MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Magandalara dudak uçuklatan ceza

01.08.2019 13:58

Antalya’nın Kumluca ilçesinde caretta carettaların üreme alanında koruma kafesleri ile yuvalara dirft yaparak, zarar veren sürücüye rekor bir para ceza verildi.

Magandalara dudak uçuklatan ceza

20 Temmuz Cumartesi günü, Kumluca’da 3 genç cip ile sahildeki caretta kaplumbağalarının üreme alanlarında drift yaptı. 

Ciple drift yapan gençleri gören 75 yaşındaki Şehabettin Yaşar, gençleri, bu alanın caretta üreme alanı olduğunu bu yüzden kumsalda araç kullanmamaları gerektiği konusunda uyardı. 

Alkollü oldukları iddia edilen gençler, Şehabettin Yaşar’a önce küfür ve hakaret edip ardından yaşlı adamı darp etti. 

Daha önce ehliyetine el konulup bin 110 TL trafik cezası verilen sürücüye, Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü tarafından da ‘biyolojik çeşitlilik ile bu çeşitliliği barındıran ekosistemin korunmasına ilişkin maddeyi ihlal ettiği gerekçesiyle 60 bin 163 TL, 4 yuvayı bozduğu için de 400 TL para cezası verildi. 

Koruma alanlarına zarar verdiler

Araç kuma saplanınca gençler olay yerinden yaya olarak kaçtı. 

Olay yerine gelen polis ve gönüllü çevrecilerin yaptığı inceleme sonucu bazı caretta carettaların koruma kafeslerinin kırıldığını bazı yuvalarda ise yumurtaların kırıldığı belirlendi.

Şüpheliler, olay yerinden yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta, İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. 

İsimleri açıklanmayan şüpheliler gece boyunca İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde gözaltında tutulduktan sonra verdikleri ifadenin ardından serbest bırakıldı. 

Alkollü oldukları belirlendi 

Konuya ilişkin Antalya Emniyet Müdürlüğü yazılı açıklamada bulunmuştu. 

Emniyet, E.Y. isimli şahsın kullandığı aracın caretta caretta yumurtlama alanına girerek koruma altındaki kafeslere zarar vermesi üzerine, aynı araçta bulunan İ.T. ve R.N. isimli şahıslar tarafından kendilerini uyaran kişilerin darp edildiği iddiaları üzerine çalışma başlatıldığı bilgisi paylaşarak şüphelilerin doktor raporunda alkollü olduklarının tespit edildiği bildirdi. 

Trafik kuralı ihlalinden para cezası kesilip serbest bırakıldı 

Yakalanan şüphelilere “Kasten Yaralama”, “5199 Sayılı Kanun’a Muhalefet Etmek (Hayvanlarını Koruma Kanunu)” ile “Trafik Güvenliğini Tehlikeye Sokma” suçlarından haklarında adli yönden işlem yapıldığı ifade edilen açıklamada ayrıca E.Y.'ye “47/1-C Trafik İşaret Levhaları, Cihazları ve Yer İşaretlemeleri ile Belirtilen Veya Gösterilen Hususlara Uymamak suçundan 108 TL, 48/5 Alkollü İçki Alarak Araç Kullanmak” maddelerinden ise bin 2 TL olmak üzere toplam bin 110 TL para cezası kesildi. 

Cumhuriyet Savcısının talimatıyla yapılan işlemlerin ardından şüpheli şahısların serbest bırakıldığı bildirildi. 

Büyük ceza 

Olayın hemen ardından bölgede inceleme yapan Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü görevlileri, hazırlamış oldukları raporu tamamladı. 

E. Y. isimli sürücüye müdürlük tarafından ‘Çevrenin korunması amacıyla doğal çevreyi oluşturan biyolojik çeşitlilik ile bu çeşitliliği barındıran ekosistemin korunması esastır’ maddesini ihlal ettiği gerekçesiyle 60 bin 163 TL ceza verildi. 

Sürücüye ayrıca 4 yuvayı bozdukları gerekçesiyle de 400 TL para cezası kesildi. 


 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı