MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Orman yangınından etkilenen Yörükler mera sıkıntısı yaşıyor

03.10.2021 23:46

Antalya haber... 28 Temmuz'da Manavgat'tan başlayan Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınının etkili olduğu Manavgat’ın Gebece Mahallesi'nde hayvancılıkla geçimini sağlayan aileler, hayvanlarını kışın otlatacak yer istiyorlar. Antalya’nın Manavgat ilçesinden yaz aylarında hayvanlarını otlatmak için Akseki’nin yaylalarına çıkan Yörükler, yayla dönüşlerinde hayvanlarının kışlık otlakiyelerinin büyük orman yangınında yandığını ve önümüzdeki kış ayında hayvanlarını otlatacak yerlerinin olmadığını söylediler.

Orman yangınından etkilenen Yörükler mera sıkıntısı yaşıyor

Antalya haber...  Manavgat ilçesinin dağlık kesimlerinde bulunan kırsal mahallesi olan Gebece köyünde yaşayıp hayvancılıkla uğraşan ve yaz aylarında ailesi ile birlikte Akseki’nin Alacabel yakınlarındaki Kaklıktaş mevkisinde hayvanlarını otlatan Mehmet Çoşkun, önümüzdeki aylarda yayladan yaşam alanları olan Gebece köyüne döneceklerini ve kışlık otlakiyelerinin büyük orman yangınında tamamen yandığını, kışın hayvanlarını beslemekte zorluk çekeceklerini söyledi.

Kendisinin Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi bölümünde okuduğunu ve yaz aylarında ailesi ile birlikte hayvancılık yaptığını anlatan Çoşkun, “Biz yaz aylarında Akseki’nin Alacabel yakınlarında Kaklıktaş mevkiinde hayvanlarımızı otlatmak için yaylaya çıkıyoruz. Buradan Ekimin sonu gibi kendi köyümüze dönüyoruz. Kışın hayvanlarımız 7 ay kendi yerlerimizde, yazın ise yaklaşık 5 ay yaylada kalıyoruz. Kışın hayvanlarımız 7 ay köyümüzdeki ormanlarda otlatıyoruz” dedi.

"BARINACAK YER İSTİYORUZ"

Manavgat’ta meydana gelen orman yangınında otlakiyelerin ve arazilerin büyük çapta etkilendiğini anlatan Çoşkun, şöyle devam etti.
“Kışın Gebece Mahallesi'ndeki ormanlık alandaki otlaklarımız Türkiye’nin en büyük yangını ile yok oldu. Köyümüz sınırları ve birçok komşu köylerimiz yandı. Biz ve diğer köylülerimizden hayvancılıkla uğraşıyorlar. Meralar tamamen yandı. Köyümüze dönünce kışın sıkıntılı günlere gireceğiz. Hayvanlarımızı otlatacak yerler hep yandı. Kıl keçilerine bile hayvanlara günde yaylada 4 çuval yem veriyoruz. Kışın hesaplandığı zaman 8-10 çuval yem veriyoruz. Bu işin içinden nasıl çıkacağız bilmiyorum.

Yemin çuvalı 150 TL. Keçilerimizi ağıllarda besleyemeyiz. Çünkü kıl keçileri ormanda beslenirler. Biz inekte besliyoruz ama inekler besi ile beslenir. Keçiler doğadan yararlanmadığı müddetçe ayakta duramaz. Hayvanların ayaklarında tırnak bozuklukları olur. Köyümüz hayvancılık üzerinde geçimini sağlıyor. Orman Bölge Müdürlüğü yanan yerleri çevirerek yeni orman sahası yapıyor. Zaten ormanlarımız kül oldu. Biz bu durumdan büyük ölçüde etkileneceğiz. Kışın köyümüze dönünce keçilerimizi otlatacak yer yok. Hayvanlarımızı bu arazilerde besletemeyeceğiz. Bize devletimizin Akseki sınırlarında hayvanlarımızı barındıracak yer vermesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

"MERA İSTİYORUZ"

Yörüklerden 85 yaşındaki Ayşa Coşkun ise “Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Köyümüzde arazilerimiz, zeytin bahçelerimiz orman yangınında yandı. Ormanlarımız yandı. Yayladan dönünce hayvanlarımızı barındıracak yer yok. Devletimizden yardım bekliyoruz” diye konuştu.
Gebece Mahallesi'nden Duran Topaça ise “Yaz ayında Mayıs ayının ortalarında Akseki’nin Kaklıktaş mevkisine hayvanlarımızı otlatmak için yaylaya çıkıyoruz. Kasım ayında Manavgat ilçesinin Gebece köyüne gideriz. Bu yıl orman yangınlarında köyümüzün de yarısı yandı. Hayvanlarımızı nerede otlatacağız. Nasıl barındıracağız. Biz keçilerimizi kapalı olarak besleyemeyiz. Günde en az 10 çuval yem yer. Hakkından gelemeyiz. Köyümüze dönmeden Akseki yöresinden bir yurt, mera istiyoruz" dedi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: İHA

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Ünlü şarkıcı Haluk Levent'in soyadının öğrenenler şok yaşadı

Ünlü şarkıcı Haluk Leventin soyadının ..

Ünlü şarkıcı Haluk Levent'in soyadının öğrenenler şok yaşadı
İşte dev operasyonun tüm detayları! Tam 500 asker, 22 helikopter kullanıldı

İşte dev operasyonun tüm detayları! Ta..

İşte dev operasyonun tüm detayları! Tam 500 asker, 22 helikopter kullanıldı
Yargıtay'dan emsal karar: 'Vasıflı işçi asgari ücretle çalıştırılamaz'

Yargıtay'dan emsal karar: 'Vasıflı işç..

Yargıtay'dan emsal karar: 'Vasıflı işçi asgari ücretle çalıştırılamaz'
Serik'te orman yangını büyümeden söndürüldü

Serikte orman yangını büyümeden söndür..

Serik'te orman yangını büyümeden söndürüldü
Boş yolda kafa kafa çarpıştılar

Boş yolda kafa kafa çarpıştılar

Boş yolda kafa kafa çarpıştılar
Üç kafadarın motosiklet yolculuğu hastanede son buldu

Üç kafadarın motosiklet yolculuğu hast..

Üç kafadarın motosiklet yolculuğu hastanede son buldu