YSK'nın kararı sonrası Davut Çetin ATSO seçimleri için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak

15.10.2022 13:57

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO), yönetim kurulu başkan ve üyelerinin seçimine yönelik Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) Ali Bahar lehine verdiği karar sonrasında, Davut Çetin taraftarları gerekçeli karar sonrası Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru yapmaya hazırlanıyor. YSK kararı sonrası iş insanı Mustafa Yılmaz'ın çiftlik evine giden Ali Bahar, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün de katıldığı ortamda destekleri nedeniyle teşekkür etti.

YSK'nın kararı sonrası Davut Çetin ATSO seçimleri için Anayasa Mahkemesi'ne başvuracak

Antalya'nın en büyük sivil toplum kuruluşu ATSO'nun 1 EKim'de yapılan seçiminde 117 meclis üyesi belirlendi. Bir hafta sonraki yönetim seçiminde Davut Çetin 59, Ali Bahar 58 oy aldı. ATSO, Başkan Davut Çetin'le devam kararı verdi. Seçimin üçüncü aşamasında ise meclis başkanı olarak kırmızı liste adayı Ahmet Öztürk 62 oyla kazanırken, mavi liste adayı Murat Totoş 52 oyda kaldı.

İLK KARAR İLÇE SEÇİM'DEN

Yönetim kurulu seçimine ilk itiraz mavi listenin meclis üyesi Boğaçhan Göksu tarafından yapıldı. 'İşaretli oy' kullanıldığı gerekçesiyle yapılan itirazda Kepez 3'üncü İlçe Seçim Kurulu, 10 Ekim'de Davut Çetin'in 56 oyunu iptal etti ve 3'e düşürdü, Ali Bahar'ın 58 oyunun tamamını geçerli saydı. İlçe Seçim Kurulu'nun tek hakimden oluşan bu kararıyla, Başkan Ali Bahar oldu.

Ali Bahar

İL SEÇİM KURULU'NDA KARAR

Kırmızı listeden seçilen meclis üyeleri ise 11 Ekim'de İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. 12 Ekim'de İl Seçim Kurulu ise, İlçe'nin kırmızı oyların iptaline yönelik kararının hatalı olduğuna hükmederek, bozma kararı verdi.

 

İl Seçim Kurulu'nun 3 hakimin oy birliğiyle aldığı kararın 'kesin' olduğuna yer verildi. Bu karar sonrası Kepez 3'üncü İlçe Seçim Kurulu, Davut Çetin ve yönetimin mazbatasını ATSO'ya gönderdi. Bu onay sonrası, başkanlık üçüncü kez el değiştirdi ve ikinci kez Davut Çetin'e geçti.

YSK KARARIYLA TEKRAR DEĞİŞTİ

İl Seçim Kurulu'nun kararına karşı bu kez mavi liste adayı Ali Bahar, 13 Ekim'de YSK'na başvurdu. Bahar'ın avukatı Cihan Şahinbay aracılığıyla yaptığı itirazı değerlendiren YSK, Antalya İl Seçim Kurulu'nun kararının kaldırılmasına, Kepez 3'üncü İlçe Seçim Kurulu kararı uyarınca işlem yapılmasına karar verdi. Başkanlık dördüncü kez el değiştirdi ve ikinci kez Ali Bahar'a geçti.

Mustafa Yılmaz ve Ali Bahar

ÇİFTLİK EVİNE AKŞAM ZİYARETİ

YSK'nın 6'ya 5 şeklinde alınan bu kararının dün akşam saatlerinde Antalya'ya ulaşmasının ardından Ali Bahar ve meclis üyeleri kendilerine ait seçim ofisinde kutlama yaptı.

Bahar buradaki kutlamanın ardından, seçim sürecinde kendisine destek veren iş insanı Mustafa Yılmaz'ın Döşemealtı'ndaki çiftlik evine giderek teşekkür etti.

Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Mustafa Yılmaz

Yılmaz'ın evinde çay içen Ali Bahar'a bir süre sonra Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü de katıldı.

ALİ BAHAR'DAN İLK AÇIKLAMA

Karar sonrası ilk açıklamasında Ali Bahar, “Adaletin yerini bulması, hak edenin kazanmış olması elbette bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir. Ancak ATSO gibi 140 yıllık köklü bir kurumun itibarına, kişisel menfaatler uğruna gölge düşürülmesi, tahammül edilemez bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. ATSO’nun yeni başkanı ve yönetim kurulu olarak bizler, bu olumsuzlukların unutulması için var gücümüzle çalışacağız. ATSO’yu her zaman iyilik ve başarı ekseninde tutacağız. Kırmızı listelere gönül veya oy vermiş, kırmızı listeden meclis ya da komite üyesi seçilmiş arkadaşlarımız ile birlikte, önümüzdeki 4 yıl boyunca, Antalya’mızı ve ATSO’yu daha güçlü kılmak için ne gerekiyorsa yapacağız" şeklinde konuştu.

TİMUR FOTOĞRAFLI GÖNDERME

YSK'dan gelen karar üzerine Ali Bahar sosyal medya hesabından, Timurlu İmparatorluğu'nun kurucusu ve yenilmez komutan olarak da bilinen Timur fotoğrafını, 'Emir Timur' diyerek paylaşımda bulundu. Viukipedi'de Timur (1336-1405) hakkında şu bilgiler yer alıyor: "Timurlu İmparatorluğu'nun kurucusu olan Türk asker ve komutan. 1370'ten itibaren düzenlediği seferlerle günümüzdeki Orta Asya, Rusya, İran, Hindistan, Afganistan, Kafkasya, Ortadoğu ve Anadolu'nun büyük bir bölümünü ele geçirmiştir. Timur'un düşüncesi Cengiz Han'ın ölümünden sonra parçalanan ve onun torunları tarafından kurulan Çağatay Hanlığı, İlhanlılar ve Altın Orda kalıntıları üzerinde Cengiz İmparatorluğunu tek bir siyasi çatı altında yeniden ayağa kaldırmaktı."

"YÖNETMELİĞİMİZ ÇOK AÇIK"

Gerekçeli kararı önümüzdeki hafta çıkacak olan YSK kararına ilişkin, Davut Çetin ve ekibi 5174 Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu'nun, “İlçe seçim kurulunun itiraz üzerine vereceği kararlara il seçim kurulu nezdinde itiraz edilebilir. İl seçim kurulu itirazı 1 gün içinde karara bağlar. Bu karar kesin olup, bu karara karşı Yüksek Seçim Kuruluna itiraz edilemez" şeklindeki 22'nci maddesine dikkati çekti. Çetin, “Bizim oda ve borsa yönetmeliğimiz çok açık, YSK'ya gidilemez. Binlerce üyemizin hür iradesiyle kullandığı oyları yok sayılıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil" dedi.

Davut Çetin

ANAYASA MAHKEMESİ'NE BAŞVURU

Karşılıklı itirazlarla 1 Ekim'den bu yana Antalya gündemindeki en önemli konu başlıklarından biri olan ATSO seçiminde, Davut Çetin YSK'nın gerekçeli kararının kendilerine ulaşmasının ardından Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruya hazırlandıklarını söyledi. Sandıklardan çıkan sonuçlara göre yönetimde 59-58, TOBB delegelerinde 61-56, disiplin kurulunda 61-56, meclis divanında 62-52 kazanın kırmızı olduğunu belirten Çetin, “Bu sonuçlar şu an bizim meclisteki net oyumuzu gösteren sonuçlardır. İl Seçim Kurulu kararı kanuna göre YSK'ya gidemez ve ona rağmen YSK'nın kabul edip, bir saat içinde incelemeden, savunmamızı almadan verdiği kararı tam hukuksuzluktur. Bu seçmen iradesine direkt müdahaledir. Yukarıdaki sonuçlar tüm organlarda meclis üyelerinin hür iradesini ortaya koymaktadır. Bu karar Türkiye'deki tüm oda ve borsalarının seçimini şaibeli hale getirir" diye konuştu.

PROFİLLERDE 2 ATSO BAŞKANI

Diğer yandan iki ismin sosyal medya hesaplarına bakınca, ikisi de 'Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı' olarak görülüyor. Davut Çetin, sosyal medya hesaplarında uzun süredir kullandığı 'Antalya Ticaret ve Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı' ifadesini değiştirmedi. Daha önce sosyal medya profillerinde 'ATSO Başkan Adayı' ifadesi yer alan Ali Bahar ise YSK'nın dünkü kararı sonrasında profiline 'Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı' cümlesini ekledi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya bomba paniği! Mevlana caddesi trafiğe kapatıldı

Antalya bomba paniği Mevlana caddesi t..

Antalya bomba paniği! Mevlana caddesi trafiğe kapatıldı
ATB Başkanı Çandır uyardı! Antalya göç baskısı altında

ATB Başkanı Çandır uyardı Antalya göç ..

ATB Başkanı Çandır uyardı! Antalya göç baskısı altında
Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasyon! Gözaltılar var

Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasy..

Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasyon! Gözaltılar var
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde birden! Elektriğe ve doğalgaza indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde bird..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde birden! Elektriğe ve doğalgaza indirim
Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan istifa açıklaması! Hangi partiye geçecek! Canlı yayında açıkladı

Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan ist..

Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan istifa açıklaması! Hangi partiye geçecek! Canlı yayında açıkladı
MHP Antalya Milletvekili aday adaylarının listesi açıklandı

MHP Antalya Milletvekili aday adayları..

MHP Antalya Milletvekili aday adaylarının listesi açıklandı