'ne sadece bir gün sonra temas edeceğine inanmak öyle zor ki. Kratere kimse ayak basmadı ama Türkiye'deki Salda Gölü sayesinde neler bekleyebileceğimiz konusunda bazı fikirlerimiz var" denildi.

NASA'dan yapılan açıklamada Salda Gölü'nün Mars'a dair fikir verebileceği söylendi

SALDA GÖLÜ'NDE YAPILAN ÇALIŞMALARIN SONUÇLARI AÇIKLANDI

NASA'nın web sitesinde ise NASA uzmanlarının Salda Gölü'nde yaptığı çalışmaların sonuçları açıklandı. Araştırmaya ilişkin Salda Gölü'nden sualtı mikrobiyalitleri, eski mikrobiyalitlerin açıkta kalan adası, alüvyon yelpazesi, eski ve yeni mikrobiyalitler, tortul yüzeyleri gibi birçok fotoğrafa da yer veriliyor.

SALDA GÖLÜ MARS'A DAİR FİKİR VERİYOR

'Türkiye'de Bir Göl Bize Mars'ı Anlatabilir' başlıklı çalışma şöyle:

“Perseverance gezgininin 18 Şubat 2021'de Mars'taki Jezero Krateri'ne tarihi bir iniş yapması planlanıyor. Gezici bölgeyi araştıracak ve Dünya'ya geri göndermek için kaya örnekleri toplayacak. Kraterin içine hiçbir insan ayak basmamış olsa da araştırmacılar Dünya'daki benzer bir manzara sayesinde ne bekleyeceklerine dair bazı fikirlere sahipler: Salda Gölü

Türkiye'nin güneybatısındaki bir gölün, Mars'taki bir çarpma krateri ile çok fazla ortak yanı olduğunu düşünmeyebilirsiniz, ancak iki havza benzer mineraloji ve jeoloji içerir. Aslında, Salda Gölü, bir zamanlar bir göl içerdiği düşünülen Jezero Krateri'nde bulunanlara benzer karbonat mineralleri ve biriktirme özellikleri (deltalar) içeren dünyadaki bilinen tek göldür."

2019 YILINDA SALDA GÖLÜ'NE GİTTİLER

Purdue Üniversitesi'nde gezegen bilimci ve Perseverance bilim ekibinin üyesi olan Briony Horgan ve İstanbul Teknik Üniversitesi'nden meslektaşları, kıyı şeritlerini ve çevresini incelemek için 2019 yazında Salda Gölü'ne gitti. Ekip, Jezero'da yaşam arayışına rehberlik etmek için Salda Gölü'ndeki mikrobiyal ve jeolojik süreçleri daha iyi anlamayı amaçladı. Horgan'ın yüksek lisans öğrencisi Bradley Garczynski'nin Salda Gölü'nde çektiği ve Perseverance ekibinin Jezero Krateri'nde bulmayı umduğu bazı özellikleri gösteren fotoğraflar var.

Araştırmacılar, NASA'nın Mars Keşif Gezgini'nden alınan verileri kullanarak, bilim adamlarının eski bir gölün kıyı şeridi olduğuna inandıkları Jezero Krateri'nin batı kenarlarında bir su havzası mineralleri ve muhtemelen karbonat karışımı tespit etti. Horgan ve meslektaşları, bu birikintilerin Salda Gölü'ndekilere benzer olup olmadığını öğrenmeyi amaçlıyor.

SUR YAPI

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Tahtakale spot

Corendon

Adin

Muratpaşa Maske

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

O ilde 2 köy karantinaya alındı

O ilde 2 köy karantinaya alındı

O ilde 2 köy karantinaya alındı
Fırtınaya uzatmalar da yetmedi

Fırtınaya uzatmalar da yetmedi

Fırtınaya uzatmalar da yetmedi
8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü atış poligonunda geçiren kadınların eğitimleri nefes kesti

8 Mart Dünya Kadınlar Gününü atış poli..

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü atış poligonunda geçiren kadınların eğitimleri nefes kesti
Antalyaspor bir bir ilerliyor...

Antalyaspor bir bir ilerliyor

Antalyaspor bir bir ilerliyor...
Konyaaltı Cemevi’nde ‘kültür mozaiği’ konseri

Konyaaltı Cemevi’nde ‘kültür mozaiği’ ..

Konyaaltı Cemevi’nde ‘kültür mozaiği’ konseri
Başkan Esen kadın personellerinin gününü kutladı

Başkan Esen kadın personellerinin günü..

Başkan Esen kadın personellerinin gününü kutladı