MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

Muratpaşa Ramazan

Fenix center
Suç dosyaları 'Karanlık oda'da aydınlatılıyor

07.04.2021 17:35

Antalya haber... Olay yeri inceleme ekipleri, ‘karanlık oda’da özel ışık sistemi filtre ile görünür hale getirilen parmak izleri sayesinde çok sayıda suçun failini belirliyor. Komiser Okan Beşer, "Teknik kapasite anlamında Almanya, İngiltere ve ABD'den hiçbir farkımız olmadığı gibi tecrübe ve hız kısmında daha iyiyiz" dedi.

Suç dosyaları 'Karanlık oda'da aydınlatılıyor

Antalya haber... İl Emniyet Müdürlüğü Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü ekipleri, her türlü asayiş olayının ardından şüpheliye ulaşmak için bir dizi çalışma yapıyor. Cinayet, yaralama, hırsızlık, gasp, şüpheli ölümler başta olmak üzere birçok konuda tecrübelerine başvurulan bu özel ekip, olay yerinden topladığı delilleri laboratuvarda çeşitli yöntemlerle inceleyerek şüpheliyi tespit ediyor.

KARANLIK ODA

Özel ışık, kimyasallar, nemlendirme, kurutma başta olmak üzere çok sayıda yöntem kullanılan bu laboratuvarda suçluya ulaşmak için en hızlı yöntem ise parmak izi. İşlenen suçların çoğunluğunda, parmak izinden elde edilen sonuçla kısa sürede şüpheliye ulaşılıyor. Şüphelinin olay anında teması nedeniyle 6 milimetrekarelik alanda bıraktığı parmak izi, olay yeri inceleme ekiplerinin laboratuvarında bulunan ‘karanlık oda’da aydınlığa çıkıyor. Normalde karanlık olan ve sadece filtre ile bakıldığında görülebilen özel ışık kaynağının yer aldığı odada, objelerdeki parmak izi, filtreli gözlükler yardımıyla ortaya çıkarılıyor. Elde edilen parmak izi ise İçişleri Bakanlığı'nda kayıtlı parmak izleriyle karşılaştırılıyor. Verilerin örtüşmesi sonrasında şüpheliye kısa sürede ulaşılmış oluyor.

PARMAK İZLERİ TEK TEK TARANIYOR

Senaryo gereği bıçaklı gasp olayının şüphelisi kaçarken elindeki bıçağı bir ağaç altına atarak uzaklaşıyor. Bıçağın yerini tespit eden ekipler, hemen yanında bulunan poşet ve diğer delilleri de delil torbasına koyarak karanlık odaya getiriyor. Burada önce özel solüsyon sıkılan bıçak ve naylon poşet, kurumaya bırakılıyor. Karanlık odada üzerine yansıtılan özel ışık kaynağıyla parmak izleri filtreli gözlük ve kamerada net bir şekilde görülüyor. Parmak izlerinin birer örneği alınıp sistem içerisinde tarama yapılınca şüphelinin kimliği tespit ediliyor.

Ancak bu tespitin yapılabilmesi için olaya karışan şüphelinin daha önceden ya suç kaydının bulunması ya da parmak izini tanıtmak zorunda olduğu pasaport, yeni kimlik ya da ehliyet gibi çalışmalarla sisteme dahil olması gerekiyor.

'DAHA TECRÜBELİ VE HIZLIYIZ'

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli Komiser Okan Beşer, Türkiye’de delilden sanığa gitme noktasında iyi işler çıkardıklarını belirtti. İhbar geldiğinde 1-2 dakika içerisinde şube müdürlüğünden ayrıldıklarını belirten Beşer, “Olay yerine gidildiğinde usulüne uygun olarak delilleri paketleriz. Sonra o deliller laboratuvara gelir. Parmak izi uzmanlarımız tarafından detaylıca incelenip ortaya çıkarılır" diye konuştu. Almanya, İngiltere ve ABD'den daha çok olayla iç içe olduklarını ifade eden Komiser Beşer, “Teknik kapasite anlamında hiçbir farkımız olmadığı gibi tecrübe kısmında daha iyiyiz. Türkiye’de çok sayıda olay yaşandığı ve bizim bu olayları kısa sürede çözüme kavuşturmamız nedeniyle daha tecrübeli ve hızlıyız" dedi.

Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü'nde görevli Komiser Okan Beşer

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler
Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.
TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

Kaynak: DHA

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

K.D. dedi ki;

2021-04-08 00:45:38

Kendisi ile çalışma ayrıcalığına sahip olduğum değerli insan. Ayrıcalıklı insan. Önü hep açıktır. Buna inanıyorum.

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Yorum Yap
  Adin

  Coronden

  ŞANS OYUNLARI

  On Numara
  Şans Topu
  Sayısal Loto
  Süper Loto

  Muratpaşa Ramazan

  Diğer Haberler

  Koronavirüs döneminde ellere zarar vermeyen organik sabuna büyük ilgi

  Koronavirüs döneminde ellere zarar ver..

  Koronavirüs döneminde ellere zarar vermeyen organik sabuna büyük ilgi
  Muratpaşa'da yapılan pandemi anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı

  Muratpaşada yapılan pandemi anketinde ..

  Muratpaşa'da yapılan pandemi anketinde çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı
  Sevgilisinin kardeşini bıçaklamıştı! Cezası belli oldu

  Sevgilisinin kardeşini bıçaklamıştı Ce..

  Sevgilisinin kardeşini bıçaklamıştı! Cezası belli oldu
  Kemer Belediyesi araç desteğini sürdürüyor

  Kemer Belediyesi araç desteğini sürdür..

  Kemer Belediyesi araç desteğini sürdürüyor
  Trabzonspor Uğurcan Çakır için yapılan 20 milyon euroluk teklifi reddetti

  Trabzonspor Uğurcan Çakır için yapılan..

  Trabzonspor Uğurcan Çakır için yapılan 20 milyon euroluk teklifi reddetti
  Antalya'da komşusu dehşeti yaşattı

  Antalyada komşusu dehşeti yaşattı

  Antalya'da komşusu dehşeti yaşattı