MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Patara Plajı'nda akılalmaz vurgun! Kıskıvrak yakalandılar

27.02.2021 14:54

Antalya haber... Kaş ilçesinde bulunan Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi'nde binlerce kamyon kum hırsızlığı yapan çeteye operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında 20 kişi yakalanarak gözaltına alındı. Şahısların 'orman arazisini kazma, alma, satma ve değişik yerlere stoklama ile çevreye, doğaya, ormana ve ekolojik dengeye zarar vermek' ile suçlandığı öğrenildi.

Patara Plajı'nda akılalmaz vurgun! Kıskıvrak yakalandılar

Antalya haber...Patara Özel Çevre Koruma Bölgesi sınırları içerisinde kalan Ova Mahallesi Ova B Tipi mesire yeri ulaşım yolu üzeri ve etrafındaki çöp ve sera atıklarını toplanması ve geri dönüşümüyle ilgili bir protokol kapsamındaki çalışmalarda, sahilden binlerce kamyon kum çalınarak satıldığı ileri sürülmesi üzerine harekete geçildi. Ova Mahallesi sakini birçok kişinin de şikayetçi olduğu olayla ilgili Kaş İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri tarafından düzenlenen operasyonda, aralarında iş insanlarının da olduğu 20 kişi gözaltına alındı.

ÇETE ÜYELERİ SERBEST BIRAKILDI

Temmuz 2020'den itibaren 3 bin ile 5 bin kamyon arasında kumu çeşitli yollarla kullandığı öne sürülen çetenin üyeleri, ifadeleri alındıktan sonra, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Patara'dan taşınan ve kamyonlarla satılan kumları, bazı inşaat firmalarının reklamlarında 'Zemin taşlarımızı Patara kumundan yapıyoruz' sloganıyla pazarladıkları da ortaya çıktı.

KUM HIRSIZLIĞI İLE SUÇLANDILAR

Kaş Orman İşletme Müdürlüğü ile Kaş Kültür Sanat ve Eğitim Derneği (KAŞ-DER) arasında 1 Temmuz 2020 yılında bir protokol imzalandı. Protokol Ova B Tipi mesire yeri ulaşım yolu üzerinde ve etrafındaki çöp ve sera atıklarının toplanması, yeşil gübre olarak değerlendirilmesi gibi konuları içermesine rağmen, KAŞ-DER yöneticileri ve Faybahar isimli şirket temsilcileriyle aralarında Kaş Kaymakamlığı'nda görevli personelin de bulunduğu 20 kişi, bölgeden binlerce kamyon kum hırsızlığı yapmak ve satmakla suçlandı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR SHORTCODE

KAYMAKAMLIĞA İŞÇİ OLARAK ALINMIŞ

Alandaki tepe şeklinde olan kumların alınarak çukur olan yerlerin doldurulması, seralardan çıkan yeşil bitkisel atık malzemelerin alanda açılan çukurlara gömülerek uzun vadede geri dönüşüm, kompost ve gübre elde edilmesi gibi maddelerin yer aldığı protokol kapsamında, 2020 yazında Kaş Kaymakamlığı'na mevsimlik işçi olarak alınan H.K., kaymakamlıkta görevli olan dernek başkanı da olan amiri A.Y. tarafından projenin uygulanacağı alanda bekçi olarak görevlendirildi ve iddialara göre proje kapsamında uygulanacak hafriyat işlerinin yapılması için ihaleyi alan M.B. adlı girişimciye ait firmanın iş makinesi ve kamyonları alandan kum çıkarılmasını sağladı.

SATIŞA HAZIR ŞEKİLDE STOK YAPMIŞLAR

Bölgede açılan çok sayıda çukur ve bu çukurlara doldurulan atıklar nedeniyle etrafa kötü kokuların yayılması ve sivrisinek sorunun artması nedeniyle Ova Mahallesi sakinleri şikayetçi olmaya başladı. Mahalle sakinlerinden birçok isim kamyonu 125 TL'den 2 bin TL'ye değişen fiyatlar arasında kum satışı yapıldığı yönünde ifade verdi. İfadelerde kum satın alan kişiler, satın aldıkları kum miktarı, kime ne kadar ödeme yaptıklarını anlattı. İfadelere göre şüphelilerin Ova ve Kınık mahallerinde boş veya kiraladıkları arazilere, çıkardıkları binlerce ton kumu da satışa hazır şekilde stok yaptıkları da belirlendi.

MAHALLE SAKİNLERİ ŞİKAYETÇİ OLDU

Soruşturma kapsamında ifade veren çok sayıdaki Ova Mahallesi sakini, piknik alanı girişindeki 8- 10 dönümlük orman arazisinde Faybahar şirketine ait kamyon ve kepçelerle kazılması, kumların alınması, satılması ve değişik yerlere stok edilmesi gibi nedenlerle çevre, doğa ve ekolojik dengeye zarar verilmesinden dolayı şikayetçi oldu.

Şikayetçilerden R.K., M.B. isimli şahsın 'kamyon başı 300 TL verirsen kum veririm' dediğini, müteakibinde 100 kamyon satın aldığını, 20 bin TL M.B'ye para verdiğini, kamyon başına 150 TL de kaymakamlık personeline ödediğini anlattı.

İ.K. isimli şikayetçi, M.B.'nin 200 TL kamyon başına kendisine, 150 TL'de kaymaklığa yatırmasını istediği, 35 kamyon kum satın aldığı ve 6 bin 500 TL'yi elden teslim ettiğini, kaymakamlık personeline de 5 bin TL ödediğini söyledi.

21 kamyon kum satın aldığını anlatan M.L. ise, M.B.'ye kamyon başı 200 TL'den 4 bin TL, kaymakamlık personeli H.K.'ya 3 bin 150 TL ödediğini açıkladı.

Bölgeden 30 kamyon kum alan T.B., M.B.'ye nakit 10 bin TL verdiğini söyledi.

Şikayetçi D.İ. ise bölgede çok sayıda kum stokları oluşturulduğunu, bir kamyonunun bin 500- 2 bin TL'ye satıldığını öne sürdü.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da korkutan kaza! Yaralılar var...

Antalya'da korkutan kaza! Yaralılar va..

Antalya'da korkutan kaza! Yaralılar var...
Meteoroloji'den 51 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi!

Meteoroloji'den 51 ile sarı ve turuncu..

Meteoroloji'den 51 ile sarı ve turuncu kodlu uyarı geldi!
iPhone 13 sahiplerinden Apple'a şikayet: Telefonum morarıyor!

iPhone 13 sahiplerinden Apple'a şikaye..

iPhone 13 sahiplerinden Apple'a şikayet: Telefonum morarıyor!
Son Dakika: KKTC Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu büyük kaza atlattı

Son Dakika KKTC Başbakan Yardımcısı Fi..

Son Dakika: KKTC Başbakan Yardımcısı Fikri Ataoğlu büyük kaza atlattı
22 Ocak Cumartesi Antalya'da hava durumu!

22 Ocak Cumartesi Antalya'da hava duru..

22 Ocak Cumartesi Antalya'da hava durumu!
Elektrik zamlarına karşı kampanya başlatıldı! On binlerce vatandaş imzaladı

Elektrik zamlarına karşı kampanya başl..

Elektrik zamlarına karşı kampanya başlatıldı! On binlerce vatandaş imzaladı