MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Tam kapanma sürecinde muafiyeti kötüye kullananlara ceza

29.04.2021 15:35

Antalya haber.... Üç haftalık 'tam kapanma' sürecinde denetimler artırılacak. Sahte muafiyet belgesi düzenleyenler, markete ailece gidenler veya yürüme mesafesi dışındaki açık işyerlerine gidenlere ceza uygulanacak.

Tam kapanma sürecinde muafiyeti kötüye kullananlara ceza

Antalya haber... Koronavirüs önlemleri kapsamında, 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayıp 17 Mayıs Pazartesi saat 05.00'e kadar tam zamanlı sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak. Üretim, imalat, tedarik ve lojistik, sağlık, tarım ve orman gibi alanlarda muafiyet nedeni zaman ve güzergâh ile sınırlı olacak ve aksi durumlar muafiyetin kötüye kullanımı olarak görülerek, idari ve adli yaptırım uygulanacak.

10.00-17.00 SAATLERİ ARASI AÇIK OLACAK

Bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arası açık olacak. Zincir marketler ise pazar günleri hariç açabilecek ve perakende olarak inşaat malzemesi, tekstil, çanta ve ayakkabı, halı, mobilya, elektronik ürünler, beyaz eşya, klima, kırtasiye ve otomotiv ürünleri satış reyonları kapatılacak. Vatandaşlar bu tür işyerlerine evlerine yürüme mesafesinde araç kullanmamak şartıyla gidebilecek. Bu işyerleri, evlere servis hizmeti de verebilecek.

RESTORANLARDA PAKET SERVİS

Restoran, lokanta, kafeterya, pastane gibi yerler Ramazan ayı sonuna kadar 24 saat esasına göre, 13 Mayıs itibarıyla da saat 01.00'e kadar sadece paket servis hizmeti verebilecek. Ekmek fırınları ve unlu mamul ürün satışı yapılan yerler açık olacak ve sokak aralarında kesinlikle satış yapılamayacak, vatandaşlar yine evlerine yürüme mesafesinde gidebilecek.

Üretim, imalat, tedarik ve lojistik gibi muafiyet kapsamı dışındaki tüm ticari işletme, işyeri ve ofisler kapalı olacak ve uzaktan çalışma haricinde yüz yüze hizmet verilemeyecek. Konaklama tesisleri için rezervasyonlar geçerli olmayacak. Konaklama tesisleri sadece zorunlu durumlara bağlı seyahat izin belgesi alan kişilere hizmet verecek.

TURİSTLERE SERBEST

Yabancılar için sadece turistik faaliyetler geçici ve kısa bir süre için Antalya'da bulunan yabancıları kapsayacak. İkamet izinli ve geçici koruma statüsündeki veya uluslararası koruma başvuru ve statü sahipleri dahil turistik faaliyetler dışındakiler sokağa çıkma kısıtlamasına tabi olacak.

Kendi ihtiyacını karşılayamayacak durumda ileri yaştakiler ve ağır hastalığı olanlara 112, 155 ve 156 numaraları üzerinden bildirdikleri temel ihtiyaçları VEFA Sosyal Destek Gruplarınca karşılanacak.

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT

Şehirlerarası seyahate zorunlu haller dışında izin verilmeyecek. Zorunlu kamusal görev, kendi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının cenazesi olanlar e-devlet veya Alo 199'dan en fazla 9 kişiye kadar başvuru yaparak izin alabilecek.

Zorunlu haller kapsamındakiler ise şöyle: Tedavi olduğu hastaneden taburcu olanlar. Doktor raporuyla sevk ve daha önceden alınmış doktor randevusu olanlar. Kendi veya eşinin, hastanede tedavi gören birinci derece yakınına ya da kardeşine refakat edecekler. Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş ve ikametine dönmesi gerekenler. ÖSYM sınavlarına katılacaklar. Askerliği bitenler ve cezaevinden çıkanlar. Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.

UÇAK HARİÇ YÜZDE 50 KAPASİTE

Uçak, tren, gemi veya otobüs gibi toplu ulaşım aracıyla seyahat edeceklerin seyahat izin belgesi ve HES kodu olanlara bilet satışı yapılacak. Şehirler arası seyahatte uçaklar hariç yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50'si oranında yolcu kabul edebilecek.

SİTELERDE YÖNETİCİLERE GÖREV VERİLDİ

Sağlık, güvenlik, acil çağrı gibi kritik görev alanları hariç kamu kurum ve kuruluşlarında asgari personel seviyesi toplam personel sayısının yüzde 50'sini aşmayacak ölçüde uzaktan veya dönüşümlü çalışmaya geçilecek. Uzaktan ve dönüşümlü çalışan kamu personeli kısıtlamalara tabi olacak. Konut sitelerinde yönetimlere de sorumluluk verildi ve site içerisinde izinsiz şekilde dışarı çıkan kişilerin (özellikle çocukların ve gençlerin) ikametlerine dönmeleri konusunda uyarılmaları sağlanacak.

MUAFİYETİ KÖTÜYE KULLANANLARA CEZA

Özellikle sokağa çıkma ile şehirlerarası seyahat kısıtlamaları başta olmak üzere kolluk kuvvetleri tarafından kapsamlı, geniş katılımlı, etkili ve sürekli denetim faaliyetleri yapılacak. Muafiyetlerin giderek artan sıklıkla kötüye kullanılması nedeniyle, bu suistimallerin önlenmesi amacıyla kolluk kuvvetleri denetiminde bu tür durumlarda idari para cezası ve adli yaptırım uygulanacak. Bu kapsamda dikkat edilmesi gerekenler de şöyle sıralandı:

Muafiyet tanınan işyerlerinde çalışıldığına dair gerçeğe aykırı belge düzenleyenler. Özel sağlık kuruluşlarından sahte randevu alanlar. Fırın, market, bakkal, kasap, manav, kuruyemişçi veya tatlıcılara çıkış serbestisinin maksadını aşan şekilde kullanımı veya markete ailece gidilmesi. Çiftçi Kayıt Belgesinin (ÇKS) amaç dışı kullanımı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve yaralılar var

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve..

Antalya’da otomobil takla attı! Ölü ve yaralılar var
Antalya'da hava az bulutlu ve açık geçecek

Antalyada hava az bulutlu ve açık geçe..

Antalya'da hava az bulutlu ve açık geçecek
Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye kara operasyonu başlattığını duyurdu

Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye ..

Son dakika... İsrail ordusu, Gazze'ye kara operasyonu başlattığını duyurdu
Manisa'da 3 torununu kurtaran dede hayatını kaybetti

Manisada 3 torununu kurtaran dede haya..

Manisa'da 3 torununu kurtaran dede hayatını kaybetti
Son dakika....  Ağrı’da polisimize roketli saldırı! Şehidimiz var

Son dakika.... Ağrı’da polisimize rok..

Son dakika.... Ağrı’da polisimize roketli saldırı! Şehidimiz var
Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'dan 3 roket atıldığını duyurdu

Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'da..

Son Dakika... İsrail ordusu, Lübnan'dan 3 roket atıldığını duyurdu