Varsak’ın kalbine nefes aldıran meydan

26.02.2024 13:55

Antalya haber... Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’nün, eser belediyeciliğinin bir projesi daha ilçe sakinleriyle buluşuyor. İçerisinde taş mimaride millet kıraathanesi ile 80 adet çınar ağacının bulunduğu Varsak kent meydanı düzenlemesinin yapımında sona gelindi.

Varsak’ın kalbine nefes aldıran meydan

Antalya haber...  Kepez Belediye Başkanı ve Cumhur İttifakı Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Hakan Tütüncü,  Varsak semtine değer kazandıran kalıcı yatırımlarını kent meydanı düzenlemesiyle taçlandırıyor.
Çevresinde Adnan Menderes Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, kreş, güreş sahası, spor salonu, Hamza Taş Bulvarı ve Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi gibi eserlerin yapıldığı eski belediye binasının bahçesi millet kıraathaneli meydan oluyor.

 BELEDİYE BAHÇESİNE MEYDAN PROJESİ

Meydan düzenlemesi, 1973’te belediye olan ve büyükşehir yasası ile 2009 mahalli idareler seçiminden sonra Kepez Belediyesi ile birleştirilen Varsak Belediyesi’nin bahçesine yapılıyor.
Kepez Belediyesi, eski Varsak Belediye binası ile sosyal tesislerin bulunduğu ve uzun yıllar atıl halde kalan 5 bin metrekarelik (m2) alanı, ilk olarak 2013’te yeşil alan düzenlemişti.

Bahçe içerisinde yer alan ve eski Varsak Belediyesi tarafından düğün salonu olarak yapılan ancak çürümeye terk edilen bina da, 2012’de gerçekleştirilen tadilat çalışmasıyla 150 kişilik butik kültür merkezine dönüştürüldü.
Belediye Meclisi kararıyla  salona Türk edebiyatının usta ismi, şair ve yazar Ahmet Hamdi Tanpınar’ın isminin verildi.

VARSAK’A MİLLET KIRAATHANESİ

Kepez Belediyesi, bölge sakinlerinin buluşma ve dinlenme noktası olan eski belediye bahçesini, içerisinde millet kıraathanesinin olduğu butik bir kent meydanı projesiyle yeniden düzenleme kararı aldı.
Proje kapsamında, bahçede yer alan yapı ve hizmet ömrünü tamamlayan belediye hizmet binası ile sosyal tesis yıkılarak kaldırıldı
Yüklenici firma tarafından geçtiğimiz aylarda yapımına başlanılan meydan projesinin merkezinde taş mimarideki millet kıraathanesi bulunuyor.

KIRAATHANEYE DÜĞMELİ EV TASARIMI

Bölge sakinlerine çınar ağaçlarının gölgesinde demli bir çay eşliğinde kitap, gazete okuma ve sohbet etme imkânı sunacak olan taş kıraathane Akseki Düğmeli Evler ile Selçuklu mimarisinde tasarlandı. Mimari tasarımıyla ziyaretçilerini geçmişi götürecek olan kıraathanenin duvarları, Mimar Sinan’ın memleketi Kayseri’den gelen taş ustaları tarafından doğal taşla örüldü.  Yapımı tamamlanan millet kıraathanesinin 200 m2 kullanım alanı bulunuyor.  Taş kıraathanenin 900 m2 olan bahçesinin zeminin kaplamasında ise traverten taş kullanıldı.

ÇINAR AĞAÇLARI KORUNDU

Meydan düzenlemesinde, eski Varsak Belediyesinin hatırası olan 80’e yakın çıkar ağacı ile diğer ağaların tamamı korunurken, 2013’te yapılan fıskiyeli havuz da bahçeyi güzelleştirmeye devam edecek.
Proje kapsamında millet kıraathanesi dışında kalan bölümler çimlendirecek ve çeşitli süs bitkileri dikilecek.
Meydanda, oturma mobilyaları, yürüyüş yolları, açık hava spor aletleri ile ve çocuk oyun parkı da olacak.

VARSAK MEYDANI YAKINDA AÇILIYOR

Taş kıraathanenin yapımının tamamlandığını, peyzaj çalışmasında sona gelindiğini belirten Kepez Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü yetkilileri,  Varsak Kent Meydanı’nın önümüzdeki günlerde hizmete açılacağını dile getirdiler. Yıkımı yapılan binada yer alan belediye vezneleri, Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde hizmet vermeye devam ediyor.
Bahçede bulunan otomatik para ödeme makineleri de (ATM)  meydan düzenlemesi tamamlandıktan sonra alanda yerini alacak.

SOSYAL YAŞAM ALANI OLACAK

Varsak meydan düzenlemesi, Hamza Taş Bulvarı ile Cumhuriyet Caddesi arasında eski belediye bahçesinde gerçekleştiriliyor. Bu alanın çevresinde cami, mezarlık, okullar, kültür merkezi ve bulvar yollar bulunuyor. Bu bakımdan kent meydanı düzenlemesi bölgenin sosyal aktivite, dinlenme, buluşma ihtiyacına cevap vermesi adına önemli bir yatırım olacak.

“MEYDAN, VARSAK’IN DEĞERİNE DEĞER KATACAK”

Başkan Hakan Tütüncü de, meydan düzenlemesiyle eski Varsak Belediyesi’nin nice hatıralarının olduğu bahçesini geleceğe taşıdıklarını söyledi. Meydan projesinin Varsak semtinin değerine değer katacağına işaret eden Başkan Tütüncü, “Projenin yapımında Varsak Belediyesinin hatırası olan çınar ağaçlarına da sahip çıkıyoruz. Varsaklı hemşehrilemiz,  bu çınar ağaçlarının gölgesinde, millet kıraathanelerinde güzel bir vakti, sohbeti paylaşmaya devam edecekler.” açıklamasını yaptı.
Kepez Belediyesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projesi olan Millet Kıraathanesi’ni önceki yıllarda Kepez Kent Meydanı’nda açmıştı.
Yeni Mahalle’deki 47 bin m2 büyüklüğündeki Kepez Kent Meydanı içerisindeki 180 m2’lik bina Millet Kıraathanesi’ne dönüştürülmüştü.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da 20 Nisan Cumartesi günü elektrik kesintisi yapılacak mı? Hangi ilçelerde kesinti yapılacak?

Antalya'da 20 Nisan Cumartesi günü ele..

Antalya'da 20 Nisan Cumartesi günü elektrik kesintisi yapılacak mı? Hangi ilçelerde kesinti yapılacak?
Antalya'da hava durumu! Uyarılar peş peşe geliyor! 20.4.2024

Antalya'da hava durumu! Uyarılar peş p..

Antalya'da hava durumu! Uyarılar peş peşe geliyor! 20.4.2024
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'dan Antalyalılara çağrı: Gelin birlikte temizleyelim

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'..

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'dan Antalyalılara çağrı: Gelin birlikte temizleyelim
Antalya'da Valiliği'nden kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Antalya'da Valiliği'nden kuvvetli yağı..

Antalya'da Valiliği'nden kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı
Meteoroloji 45 il için sarı kodlu uyarı! İçlerinde Antalya da var

Meteoroloji 45 il için sarı kodlu uyar..

Meteoroloji 45 il için sarı kodlu uyarı! İçlerinde Antalya da var
ATSO Başkanı Ali Bahar ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi! Antalya'nın katkısı büyük

ATSO Başkanı Ali Bahar ödemeler denges..

ATSO Başkanı Ali Bahar ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi! Antalya'nın katkısı büyük