MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütKaş’taki kaçak yapı sayısı inanılmaz rakama ulaştı

21.06.2021 13:42

Antalya’nın turistik Kaş İlçesi’nin eski Belediye Başkan Vekili Av. Salim Cengiz, ilçedeki kaçak yapı sayısının inanılmaz rakamlara ulaştığını belirterek, “Kaş’ı sorumsuz siyasetçiler ve küçük hesap yapan hemşerilerimiz yüzünden çok kötü bir küçük kent haline getirdik. Foseptik çukurlarına bile yapı kayıt belgesi aldılar” dedi.

Kaş’taki kaçak yapı sayısı inanılmaz rakama ulaştı

Antalya haber...  gözde turizm merkezlerinden biri olan Kaş ilçesindeki kaçak yapılaşma ve imar rantının geldiği boyut akıllara durgunluk veriyor. Kaş’ın eski Belediye Başkan Vekili Av. Salim Cengiz kaçak yapılaşma konusunda önemli açıklamalar yaptı. Kaş Belediyesi’nin eski meclis üyelerinden biri olan aynı zamanda bir süre belediye avukatlığı yapan Avukat Salim Cengiz, ilçedeki kaçak yapılaşmanın akıl almaz boyutlara ulaştığını belirterek yetkilileri ve ilçe halkına yönelik uyarılarda bulundu.

“Kaş’ı sorumsuz siyasetçiler ve küçük hesap yapan hemşerilerimiz yüzünden çok kötü bir küçük kent haline getirdik” diye konuşan Cengiz, “Herkes bu serbest ortamdan yararlanıp bir oda fazla inşaat yapma peşindedir. Hemşerilerimin birçoğu çatılara, teraslara, bahçedeki boşluklara bir oda inşa etme yolu aramaktadır. ‘Bir oda neden bu kadar önemli?’ diye soranlar olabilir. İki yatak koyulan 12 metrekarelik bir odanın günlük ücreti yaz mevsiminden ortalama 300-400 liradır, 100 gün kiralama yapılsa 1 odanın mevsimlik kazancı 30-40 bin liradır. Merkezi kanalizasyon sistemine geçilmesi nedeniyle işlevsiz hale gelen foseptik çukurlarının üzerine kaçak yapı diye fotoğraf koyularak kayıt belgesi alıp bina yapan hemşerilerimi biliyorum. Yıllarca memleketime gönül vermiş, kendi çapında hizmet etmiş bir kişi olarak gidişattan üzüntü duymaktayım” ifadelerini kullandı.

Eski Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Avukat Salim Cengiz

AVUKAT SALİM CENGİZ’DEN TEPKİ GELDİ

Gazeteci Yusuf Yavuz’un haberine göre; Bozulmamış doğal yapısı ve zengin kültürel mirasıyla Antalya’nın gözde tatil merkezlerinden biri olan Kaş’ta son yıllarda hızla artan kaçak yapılaşmaya ilçenin eski Belediye Meclis Üyesi ve Başkan Vekili Avukat Salim Cengiz’den tepki geldi. 1973’ten 2010’lu yıllara kadar 30 yıldan fazla Kaş Belediyesi’nde belediye meclis üyeliği, başkan vekilliği ve belediye avukatlığı gibi görevler üstlenen Cengiz, ilçede yaşanan sosyal ve ekonomik dönüşümün en yakın tanıklarından biri.

ARAZİ VE BİNA FİYATLARI 10 MİSLİ ARTTI

Plansız ve kaçak yapılaşmanın son yıllarda iyice hız kazanmasının Kaş’ın geleceğini tehdit ettiğini dile getiren Av. Salim Cengiz, Covid-19 nedeniyle insanların büyük kentlerden kırsala kaçmasının Kaş’a olan ilgiyi de artırdığını belirterek şunları kaydetti: “İlçe merkezi ve tüm yakın köyler, arazi ve arsa ile eski konut, villa satın almak isteyenlerin hücumuna uğradı. Arazi ve bina fiyatları on misli, kiralar da en az iki-üç misli arttı. Köylerde hiç bir özelliği olmayan tarlaların metrekaresine 50 ila 100 TL isteniyor. İlçenin coğrafi yapısı itibariyle pazar yeri, otopark, kültür parkı, hükümet konağı ve adliye binası yapacak yer yok. İlçede ve etrafında kiralık ev bulmak neredeyse imkânsız hale geldi. Bazı memurlar Demre ilçesinde veya Kalkan’da ev kiralayıp oradan işlerine gelip gidiyor. Kaş ‘orta direk’ denilen kesimin ve sakin bir hayat yaşamak isteyen sonradan ilçeye yerleşen emeklilerin yaşayacağı bir yer olmaktan çıkmıştır. Dar gelirliler, az maaşlı emekliler, asgari ücretliler, sakinlik ve huzur arayanlar Kaş merkezinden yakın yerlerdeki köylere doğru gitmek zorunda.”

"KAŞ, VİLLA YAPMAK İSTEYENLERİN HÜCÜMUNA UĞRADI"

Kaş’ın 1970’lerin başında Antalyalıların bile yerini bilmediği küçük bir balıkçı kasabası olduğu dile getiren Av. Salim Cengiz, “Bu küçük balıkçı kasabası, popüler turizmin saldırısı altında doğal güzelliğini, kendine has turistik karakterini kaybetmek üzere. Kaş coğrafyası, jeolojik yapısı itibariyle çok özel bir yer iken, coğrafyası inşaat-villa yapmak isteyenlerin hücumuna uğradı. Kimsenin villa veya başka turistik tesis yapmasına karşı değilim. Herkes yasalara uymak kaydıyla villa yapabilir. Bunun için Kaş Belediyesi’nin en kısa zamanda imar planlarını yapılmalıdır.”

"ÜÇ YIL SONRA KAÇAK YAPI SAYISI 15 BİN OLABİLİR”

On yıl önce Kaş’ta kaçak yapılaşmaların yükselmeye başladığı dönemde yetkilileri uyardığını dile getiren Avukat Salim Cengiz, aradan geçen süre içinde kaçak yapılaşmaya göz yumulduğunu savundu. İlçe genelinde bugün yaklaşık 8 bin kaçak inşaatın olduğu yönündeki iddialara değinen Cengiz, bu konuda yerel yönetimlere önemli sorumluluk düştüğünü anımsatarak, “Ben kaçak inşaata zabıt tutarım, yasal işlem yaparım, sonra da bir yıkım ihalesi açarım, ne olsa ihaleye kimse katılmaz, bakanlığa da ihale açtık ama kimse katılmadı diye yazarım. Böylece kaçak inşaatları yıkmamaktan dolayı görevi ihmal suçlamasından da kurtulurum’ diye düşünürse; 3 yıl sonra ilçe genelinde kaçak inşaat sayısı 15 bin olabilir” görüşünü dile getirdi.

"FOSEPTİK ÇUKURLARINA BİLE YAPI KAYIT BELGESİ ALDILAR"

“Kaş’ı sorumsuz siyasetçiler ve küçük hesap yapan hemşerilerimiz yüzünden çok kötü bir küçük kent haline getirdik” görüşünü savunan Cengiz, değerlendirmesini şöyle sürdürdü: “Herkes bu serbest ortamdan yararlanıp bir oda fazla inşaat yapma peşinde. Hemşerilerimin birçoğu çatılara, teraslara, bahçedeki boşluklara bir oda inşa etme yolu aramaktadır. ‘Bir oda neden bu kadar önemli?’ diye soranlar olabilir. İki yatak koyulan 12 metrekarelik bir odanın günlük ücreti yaz mevsiminden ortalama 300-400 liradır, 100 gün kiralama yapılsa 1 odanın mevsimlik kazancı 30-40 bin liradır. Merkezi kanalizasyon sistemine geçilmesi nedeniyle işlevsiz hale gelen foseptik çukurlarının üzerine kaçak yapı diye fotoğraf koyularak kayıt belgesi alıp bina yapan hemşerilerimi biliyorum. Yıllarca memleketime gönül vermiş, kendi çapında hizmet etmiş bir kişi olarak gidişattan üzüntü duymaktayım. Bunları yıllarca emek vererek biriktirdiği serveti har vurup harman savuran ‘torununa’ sitem eden bir dedenin davranışı olarak kabul edebilirsiniz.

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

30 Eylül Perşembe Antalya'da hava durumu!

30 Eylül Perşembe Antalya'da hava duru..

30 Eylül Perşembe Antalya'da hava durumu!
Aksaray'da korkunç kaza! Otomobil, TIR'a arkadan çarptı... İki kişi hayatını kaybetti

Aksaray'da korkunç kaza! Otomobil, TIR..

Aksaray'da korkunç kaza! Otomobil, TIR'a arkadan çarptı... İki kişi hayatını kaybetti
Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Kıbrıs mesajı!

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Kıbr..

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a Kıbrıs mesajı! "Daha fazla güç ve silah göndereceğiz"
Azra'nın katili cezaevinde intihar etti! Avukatından flaş iddia!

Azra'nın katili cezaevinde intihar ett..

Azra'nın katili cezaevinde intihar etti! Avukatından flaş iddia!
Konutta yeni bir hamle daha! Düşük faizli kredi verilecek! İşte ayrıntıları!

Konutta yeni bir hamle daha! Düşük fai..

Konutta yeni bir hamle daha! Düşük faizli kredi verilecek! İşte ayrıntıları!
Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın açıklamalarına Azerbaycan’dan cevap

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın açıkl..

Ermenistan Başbakanı Paşinyan'ın açıklamalarına Azerbaycan’dan cevap