MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center
Tabut ustalarının 'pandemi' mesaisi

09.01.2021 09:36

Antalya haber... Pandemide, cenaze taşımacılığı ile defin işleminde kullanılan tabutlarda 'sızdırmaya mahal vermeyecek şekilde olması' gibi koşulların gelmesinden dolayı satışlarda artış yaşandı.

Tabut ustalarının 'pandemi' mesaisi

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, defin ve cenaze taşımacılığında tabut standartlarının pandemi kurallarına göre hazırlanmaya başlamasıyla tabut satışında artış yaşandı. Eskiden, 'cenazelerin içine konulan sandık' olarak değerlendirilen tabutlar, taşıma sürecinden sonra temizlenip, başka definlerde de kullanılabiliyordu. Koronavirüs sürecinde cenaze taşıma prosedürüne göre ölüm sebebi bulaşıcı hastalık olan cenazelere ait tabutların kesinlikle lehimlenmiş, sıkıca kapatılmış ve sızdırmaya mahal vermeyecek şekilde olmasına dikkat edildi.

Cenaze taşımacılığı ve defin hizmeti veren firmalar, koronavirüs riski nedeniyle ölüm sebebi bulaşıcı hastalık olmasa da tedbir amacıyla tabutu sadece bir kez kullanmaya başladı. Koronavirüs kaynaklı ölümlerde tabutla defin yapılmasından dolayı son aylarda satışlarda hızlı artış yaşandı. Yönetmelik gereği sızdırmazlığı sağlamak için içi galvaniz kaplı imal edilen tabutların satışında yüzde 70 artış yaşandı.

'KORONAVİRÜSTEN SONRA SATIŞLARIMIZDA ARTIŞ OLDU'

Antalya'da cenaze taşımacılığı ve defin hizmeti veren bir firmanın sahibi Murat Arslanoğlu, koronavirüs salgınının ardından cenaze taşıma prosedürünün güncellendiğini ve definde kullanılan tabut standardı uygulamasının yaygınlaştığını söyledi. Ahşap tabut içerisine galvaniz kaplama zorunluluğu getirildiğini vurgulayan Arslanoğlu, "Cenazeyi tabuta koyduktan sonra galvanizin de lehimlenmesi gerekiyor. Galvaniz kaplı tabutun şehirlerarası veya yurt dışı cenaze transferinde, bulaşıcı hastalıktan vefat eden kişilerin cenazesinde mutlaka sızdırmazlığının sağlanması gerekiyor. Özellikle koronavirüs salgınının artmasından sonra cenazeler tabutla gömüldüğü için satışlarımızda artış oldu" diye konuştu.

Antalya'nın ilçelerinde tabut satışı ve cenaze transferinde son 6 aydır artış yaşadıklarını aktaran Arslanoğlu, şunları söyledi:

"Son aylarda içi galvaniz kaplı tabutların satışında yüzde 70 artış var. Antalya'nın tüm ilçelerine sızdırmaz tabut satıyoruz. Eskiden tek tabut birkaç defa kullanılıyordu. Bulaşıcı hastalıktan vefat edenler tabutla defnedildiği için artık defin işlemi galvaniz kaplı tek kullanımlık tabutlarla yapılıyor."

'AHŞAP ÜRETİMİNE DE GİRDİK'

Isparta'da 2013 yılından bu yana tabut üretimi yapan Arif İnceay da koronavirüs salgını sonrası talep üzerine sızdırmaz tabut üretimine ağırlık verdiklerini söyledi. 2020 yılında Covid-19 nedeniyle bir sirkülasyon doğduğunu anlatan İnceay, "Bu yüzden ahşap üretimine de girdik. Pandemi nedeniyle sızdırmaz tabutlar üretiyoruz. Eskiden turizm bölgesine çalışıyorduk. Şimdi de Covid-19 nedeniyle hastaların cenaze defin işlemlerini yapıyoruz" dedi.

'YURT DIŞINA DEĞİL ARTIK YURT İÇİNE YAPIYORUZ'

Tabutu öncelikle 2 parça halinde hazırladıklarını kaydeden İnceay, şöyle devam etti:

"Bir gövde ve bir kapak olarak. Cenaze defnedilirken defin firmaları tarafından kapakları lehimlenerek, ahşap kapakları monte ediliyor. Normalde turizme çalışıyorduk, yılda 500 adet üretiyorduk. Yurt dışına değil, artık yurt içine yapıyoruz."

 

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler

Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.

TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve saat kaçta yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları bekleniyor...

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve sa..

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve saat kaçta yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları bekleniyor...
22 Nisan Perşembe Antalya'da hava durumu...

22 Nisan Perşembe Antalya'da hava duru..

22 Nisan Perşembe Antalya'da hava durumu...
TÜROB, kısa çalışma ödeneği desteğinin uzatılmasından memnun

TÜROB kısa çalışma ödeneği desteğinin ..

TÜROB, kısa çalışma ödeneği desteğinin uzatılmasından memnun
Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü, 11 yaralı

Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü..

Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü, 11 yaralı
Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerden biri diziden ayrılacak

Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerd..

Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerden biri diziden ayrılacak
23 Nisan günü ile ilgili karar verildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...

23 Nisan günü ile ilgili karar verildi..

23 Nisan günü ile ilgili karar verildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...