Yapı müteahhitlerinin dikkatine! 'Şantiye şefi bulunmadan beton dökümüne izin verilmeyecek'

13.03.2023 14:46

İMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Erman Aydın, "Yapı denetim kuruluşlarına kalıp ve demir teslimleri şantiye şefleri tarafından yapılmalıdır. Beton dökümlerinde şantiye şefleri de bulunmalıdır. Şantiye şeflerinin olmadığı imalatlar teslim alınmayacak, beton dökümlerine izin verilmeyecektir" dedi

Yapı müteahhitlerinin dikkatine! 'Şantiye şefi bulunmadan beton dökümüne izin verilmeyecek'

Antalya haber... İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği'nin şantiye şefinin bulunmadığı inşaatlarda beton dökümüne izin verilmemesi kararını desteklediklerini ve Antalya'da uygulamanın takipçisi olacaklarını söyledi.

KOORDİNELİ ÇALIŞILACAK

İMO Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, oda binasında düzenlenen toplantıda, inşaat yapımında kullanılan demir, kalıp, beton kontrolünde şantiye şefinin bulunması gerektiğini vurguladı. Depremler sonrası Antalya'da yerel yönetimin yeni binaların nasıl yapılacağına dair kararlar aldığını hatırlatan Aydoğan, Büyükşehir Belediyesi'nin hazırladığı deprem master planı çalışmalarının ilgili kurum, meslek odaları ve akademisyenlerle planlı olarak ve çalışma alanlarının belirlenerek koordineli şekilde gerçekleştirilmesi gerektiğini söyledi.

YEREL YÖNETİMLER HAREKETE GEÇMELİ

Yapı denetiminde yetkin, tecrübeli denetleyenlerin görev alması gerektiğini kaydeden Akdoğan, "Müteahhitlik bu kadar kolay olmamalı. Asıl tehlikeyi kaçırıyoruz. Riskli olan yapı stoğumuz. Afet bölgelerinde yeni binalarda yıkılan vardı ama yıkılanların çoğu 2000 öncesi yapılar. Antalya'da yapı envanterini bir an önce yapmalıyız. Yerel yönetimlerin ivedilikle harekete geçmesi lazım. Bunu ilgili çalışmalarda yerel yönetimler, meslek odaları, akademisyenler birlikte yar almalı" dedi.

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Antalya Şubesi Başkanı Mehmet Soner Akdoğan, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği'nin şantiye şefinin bulunmadığı inşaatlarda beton dökümüne izin verilmemesi kararını desteklediklerini ve Antalya'da uygulamanın takipçisi olacaklarını söyledi.

İNİSİYATİF VERİLMEMELİ

Kentsel dönüşüm yasasında ada bazlı dönüşümün yaygınlaştırılması gerektiğini vurgulayan Akdoğan, "Ada bazlı dönüşüm Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın inisiyatifinde. Yerel yönetimlere daha fazla söz hakkı verilmeli. Ada bazında kentsel çözümde bakanlıktaki süreçten dolayı vatandaşlar kaçınıyor. Yasa düzenlenerek yerel yönetimlere daha fazla inisiyatif verilmeli" diye konuştu.

DENETİM EKSİKLİĞİ VAR

Her şantiyede tam zamanlı çalışan şantiye şefi bulunması gerektiğini dile getiren Akdoğan, "Tam zamanlı şantiye şefi yer alırsa çalışır ve sağlıklı yapılar üretiriz. Deprem bölgesindeki meslektaşlarımızın tespitine göre. Son yönetmeliklere göre yapılan bir binada filiz boyu kullanılmamış. Müteahhit 8 bina yapmış ve 8'i yıkılmış. Burada denetim eksikliği var" dedi.

Oda binasında düzenlenen toplantıda, inşaat yapımında kullanılan demir, kalıp, beton kontrolünde şantiye şefinin bulunması gerektiğini vurguladı.

PARASI OLAN MÜTEAHHİT OLMAMALI

Antalya'da 6 bin müteahhit bulunduğunu anlatan Akdoğan, şunları söyledi:

"Parası olan müteahhit olmamalı. Demiri az çıkaran mühendis iyi mühendis oldu. Denetlemeyi az yapan yapı denetimcisi işini iyi yapan oldu. Müteahhit, rant ve para kazanma odaklı bu işi yapmamalı. Antalya'da 6 bin müteahhit var. Müteahhitlik Türkiye'de vergi avantajından faydalanmak için yapılan meslek. Müteahhidin başka işi var. Başka yerde ticaret yapan adam, KDV eritmek için müteahhitlik yapıyor. Bu sistemde herkes KDV alacağını kullanmak için müteahhitlik yaptı. Denetimsiz, yetersiz iş yapılıyor. Müteahhidin bilgisi olmalı."

HER ŞANTİYEYE BİR ŞEF

Toplantıda İMO Antalya Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ali Erman Aydın da 'Her Şantiyeye Bir Şef' başlıklı basın açıklamasını okudu. Aydın, açıklamasında, son dönemde yapı yönetim sürecinin yöneticisi pozisyonund, resmi işlemlerde görünsün diye kağıt üstünde kalan şantiye şefliğinin ne kadar yaygın olduğunu gördük. Her meslekte olduğu gibi maalesef inşaat mühendisliğinde de meslek etiğine sahip olmayan meslektaşlarımız var. Bu meslektaşlarımız gitmedikleri, görmedikleri, hatta adresini bile bilmedikleri şantiyelerde şantiye şefi olarak imza atmaktadırlar" diye konuştu.

YAPI MÜTEAHHİTLERİNİN DİKKATİNE

Aydın, Yapı Denetim Kuruluşları Birliği tarafından 'Yapı Müteahhitlerinin Dikkatine' başlığıyla yapılan duyuruda "Yapı denetim kuruluşlarına kalıp ve demir teslimleri şantiye şefleri tarafından yapılmalıdır. Beton dökümlerinde şantiye şefleri de bulunmalıdır. Şantiye şeflerinin olmadığı imalatlar teslim alınmayacak, beton dökümlerine izin verilmeyecektir' ifadelerinin yer aldığını dile getirdi. Aydın, "Ülke genelinde olduğu gibi Antalya'da da bu uygulama 10 Mart 2023 tarihi itibarıyla başlamıştır. Yapı Denetimler Birliği'nin bu uygulamasını desteklediğimizi ve sürecin takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz" dedi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Meteoroloji'den o illere uyarı! Gök gürültülü sağanak etkili olacak

Meteoroloji'den o illere uyarı! Gök gü..

Meteoroloji'den o illere uyarı! Gök gürültülü sağanak etkili olacak
Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 4 bin 431 konutun temeli atıldı!

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyu..

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurdu: 4 bin 431 konutun temeli atıldı!
İsmi Trabzonspor ile anılıyordu! Fatih Terim'den herkese ters köşe

İsmi Trabzonspor ile anılıyordu! Fatih..

İsmi Trabzonspor ile anılıyordu! Fatih Terim'den herkese ters köşe
Son Dakika: Okullar ne zaman kapanacak? Milli Eğitim Bakanı Özer tarih vererek duyurdu

Son Dakika: Okullar ne zaman kapanacak..

Son Dakika: Okullar ne zaman kapanacak? Milli Eğitim Bakanı Özer tarih vererek duyurdu
Antalya'da çıkan yangında Çırçır panjur ile balkon camı arasına sıkıştı!

Antalya'da çıkan yangında Çırçır panju..

Antalya'da çıkan yangında Çırçır panjur ile balkon camı arasına sıkıştı!
Ahbap'a çadır sattığı gündeme bomba gibi düşmüştü! Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan açıklama

Ahbap'a çadır sattığı gündeme bomba gi..

Ahbap'a çadır sattığı gündeme bomba gibi düşmüştü! Kızılay Başkanı Kerem Kınık'tan açıklama