Tarihçi Çimrin 45 yıl önceki örnek mücadeleyi yazdı

03.02.2021 22:36

Antalya kent tarihçisi ve yazar Hüseyin Çimrin, günümüzde sahile dikilen devasa otellerle önüne adeta duvar çekilen Konyaaltı Plajı için 45 yıl önce verilen bir macadeleyi kaleme aldı. Çimrin yazısında, bugün Konyaaltı Plajı’nın üst kısmında yer alan Falez Otel’in günümüzdeki Konyaaltı Seyir Terası’nın olduğu yere yapılacağını ancak dönemin belediye başkanı Selahattin Tonguç’un hükümetle ters düşme pahasına buna nasıl engel olduğunu anlattı.

Tarihçi Çimrin 45 yıl önceki örnek mücadeleyi yazdı

Hüseyin Çimrin sosyal medya hesabından yaptığı, “Buranın neresi olduğunu biliyor musunuz?’ başlıklı yazısında Fazel Otel’in eski yerine yapılması halinde Konyaaltı Plajı’nın manzarasının kapanacağını belirterek, inşaat için falezlerin dahi kırıldığını, 45 yıl önce dönemin belediye başkanı Selahattin Tonguç’un bu olumsuzluğa engel olmak için verdiği örnek mücadeleyi kaleme aldı.

Çimrin, “Antalya halkı ve dönemin Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç orda bir otel inşaatına karşıydı. Çünkü Konyaaltı Varyantı Antalya'nın edata bir penceresiydi” dedi. Çimrin dönemin hükümetinin düşmesiyle Falez Otel’in yeni yerine yapıldığını da ifade etti.

Tarihçi ve yazar Hüseyin Çimrin

İşte Antalya kent tarihçisi ve yazar Hüseyin Çimrin’in günümüze örnek olacak mücadeleyi anlattığı o yazısı;

“BURANIN NERESİ OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Sizin için bu film karesini, 1970'li yılların başında Antalya'da çekilen bir Yeşilçam filminden kopyaladım. Öndeki falezler (bugün orada Konyaaltı Seyir Terası var), takvimler 28 Kasım 1975 tarihini gösterdiğinde buraya, yani Konyaaltı Varyantı ile Kuğulu Park arasında 90 dönümlük bir alanda 400 yataklı Falez Oteli inşa etmek için parçalandı ve arkada gördüğünüz alçak kısım seviyesine kadar indirildi. Kısa sürede hafriyat başlatıldı.

Antalya halkı ve dönemin Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç orda bir otel inşaatına karşıydı. Çünkü Konyaaltı Varyantı Antalya'nın edata bir penceresiydi.

 

Dönemin Turizm Bakanı İhsan Kırımlı temel atmak için Antalya'ya gelmişti.

Tören alanında Antalya Valisi ve Turizm Bakanı konuşmalarında Antalya'ya övgüler yağdırarak otelin Antalya Turizmi'ne getireceği yatak potansiyelinden söz ettiler.

Antalya Belediye Başkanı Selahattin Tonguç çıktığı kürsüde, vali ve bakana adeta meydan okudu: "Kusura bakmayın. Bu temeli boşu boşuna atmayın. Bu oteli buraya yaptırmayız." deyince Turizm Bakanı İhsan Kırımlı "Kim bu çocuk" diye ayağa fırladı. Tonguç Bakana, halkı göstererek "Bu adamlar var ya, hasbelkader beni Antalya Belediye Başkanı yaptılar. Bir sorunuz varsa onlara sorun. Çünkü ben aday olurken bu konuda onlara söz verdim. Bu oteli buraya yaptırmayacağım" dedi. Akşam TRT haberlerinde, "Turizm Bakanı, Antalya'da bu otelin yapımını kimse durduramaz. Bir takım çoluk çocuk çıkmış, "Biz bu oteli yaptırmayacağız diyorlar" diye konuştu.

İNŞAAT ALANI İŞGAL EDİLDİ

Belediye Başkanı Av. Selahattin Tonguç ve daire müdürleri belediyede ne kadar iş makinesi varsa otel inşaat sahasına yığıp işgal ettiler. Hafriyat alanındaki tüm malzeme ve taşıyabildikleri tüm makineleri toplayıp Antalya Belediyesi bahçesine getirdiler. Şantiyede çalışmalar durdu, ortalık karıştı. Telefonlar, yazışmalar, Bakanlıklarda ve Meclis'te tartışmalar birbirini izledi. Allah'tan Antalya'nın güzel bir kaderi varmış ki; bir hafta sonra Hükümet düştü ve otelin yapımı da böylece durmuş oldu. Falez Otel daha sonra geriye çekilerek 1990 yılında şimdiki yerine inşa edildi. Konyaaltı Falezlerimiz bu kazayı böyle bir macera ile ufak tefek sıyrıklarla atlattı.

ANTALYALILAR, İŞTE ANTALYA BUNLARI YAŞADI

Eski bir Türk Filminde bu kaybolan falez bölümünü görünce, içim sızladı. Bu sahneyi size aktarmak boynumun borcu diye düşündüm. Bu vesile ile Sevgili Antalya eski Belediye Başkanımız Selahattin Tonguç’a tekrar Antalya adına, kendi adıma, Konyaaltı’nın Penceresi’ni kapattırmadığı için tekrar çok teşekkür ediyor, sağlık afiyetler diliyorum.

Yorumlar

İHSAN TUNÇ DEMİRAY dedi ki;

2021-08-20 12:23:35

antalya'da yaşayan birisi olarak eski antalya belediye başkanlığı yapmış sayın selahattin tonguç ile ilgili detaylı bilgim olmamıştı. bu değerli belediye başkanımız ile ilgili olarak antalya kent tarihçisi ve yazar sayın hüseyin çimrin beye teşekkürler ediyorum. bu ülkede güzel insanlar da var, vatan millet doğa sevdalısı var, rant değil antalya sevdalısı insanlar var dedirten gönüllerimizdeki başkanımız sayın selahattin tonguç beye saygılarımı ve sevgilerimi sunuyorum.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum Yap

  ŞANS OYUNLARI

  On Numara
  Şans Topu
  Sayısal Loto
  Süper Loto

  Diğer Haberler

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonrası ekonomi mesajları: Enflasyon inecek

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonras..

  Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan seçim sonrası ekonomi mesajları: Enflasyon inecek
  Uzmanından önemli uyarı­: Yürürken güçsüzlük hissediyorsanız dikkat!

  Uzmanından önemli uyarı­: Yürürken güç..

  Uzmanından önemli uyarı­: Yürürken güçsüzlük hissediyorsanız dikkat!
  ÖSYM'den önemli açıklama! O kişilerden ücret alınmayacak

  ÖSYM'den önemli açıklama! O kişilerden..

  ÖSYM'den önemli açıklama! O kişilerden ücret alınmayacak
  Taraftarı şimdiden heyecan sardı! Galatasaray'dan görülmemiş kutlama...

  Taraftarı şimdiden heyecan sardı! Gala..

  Taraftarı şimdiden heyecan sardı! Galatasaray'dan görülmemiş kutlama...
  Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu!

  Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarını..

  Cumhurbaşkanı seçimi kesin sonuçlarının ilan edileceği tarih belli oldu!
  Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ boşanma davasına el ele geldi! Tek celsede bitti

  Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ boşanma ..

  Arzum Onan ve Mehmet Aslantuğ boşanma davasına el ele geldi! Tek celsede bitti