MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

23 Nisan Konyaaltı

23 Nisan Muratpaşa

Fenix center
Kaşlı kadınların emeği sedir ormanları oluyor

09.01.2021 10:18

Antalya haber... Nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan koruma altındaki sedir ormanları, Antalya'nın Kaş ilçesinde kadınların kozalaklardan çıkardığı tohumlarla yeniden yaşam buluyor.Geçtiğimiz günlerde Kaş'a bağlı Yuvalıca Yaylası'nda sedir tohumları törenle toprakla buluşturuldu.

Kaşlı kadınların emeği sedir ormanları oluyor

Haber merkezimize gelen Antalya haberine göre, nesli tükenmekte olan sedir ormanlarının en yaygın olduğu Kaş, Gömbe ve Sütleğen yaylalarının dağlarında kadınlar tohum topluyor. Kaş Orman İşletme Müdürlüğü, sedir ağaçlarından çıkan kozalakları bölgede yaşayan işçilere toplatıyor. Son derece güç ve tehlikeli bir iş olan ve eylül, ekim aylarında toplanan sedir kozalakları, Kaş'a bağlı Sütleğen Mahallesi'ndeki bir alanda toplanıyor. Bölgeden bu yıl 17 ton kozalak toplandı. Bir kilo kozalak için 2 lira 60 kuruş ödeme yapılıyor. Bir işçi günde 80 ile 120 kilo arasında kozalak topluyor. Kasım ve aralık ayı başında gece gündüz arasındaki sıcaklık farkının artması sırasında tohum çıkarma işlemi yapılıyor.

17 TON KOZALAKTAN 11 BİN 500 KİLO TOHUM ÇIKTI

Bu yıl 17 ton kozalaktan 11 bin 500 kilo tohum çıkarıldı. Bu yılki tohumlar Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici, Bölge Müdür Yardımcısı Ali Özdemir, Kaş Orman İşletme Müdürü Süleyman Demir, Yangınla Mücadele Şube Müdürü Mustafa Songür, Kaş Orman İşletme müdür yardımcıları Vural Donduran, Sümeyra Çopur, orman işletme şefleri, orman muhafaza memurları ve orman işçilerinin katıldığı programla toprakla buluşturuldu.

Törene katılanlar, çuvallarla 1250 metre yüksekliğindeki Yuvalıca Yaylası'na getirilen tohumları, önlük ceplerine doldurdu ve sıra halinde toprakla buluşturdu. Yağacak karla birlikte tohumlar toprakla karışacak, baharda da çimlenerek minik bir fidan olacak. Bu yıl Yuvalıca Yaylası'nda 900 dönüm, son üç yılda da 2 bin 400 dönüm alana tohum atıldı. Bir dönüm alana yaklaşık 30 kilo sedir tohumu atılıyor. Tohumlar özellikle sedir alanlarındaki yeterli ağaç olmayan 'bozuk alan' diye nitelendirilen araziye atılıyor. Tohum ayrıştırma ve atmasında çalışan işçilere ürettikleri tohum ve atıkları tohum miktarına göre ödeme yapılıyor.

NESLİ TÜKENİYOR

Dünyada nesli tükenmekte olan sedir ormanlarının en yaygın olduğu yöre, Antalya'nın Kaş, Finike, Elmalı ve Kumluca ilçesi dörtgeni. Sedir ağaçları 40 metre boya, 2 metre çapa kadar, denizden 900 metre ile 2 bin metre yüksekliğindeki alanlarda yetişiyor. Normal yetişme yüksekliği 1300- 1400 metre olan bir sedir ağacının ortalama ömrü bin yıl olsa da 2 bin ve üstü yaşında sedir ağaçları da bulunuyor. Kaş, Elmalı ve Finike üçgeninde bin yaşın üstünde çok sayıda sedir ağacının bulunduğu biliniyor.

'TORUNLARIMIZA BIRAKACAĞIZ'

Tohumla çalışmalarında çalışan Türkan Kazıkçı, "Sedir tohumlarımızı toprakla buluşturuyoruz. Fidan olacak, yetişecek. Torunlarımıza bırakacağız" dedi.

Tohumlama çalışmalarına katılan Antalya Orman Bölge Müdürü Vedat Dikici ise, "'Lübnan sediri' diye tabir ettiğimiz yöresel olarak da 'katran' ismini verdiğimiz dünyada en iyi yayılış gösterdiği Antalya ve burada da üç ilçemizde daha çok yayılış gösteriyor. Elmalı, Kaş ve Kumluca. Bugün de Kaş işletmemizde Lübnan'da bile çok az sayıda kalan yani tane ile sayılabilecek sayıda kalan sedir ormanlarında yenileme yapıyoruz. Elmalı, Finike, Kumluca ve Kaş'taki bütün sedir alanlarımızı koruma altına aldık. Burada kesimi sıfıra yakına indiriyoruz. Sadece bakım kesimleriyle kesim yapıyoruz. Buralarda daha önce dejenere olmuş, bozulmuş sahaları veya sedir alanı olup da sedirin yetişmesine müsait olan alanları, tohum atma yoluyla rehabilite ediyoruz. Gelecek nesillere de bu sedir ormanlarını örnek olarak miras bırakmanın derdindeyiz" diye konuştu.

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler

Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.

TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN.

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Diğer Haberler

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve saat kaçta yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları bekleniyor...

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve sa..

Bilim Kurulu Toplantısı ne zaman ve saat kaçta yapılacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıklamaları bekleniyor...
22 Nisan Perşembe Antalya'da hava durumu...

22 Nisan Perşembe Antalya'da hava duru..

22 Nisan Perşembe Antalya'da hava durumu...
TÜROB, kısa çalışma ödeneği desteğinin uzatılmasından memnun

TÜROB kısa çalışma ödeneği desteğinin ..

TÜROB, kısa çalışma ödeneği desteğinin uzatılmasından memnun
Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü, 11 yaralı

Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü..

Son Dakika! Pakistan'da patlama: 3 ölü, 11 yaralı
Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerden biri diziden ayrılacak

Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerd..

Yasak Elma'da veda iddiası! Başrollerden biri diziden ayrılacak
23 Nisan günü ile ilgili karar verildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...

23 Nisan günü ile ilgili karar verildi..

23 Nisan günü ile ilgili karar verildi! İçişleri Bakanlığı'ndan yeni genelge...