MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Güreş devesi sahiplerinden çağrı! Yılda bir kez güreşler yapılsın

27.02.2021 18:34

Antalya haber... Antalya'da koronavirüs pandemisi nedeniyle güreşlerin yapılamamasından yakınan deve sahipleri develerin güreşemediği için hırçınlaştığını, kendi kendilerine zarar vermeye başladığını söyledi. Güreş devesi sahipleri seyircisiz de olsa yılda bir kez müsabakaların yapılmasını istiyor.

Güreş devesi sahiplerinden çağrı! Yılda bir kez güreşler yapılsın

Antalya haber... Ege ve Akdeniz yöresinde geleneksel deve güreşleri pandemi nedeniyle yapılamıyor. Antalya Kumluca'daki güreş devesi sahipleri, antrenman yürüyüşleri dışında develeri hanlarından çıkaramadıklarını belirterek, güreşemeyen hayvanların çok hırçınlaştığını ve kendi kendilerine zarar vermeye başladığını vurguladı. Hayvan sahipleri seyircisiz de olsa yılda bir kez deve güreşlerinin yapılmasını istedi.

''DEVELER STRESE GİRDİ"

Salih Bey Kırkdirekli, Salih Bey 07, Salih Bey Muhtar ve Salih Bey Baron adlı 4 güreş devesi olan sebze ve meyve komisyoncusu, müteahhit Sait Öztürk, güreşemeyen develerin strese girdiğini, bu yüzden kendilerine zarar verdiğini ve havutlarını yemeye başladığını söyledi. Öztürk, içgüdüsel olarak kasım ve mart ayları arasında güreşe hazır olan develeri han önüne kamyon geldiği zaman tutamadıklarını dile getirdi.

''KÜLTÜRLERİMİZİ YAŞATMAYA ÇALIŞIYORUZ"

Sait Öztürk, "Güreş develerimizin sıkıntısı var. Develerimiz strese giriyor. Çünkü bu develer devamlı güreşe hazır. İçgüdüsel olarak güreşiyor. Bu hayvanlar birbirine yanaştığında zaten güreşmek istemiyorsa rakibine yanaşmaz. Develerimiz güreşirken ağızlarını keten iple bağlıyoruz. Birbirlerine zarar vermesini engelliyoruz. 3 dakikayı geçmeyen güreşler yaparız. 3 dakikada develerimiz birbirine üstünlük kurmasa bile ayırırız. Bizim güreşlerimizin iddia ve bahisle olmaz. Folklorik bir gösteridir. Biz sadece kültürlerimizi yaşatmaya çalışıyoruz" dedi.

''MADDİ OLARAK ZARAR VERİYOR"

Pandemi nedeniyle güreşlerin yapılmamasının develere zarar verdiğine vurgu yapan Öztürk, şöyle konuştu:

"Bize de maddi olarak zarar veriyor. Develerimizin bakımı inanılmaz derecede zor. Gördüğünüz gibi develerimizin damı 300 metrekareden oluşuyor. Kendi evime, kendi çocuklarıma nasıl masraf ediyorsam bunlara da o şekilde masraf ediyorum. Develerimin yediğinden içtiğinden kesinlikle bir şey eksik etmiyorum. Türkiye'de develer folklorik amaçlı güreştiriliyor. Bir de turizmde kullanılıyor. Pandemi dolayısı ile güreşler olmazsa bakım maliyetleri çok fazla olduğu için develerimizi satmak veya kesmek zorunda kalırız. O zaman da Türkiye'de devecilik biter, kültürümüz biter. Peygamber Efendimizin hayvanıdır bunlar. Bize onlardan gelen bir kültürdür. Mirastır. Bunları korumamız lazım. At yarışları yapılabiliyorsa deveciler de develerini seyircisiz olarak güreştirebilir. Süper Lig'de seyircili oynandığında bazı takımlar 300-500 kişiye maç oynarken, biz 10- 15 bin seyirci önünde deve güreşleri yapıyoruz."

DEVELERİN MASRAFI NE?

Deve bakıcısı Mustafa Töngüşlü ise "Bakımı bayağı meşakkatli olur. Oldukça masraflı bir iş yani. Yazın 30-40 litreye yakın su içerler. Kışın az içer. Günde bir veya iki litre civarında içerler. Antrenman yaptırmak lazım. Bu develer güreşmediği için her tarafını yedi. Kendine zarar veriyor. Demir korkuluklarla bağlıyoruz. Demirler olmazsa havudu komple yer bunlar. Tüm bunlar güreşmediği için oluyor. Çünkü bu hayvanların güreşmek genetiğinde var. Bunlar içgüdüsel olarak güreşmek zorunda. Kasım ve mart ayları arasında güreşmek zorundalar. Şu anda tek devenin yılda 10 bin lira bakım masrafı var" dedi.

GÜREŞ TALEBİ

Güreş devesi sahibi Vedat Bircan da "Kasım ile mart ayları arasında develerimizin güreşmesi gerekiyor. Kendi sporunu aldırmamız gerekiyor. Kızgınlık dönemini rahat geçirmesi gerekiyor. Güreştirmediğimiz zaman da kendi kendine zarar veriyor. Ne yapıyor. Havudunu yemeye başlıyor. Daha fazla saldırgan oluyor. Seyircisiz de olsa yılda bir defa güreş yapılmasını istiyoruz" diye konuştu.

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler

Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.

TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN..

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Menderes Türel, Başkan Böcek’i sosyal medyadan eleştirdi

Menderes Türel, Başkan Böcek’i sosyal ..

Menderes Türel, Başkan Böcek’i sosyal medyadan eleştirdi
Otel odasında tartıştığı kız arkadaşını bıçakla yaraladı

Otel odasında tartıştığı kız arkadaşın..

Otel odasında tartıştığı kız arkadaşını bıçakla yaraladı
27 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu... 4 ilçeye sağanak yağış uyarısı!

27 Ekim Perşembe Antalya'da hava durum..

27 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu... 4 ilçeye sağanak yağış uyarısı!
Amerikalı dövme sanatçısı motoru ile Antalya'ya geliyor...

Amerikalı dövme sanatçısı motoru ile A..

Amerikalı dövme sanatçısı motoru ile Antalya'ya geliyor...
Son Dakika: Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama

Son Dakika: Bilim Kurulu toplantısı so..

Son Dakika: Bilim Kurulu toplantısı sonrası Bakan Koca'dan açıklama
Diyanet İşleri Başkanlığı Alkollü içecek mi aldı? Açıklama geldi

Diyanet İşleri Başkanlığı Alkollü içec..

Diyanet İşleri Başkanlığı Alkollü içecek mi aldı? Açıklama geldi