MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi Mavi Antalya'ya çok yakışır

HES KODU MURATPAŞA

Fenix center
Lüks binaların arasında keçileriyle doğa sevgisini yaşatıyor : Menşure Teyze

14.01.2021 14:44

Antalya haber... Konyaaltı Sahili'ne 500 metre uzakta doğup büyüdüğü evi yıllar içinde lüks binalar arasında kalmasına rağmen çocukluğundan bu yana yaptığı çobanlığı sürdüren Menşure Albayram, her gün çevredekilerin şaşkın bakışı arasında keçilerini mahallenin nadir kalan yeşil alanlarına otlatmaya götürüyor. Elinde sopası ve köpeği 'Sarı' ile caddeleri aşıp hayvanlarını otlatan 'Menşure Teyze', keçilerini 'Şımarık', 'Yaren', 'Mayıs', 'Yaz' gibi isimlerle çağırıyor.

Lüks binaların arasında keçileriyle doğa sevgisini yaşatıyor : Menşure Teyze

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, Antalya'da yaşayan Menşure Albayram, Konyaaltı ilçesinde dünyaya geldi. Konyaaltı Sahili'ne yaklaşık 500 metre uzakta bahçe ve kayalıklar arasındaki tek katlı evinde büyüyen Menşure Albayram, bahçeli evinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan ailesine küçük yaştan itibaren ev işlerinde ve çobanlık yaparak yardım ediyordu. 60 yaşındaki Menşure Albayram, aradan geçen yıllarda büyüdüğü evin çevresinin lüks binalarla değişimine tanık oldu.

BÜYÜDÜĞÜ TOPRAKLARI YEŞİL VE AĞAÇLI HALİYLE KORUMAYA ÇALIŞIYOR

Turizm kenti Antalya'nın dünyaca üne sahip, yüz binlerce turistin ziyaret ettiği Konyaaltı Sahili yakınındaki evini, arazisini, büyüdüğü toprakları eski günlerdeki yeşil ve ağaçlı haliyle korumaya çalışan Menşure Albayram, iki katlı, yanında ahırı bulunan evinde çocukluğundan itibaren yaptığı çobanlığı da bırakmadı. Evlenip, çocukları da olsa sevdiği yaşamdan kopamayan Menşure Albayram, lüks apartmanların arasında az da olsa kalan yeşil alanlarda hayvanlarını otlatmaya devam etti. Eşinin, 'Artık uğraşma sat hayvanları' diyerek sitem ettiği Menşure Albayram, kendisi okuyamadığı için çocuklarının en iyi eğitimi alması için çabaladı.

LÜKS BİNALAR VE ARAÇLARIN ARASINDAN OTLAKLARA GİDİYOR

Keçi sütü ve kurbanlık satarak aile ekonomisine katkı sağlayan Menşure Albayram'ın kızlarından biri üniversite eğitiminin ardından evlendi, diğeri ise eğitimine devam ediyor. Her sabah keçilerini otlatmak için evinden ayrılan Menşure Albayram, lüks binalar, araçların arasında hayvanlarıyla yakınındaki otlak alanlara gidiyor. 'Sarı' adını verdiği köpeğiyle hayvanlarını otlatan Menşure Albayram, keçilerine verdiği adla seslenip, gün boyu onlarla ilgileniyor. Keçilerine çoğunlukla kızının arkadaşlarının adını koyan Menşura Albayram, 'Eylül', 'Yaren', 'Güneş', 'Sedef', 'Yıldırım', 'Mayıs', 'Yaz', 'Şımarık' gibi isimlerle seslenerek hayvanlarını otlatıyor.

ÇOCUKLARI GİBİ SEVİYOR

Menşure Albayram, kendisine ait 15 keçinin yanı sıra, hayvan sevgisinden dolayı komşu ve yakınlarının keçilerine de çobanlık yapıp, sütünü satıyor. Sabahtan akşama kadar Kuşkavağı Mahallesi’nin sokaklarında yeşil alanları dolaşan Menşure Albayram, hayvanlarına çocuğu gibi bakıp, 'Yavrum, kızım' diye seslenmesiyle de mahalle sakinlerinin gönlünü kazandı. Keçilerine, 'Karnınızı doyurun', 'Hadi gidiyoruz', 'Yaramazlık yapmayın' diye seslenen Menşure Albayram'ın hayvanlarıyla iletişimi, çevresindekileri de şaşırtıyor.

'HER YER BİNA OLDU AMA EVİM BANA YETİYOR'

İlerleyen yaşına rağmen keçilerini otlatırken zorluk çekmediğini anlatan Menşure Albayram, kendisini görenlerin zaman zaman 'Çok iyi yaşıyorsun' diye şaka yaptığını, kimisinin de hatıra fotoğrafı çektiğini söyledi. Kurban Bayramı öncesi sattığı keçileri kesileceği için üzüntüden ağladığını belirten Menşure Albayram, büyükşehirde çobanlık yaparak geçen günlerini şu sözlerle anlattı:

"Ailem beni okutamadı. O zaman Konyaaltı'nda ortaokul yoktu. Hayvanlara bakarak büyüdüğüm için onları bir kenara bırakamadım. Hep çobanlığa devam ettim. Eşim çobanlığı pek sevmez. İneklerimi sattım ama keçilerime bakmaya devam ediyorum. Keçilerle günümü geçiriyorum. Kurbanlıkları, keçi sütlerini satıyoruz. Ete para vermeden, ihtiyaç olduğunda kesip yiyoruz. İki çocuğumu okuttum. Büyük çocuğum evlendi. Hem anne hem çoban olmak bazen çok güzel. Bunun gururunu yaşıyorum. Yatta, katta gözüm yok. Yıllardır her yer bina oldu ama evim bana yetiyor."

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Hes kodu

Konyaaltı Mavi Antalya

Diğer Haberler

Son dakika... Çaykur Rizespor Trabzonspor mücadelesinde gol sesi çıkmadı

Son dakika Çaykur Rizespor Trabzonspor..

Son dakika... Çaykur Rizespor Trabzonspor mücadelesinde gol sesi çıkmadı
Antalyalı iş adamı Süleyman Öztürk yaşamını yitirdi

Antalyalı iş adamı Süleyman Öztürk yaş..

Antalyalı iş adamı Süleyman Öztürk yaşamını yitirdi
Nadide Sultan koronavirüse yakalandı

Nadide Sultan koronavirüse yakalandı

Nadide Sultan koronavirüse yakalandı
Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Ücretsiz dağıtılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi Üc..

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi: Ücretsiz dağıtılacak
Konyaaltı Sahili'nin tadını tek başına çıkarttı

Konyaaltı Sahilinin tadını tek başına ..

Konyaaltı Sahili'nin tadını tek başına çıkarttı
Kim Jong-un Eğitim Bakanını idam etti

Kim Jongun Eğitim Bakanını idam etti

Kim Jong-un Eğitim Bakanını idam etti