MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütScooter kazası ATSO'yu yasa boğdu! Başkan Bahar'da acil plan çağrısı!

27.10.2022 11:06

Antalya haber... Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Ali Bahar, scooter kazasında hayatını kaybeden Ada Kayahan'ın ATSO ailesinin bir ferdi olduğunu belirterek, elektrik scootein neden olduğu acıların son bulması için, konunun taraflarını ve sorumlularını aynı masada buluşmaya davet etti.

Scooter kazası ATSO'yu yasa boğdu! Başkan Bahar'da acil plan çağrısı!

Antalya haber... Giderek artan elektrikli scooter kazaları, bu kez ATSO'yu yasa boğdu. ATSO'da uzun yıllardır görev yapan Sevim Kayahan'ın kızı Ada Kayahan ile okuldan arkadaşı Mahmut Yağız Balcı, kiraladıkları elektrikli scootere bir otomobilin çarpması sonucu, hayatını kaybetti.

Üniversite sınavına hazırlanan iki lise öğrencisini hayattan koparan kaza, Muratpaşa İlçesi Portakal Çiçeği Bulvarı üzerinde meydana gelmişti. Dershane çıkışı evlerine Mahmut Yağız Balcı'nın kullandığı elektrikli scooter ile giden gençlere, yolun karşısına geçtikleri sırada bir otomobil çarpmış, yapılan tüm müdahalelere rağmen, iki genç de kurtarılamamıştı.

FACİA YANI BAŞIMIZDA

Tarifsiz bir acı yaşadıklarını belirten ATSO Başkanı Ali Bahar, gençlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine ve arkadaşlarına da başsağlığı diledi. Olayı 'konunun yakın takipçisi olacağız' gibi klişe bir yaklaşımla ele almayacaklarını belirten ATSO Başkanı Bahar, paylaşımlı elektrikli scooterlerin neden olduğu sorunların ve acıların önlenmesi için, teyakkuz durumuna geçtiklerini aktardı. Ada ve Mahmut Yağız'ın hayatını kaybetmesinde E-scootorler ile ilgili yetersiz düzenlemenin en önemli etken olduğuna işaret eden Bahar, “Yürürlükteki düzenlemeyi incelediğinizde, Ada ve Mahmut gibi onlarca acının neden ve nasıl yaşandığını daha iyi anlıyorsunuz. E-scooterleri bisiklet gibi değerlendirmek yapılan ilk ve en büyük hatadır. Bu değerlendirmeden yola çıkarak kask, dizlik, gözlük gibi koruyucu tertibat kullanma zorunluluğu getirilmemesi, ölümcül bir başka hata olarak karşımızda durmaktadır. Her canı isteyenin, neredeyse hiçbir yeterlilik aranmadan bu araçları kullanabilmesi, olası her facia ile aramızdaki mesafenin 'ramak kala' kadar kısa olduğunun göstergesidir" dedi.

HER BİRİ SAATLİ BOMBA

ATSO'nun yeni yönetiminin ele alacağı ilk konunun bu olduğuna, başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere, paylaşımlı elektrikli scooter işletmecisi şirketler ile çözüm yollarının tespiti ve uygulamaya geçirilmesi ile ilgili gerekli girişimlerde bulunacaklarını aktaran Başkan Bahar, “E-scootorler , çevreci özellikleri ve ergonomik yapılarıyla trafik sorununun çözümü için ideal bir alternatif olarak görülse de mevcut düzenleme ve kullanım şekilleriyle, her biri bir saatli bombayı andırmaktadır. O bombalardan biri Portakal Çiçeği Bulvarı'nda patladı ve canımızdan can kopardı. Bir yenisinin az sonra patlamayacağı ile ilgili hiçbir garanti söz konusu değil. Konunun taraflarını ve sorumlularını ivedilikle aynı masa etrafında buluşmaya davet ediyoruz. ATSO'nun, bu ortak aklın çatısı ya da paydaşlarından biri olması için tüm imkanlarımızı seferber etmeye hazırız. E-scootorlerin bir ulaşım aracı olmaktan çıkıp, kişilerin can ve mal güvenliğini tehdit eden kalıcı bir unsura dönüşmemesi için, acilen bir eylem planının hazırlanması gerektiğinin altını kalın kalemle çiziyoruz. Ada ve Mahmut'un huzur içinde uyumasını istiyorsak, ailelerinin ve arkadaşlarının acılarının bir nebze azalmasını istiyorsak, konunun tüm taraflarına gereğinin ivedilikle yapılması çağrısında bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Milyonlarca işçinin gözü yapılacak açıklamada! 2023 asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak!

Milyonlarca işçinin gözü yapılacak açı..

Milyonlarca işçinin gözü yapılacak açıklamada! 2023 asgari ücret zammı ne zaman açıklanacak!
Bu kan grubundakiler dikkat! Bunama riskiniz yüzde 82 daha fazla

Bu kan grubundakiler dikkat Bunama ris..

Bu kan grubundakiler dikkat! Bunama riskiniz yüzde 82 daha fazla
Başvuran herkese veriyorlar! Faturasıyla birlikte PTT'ye gidene 2.500 TL

Başvuran herkese veriyorlar! Faturasıy..

Başvuran herkese veriyorlar! Faturasıyla birlikte PTT'ye gidene 2.500 TL
2 Aralık Cuma Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye özel uyarı

2 Aralık Cuma Antalya'da hava durumu! ..

2 Aralık Cuma Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden o ilçeye özel uyarı
Antalya'da aşırı yağışın bilançosu ağır! Seralar su altında kaldı

Antalya'da aşırı yağışın bilançosu ağı..

Antalya'da aşırı yağışın bilançosu ağır! Seralar su altında kaldı
Antalya'da yanan ağaçları keseceklerdi! Antik kentte zarar verdiler

Antalya'da yanan ağaçları keseceklerdi..

Antalya'da yanan ağaçları keseceklerdi! Antik kentte zarar verdiler