MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Ormanın hayalet kedisi Antalya'da

30.09.2021 11:15

Antalya haber... Nesli tükenme tehlikesindeki yabani kedi türlerinden, ‘ormanın hayalet kedisi’ olarak bilinen karakulak (caracal caracal), 3 bireyden oluşan aile olarak görüntülendi. Anne ve iki yavrudan oluşan aile, su kanalından su içti, bir süre dolaştıktan sonra gözlerden kayboldu.

Ormanın hayalet kedisi Antalya'da

Antalya, Burdur ve Isparta illerini kapsayan Doğa Koruma Ve Milli Parklar (DKMP) 6'ncı Bölge Müdürlüğü'nün arazi ve fotokapan yoluyla yapılan çalışmaları kapsamında, nesli tükenme tehdidiyle karşı karşıya kalan yaban kedi türlerinden karakulak, anne ve iki yavrusuyla Antalya sınırlarında görüntülendi. ‘Ormanın hayalet kedisi’ olarak bilinen karakulaklar, su kanalından su içerken görüntülendi. Ürkek halleriyle dikkat çeken Karakulaklar, bir süre bölgede dolaştıktan sonra gözlerden kayboldu. İki yavru ve anne olmak üzere 3 bireyden oluşan aile olarak görüntülendi. 'Ormanın hayalet kedisi' olarak da bilinen karakulaklara ait görüntüler, Antalya sınırlarında elde edildi. Su kanalından su içerken görüntülenen karakulak ailesi, ürkek haliyle dikkat çekti.

“ÇOK ÇEŞİT HABİTATLARDA BULUNABİLİRLER”

Doğa Koruma Ve Milli Parklar (DKMP) 6'ncı Bölge Müdürlüğünden edinilen bilgilere göre, İnce yapılı ve çevik bir kedi olan Karakulak’ın çok çeşitli habitatlarda bulunabileceği, açıklıklı ağaçlıklar, fundalıklar, çalılıklar, maki gibi bodur bitkilerle kaplı alanlar, düzlük, tepelik ve kayalıklı bölgelerin, türün habitatları olduğu kaydedildi.

“KENDİ AĞIRLIĞININ 2-3 KATI AĞIRLIĞINDA AVLARI AVLAYABİLİYORLAR”

Karakulakların tavşan, küçük kemirgenler ve çok çeşitli kuş türlerini kapsayan geniş bir beslenme alışkanlığının olduğu belirtilirken, “Çoğunlukla kuşlar için yapılan yüksek ve atletik atlayışlarıyla bilinmelerine rağmen tüm bölgelerde memeliler besin diyetinin yarısını oluşturur. Bu büyüklükteki tüm kedi türleri düşünüldüğünde, kendi ağırlığının 2 ya da 3 katı ağırlığında avları avlayabilmesi bu kedi türünü eşsiz kılar. Arada evcil hayvanları da avlar. Ön bacaklara göre oldukça gelişmiş ve uzun arka bacaklarıyla mükemmel sıçrayışlar yapabilir” bilgilerine de yer verildi.

KARAKULAK HAKKINDA

Karakulak (Caracal caracal), kedigiller (Felidae) familyasından vahşi bir hayvan türü.
Dış görünümü ile vaşağa çok benzeyip Step vaşağı, Mısır vaşağı gibi adlarla da anılmış olsa da daha sonraları moleküler DNA çalışmaları ile, tamamen farklı bir tür olup Afrika altın kedisi ve Serval ile yakın akraba olduğu gösterilmiştir. Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika'da yaşar. Asya ve Kuzey Afrika'da sayısı azalmakta ve soyu tehlikede türler arasında kabul edilmekte iken Orta ve Güney Afrika'da tehlike görülmemektedir. Türkiye'de ise Güney Toroslar, Konya Havzası ve Güneydoğu Anadolu'da yaşadığı sanılan Caracal caracal, Türkiye'de ilk olarak 2002 yılında görüntülendi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: İHA

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Bakan Mehmet Muş duyurdu! Bir günde 1,5 milyar dolarlık ihracat

Bakan Mehmet Muş duyurdu! Bir günde 1,..

Bakan Mehmet Muş duyurdu! Bir günde 1,5 milyar dolarlık ihracat
Antalya'da avokado bahçelerine dadanan hırsızlar üreticiyi isyan ettirdi

Antalyada avokado bahçelerine dadanan ..

Antalya'da avokado bahçelerine dadanan hırsızlar üreticiyi isyan ettirdi
Devrilen tırın dorsesi tur otobüsüne çarptı

Devrilen tırın dorsesi tur otobüsüne ç..

Devrilen tırın dorsesi tur otobüsüne çarptı
Antalya'da kaygan yol kazaya neden oldu! Tur midibüsü devrildi

Antalya'da kaygan yol kazaya neden old..

Antalya'da kaygan yol kazaya neden oldu! Tur midibüsü devrildi
Meteoroloji'den uyarı! Çok sayıda ilde yağmur bekleniyor

Meteoroloji'den uyarı! Çok sayıda ilde..

Meteoroloji'den uyarı! Çok sayıda ilde yağmur bekleniyor
Bali Adası'nda 4.8 büyüklüğünde deprem oldu

Bali Adası'nda 4.8 büyüklüğünde deprem..

Bali Adası'nda 4.8 büyüklüğünde deprem oldu