MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center
Muratpaşa Belediyesi'nden o iddialara cevap

09.01.2021 17:26

Antalya haber... Muratpaşa Belediyesi, Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde çalışan eski hükümlü Murat K. isimli kişinin müdür görevinde olduğu iddialarına yanıt verdi. Belediye tarafından yapılan açıklamada:'Söz konusu eski hükümlü, pazar yerlerinin temizliğiyle görevli ekip içinde yer almıştır. Ancak, hakkında çıkan haberler sonrası, kişinin de isteğiyle belediyemizle iş ilişkisi dün, 8 Ocak Cuma, sonlandırılmıştır' ifadelerine yer verildi.

Muratpaşa Belediyesi'nden o iddialara cevap

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, Muratpaşa Belediyesi biri polis altı kişinin katilinin belediyede müdür yapıldığına ilişkin haberler hakkında açıklama yaptı. Açıklamada Murat K. isimli çalışanın Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde ‘müdür’ görevinde olmadığı, bunun yasal olarak da imkanı bulunmadığı belirtildi.

Belediyeden yapılan açıklama şu şekilde;

'Muratpaşa Belediyemizin Temizlik İşleri Müdürlüğü bünyesinde “Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Eski Hükümlülerin İşçi Olarak Alınmasında Uygulanacak Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” kapsamında çalışan Murat K.'nın dün itibariyle iş ilişkisinin sona erdiğine dikkat çekilen açıklamada Adalet Bakanlığı’nın da paylaştığı görüşe göre ceza infaz kurumlarından salıverilen hükümlülerin, meslek ve iş imkanlarına ulaşılabilirliğini sağlayacak ortamın oluşturulmasının toplumsal yaşama uyum süreçlerinin hızlandırılmasında önemli bir işleve sahip olduğu kaydedildi.'

'İLİŞİĞİ KESİLDİ'

'Ceza infaz kurumlarındaki ve Denetimli Serbestlik Müdürlükleri tarafından denetim ve takipleri yapılan hükümlülere mesleki eğitimler verildiği, bu eğitimlerle kişilerin salıverilme sonrası toplumsal yaşama uyumlarının güçlendirilmesinin amaçlandığı kaydedilen açıklamada habere konu olan kişinin, geçmiş yıllarda işlediği suçlar dolayısıyla cezasının infaz edildiği ve 2014 yılında ilgili kurumların yönlendirmesiyle Muratpaşa Belediyesi’nde yasa ve yönetmeliklerin öngördüğü şekilde ‘işçi’ statüsüyle işe başladığı bildirildi. 24 Aralık 2017’de yayımlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle kamudaki taşeron işçilere yönelik getirilen düzenleme sonrasında kişinin gerekli araştırmaları tamamlanıp istihdamına bir engel olmadığının farklı kamu kurum ve kuruş temsilcisinin de bulunduğu heyet tarafından karara bağlandığı ifade edilen açıklamada "İlgili haberlerde iddia edildiği gibi, kişi Temizlik İşleri Müdürlüğümüzde ‘müdür’ görevinde değildir. Bunun yasal olarak da imkanı yoktur. Söz konusu eski hükümlü, pazar yerlerinin temizliğiyle görevli ekip içinde yer almıştır. Ancak, hakkında çıkan haberler sonrası, kişinin de isteğiyle belediyemizle iş ilişkisi dün, 8 Ocak Cuma, sonlandırılmıştır. Hatırlatmak gerekir ki, Türkiye Cumhuriyeti yasa ve yönetmelikleri, modern ceza-infaz anlayışı eski hükümlülerin istihdam yoluyla yeniden topluma kazandırılmasını öngörmüşken Belediyemizin, söz konusu kişinin işlediği suçlara ilişkin bir değerlendirme, bir seçim yapması mümkün değildir' denildi.

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler
Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.
TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN...

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Demre'deki kazada 2 kişi yaralandı

Demredeki kazada 2 kişi yaralandı

Demre'deki kazada 2 kişi yaralandı
Sınavlar ertelenecek mi? Bakan Ziya Selçuk açıkladı

Sınavlar ertelenecek mi Bakan Ziya Sel..

Sınavlar ertelenecek mi? Bakan Ziya Selçuk açıkladı
Antalya'da ortağını cinsel içerikli görüntülerle tehdit etti! Mahkeme 'yağma' dedi

Antalya'da ortağını cinsel içerikli gö..

Antalya'da ortağını cinsel içerikli görüntülerle tehdit etti! Mahkeme 'yağma' dedi
Antalyalı kadınlar kendilerini korumak için krav maga öğreniyor

Antalyalı kadınlar kendilerini korumak..

Antalyalı kadınlar kendilerini korumak için krav maga öğreniyor
23 Nisan'da tam kapanma mı geliyor? İşte gündemdeki yeni tedbir kararları

23 Nisan'da tam kapanma mı geliyor? İş..

23 Nisan'da tam kapanma mı geliyor? İşte gündemdeki yeni tedbir kararları
FETÖ operasyonu! 29 şüpheli yakalandı

FETÖ operasyonu 29 şüpheli yakalandı

FETÖ operasyonu! 29 şüpheli yakalandı