ULAŞIM AÇIKLAMASI

09.06.2017 15:00

ULAŞIM esnafıyla bir araya gelen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, yolcusu az, mesafesi uzun olan, esnafın zarar ettiği hatlarda hizmet vermek üzere 100 otobüs satın alacaklarını söyledi.

ULAŞIM AÇIKLAMASI

Esnafı sırtındaki bu yükten kurtaracaklarını ifade eden Türel, bu hatların ortak gelir havuzunun dışında olacağını belirtti. Başkan Türel, “Esnafın zarar ettiği ve az yolcu var diye gitmek istemediği hatlarda vatandaşları mağdur etmemek için belediye olarak biz taşımacılık yapacağız" dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ulaşım esnafıyla istişare toplantısı düzenledi. Toplantıya, Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) Başkanı Adlıhan Dere, Antalya Otobüsçüler Odası Başkan Adayları Salih Sarıgül, Yasin Arslan ve ulaşım esnafı katıldı. Antalya toplu ulaşım sisteminde yapılacak değişikliklerle ilgili esnafa bir sunum yapıldı. Başkan Türel, düzenleme ile ilgili bilgi kirliliği yaşanmaması, esnafın aklının karıştırılmaması için böyle bir toplantı gerçekleştirdiklerini söyledi.

SİZİ DÜŞÜNÜYORUZ

Antalya´da toplu taşıma hizmetini ulaşım esnafı ile kol kola yürüteceklerini hep dile getirdiklerini hatırlatan Başkan Türel, “Buna karar vermiş bir belediye olarak takdir edersiniz ki esnafımızı sıkıntıya sokacak bir düzenleme bizim yapacağımız iş değil. Son yapılan fiyat ayarlaması neticesinde sizlerin ihtiyaçlarını gözetmek suretiyle bir adım attık. Sizin hakkınızı her mecrada savunan size bir zarar gelmesin, size bir sıkıntı gelmesin diye gece gündüz düşünen bir kardeşinizim. Size zarar verecek hiçbir şey yapmadık, yapmayız" dedi.

ESNAF KAZANSIN DİYE UZUN HATLARI BELEDİYE ALACAK

Yeni değişiklikle, toplu ulaşımda esnafa yük getiren uzun mesafeli ve kazancı az olan hatlarda hizmet vermek üzere 100 otobüs alacaklarını söyleyen Türel, “Yaklaşık 63 milyon liralık bir araç alacağız. Belediyemize yatırım maliyeti olarak ciddi bir külfet getirecek. İşletmesi de büyük bir maliyet getiriyor. Esnaf kazansın, daha az yakıt harcayın diye diye uzun hatları artık belediyenin sorumluluğuna alıyoruz. Havuzda tutacağımız hatları en çok yolcu olan hatlar olarak düşünüyoruz ki, havuz gelirleriniz düşmesin. Az yolcusu olan uzun hatları biz taşımak üzere böyle bir adım atıyoruz. Derdimiz esnafımıza yük vermek değil esnafımızdan yük almak" diye konuştu.

MEMNUNİYET ARTMALI

Yapılan anketlerde halkın toplu ulaşımla ilgili ciddi şikayetleri olduğunu kaydeden Başkan Türel, şunları söyledi: “Bunun büyük bir kısmı sizden değil, sistemden kaynaklanıyor. Sistemi düzeltmemiz lazım. Halkın yaklaşık yüzde 78´inin şikayet ettiği bir ortamda ben toplu ulaşımı böyle gitsin diye kaderiyle baş başa bırakamam. Biz çözüm makamıyız mazeret makamı olmadık, olmayacağız da. Elimizi taşın altına koyarak yükü almak, esnafa daha kolay bir imkan tanımaksa biz oralarda varız. Bu işleri işin uzmanlarıyla çalıştık. Periyodların sık hale getirilmesi, bazı hatlarda yeni hatlar düzenlenmesi, kırsal hatlarda periyotların sıklaştırılması ve şehir içinde de periyodların ciddi bir şekilde sıklaştırılması zaruriyet haline gelmiştir."

14 UZUN HAT HAVUZ DIŞI OLACAK

Toplam 56 hattan uzun mesafeli, geliri az, esnafın gitmek istemediği 14 hattı belediyenin üstüne alacaklarını açıklayan Başkan Menderes Türel, şunları aktardı:

“Bu kararları ulaşım esnafı arkadaşlarla istişare ederek veriyoruz. Bu 14 hatta çalışmak istiyorum diyen bir arkadaş varsa bana söylesin. Bu 14 hat size ciddi yakıt maliyeti yükleyen ve yolcu sayısı az olan hatlar. Ve ben bu 14 hatta 100 aracı havuz dışı çalıştıracağım. Bu araçlar bu hatlarda tek bir yolcu olsa bile sabaha kadar çalışacak. Amaç vatandaşı mağdur etmemek. Bu araçları sizi dertten kurtarmak için alıyorum. Bunlar gelir havuzuna dahil olmayacak, sizlerin geliri de düşmeyecek. Endişeniz olmasın sizin gelirinizi sizden daha çok düşünüyorum."

ŞİKAYET AZALIRSA KAZANÇ ARTAR

Toplu taşıma ile ilgili şikayetler azalırsa, yolcu sayısının artacağına dikkat çeken Türel, “Sizin esas kazancınız buradan olacak. Şu anda vatandaş şikayetçi olduğu için otobüsü tercih etmiyor. Ben gece sabaha kadar yolcu taşısam ki onun için araç alıyorum söyledim. İstediğimiz gibi rahat ve konforlu şekilde vatandaşı taşısak, şoförün saygı gösterdiği, periyotlarıyla yolcunun durakta beklemediği bir sistemi kursak, bakın bugün 330 binlerde olan yolcu sayısı iddia ediyorum 500 binlere çıkacak. Bu sizin gelirinizi ciddi artıracak" diye konuştu.

VATANDAŞI YOLDA BIRAKAMAM

Yolcu sayısı ve geliri fazla olan hatların havuzda olacağını, yolculuk sayısı az ve kilometresi uzun olan hatların ise belediyeye alınacağını tekrarlayan Başkan Menderes Türel, “Bu 14 hat havuzdan çıktığında gelirinizde en ufak bir düşme olmayacak. Siz ekmeğinizin peşindesiniz. Ve diyorsunuz ki ben gecenin 11´inde bir tane yolcu için, koca otobüse yakıt harcamak suretiyle o hatta gitmek istemiyorum. İstememekte haklısınız. Çünkü o hat size zarar yazıyor ama ben o bir yolcuyu yolda bırakamam arkadaşlar. Siz ekmeğinizi düşünüyorken, ben de vatandaşın memnuniyetini düşünmek zorundayım. Ben vatandaşa memnuniyet sağlamadığım takdirde o zaman vazifemi eksik yapmış olurum. Biz vatandaşın dertleri ile dertleniyoruz" ifadesini kullandı.

GİDER ŞİRKETİ KURMANIZ YARARINIZA

Esnafla ortak gelir havuzu oluşturarak önemli bir başarıya imza attıklarını belirten Türel, şöyle konuştu:

“Artık eskisi gibi, ben o hatta gideceğim, ben gitmeyeceğim, yolda gidiyorken ben ralli yapacağım iki tane yolcu fazla alacağım, hız yapacağım, sürat yapacağım hususları bitti. Bunu da sizin menfaatiniz için yaptık ve başardık. Ama benim baştan beri söylediğim bir husus daha var. Gider havuzunu da oluşturmanız lazım. Oluşturursanız siz bundan istifade edeceksiniz. Dolayısıyla herkesin üye olduğu tek şirket kurun. Böylece bakım, sigorta, akaryakıt gibi maliyetlerde pazarlık gücününüz artardı. Bunu denediniz ama yarınız üye oldu yarınız üye olmadı, engellendiği için amacına ulaşamadınız. Herkese de söyledim, arkadaşlar bu şirketin başkanı kim olursa olsun yeter ki şu şirket olsun dedim. Maalesef bazen iç hesaplar esnafa zarar veriyor."

Toplantıda esnafın sorularını yanıtlayan Türel, görüş alışverişinde bulundu.

ANTALYA (DHA) 

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto