MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Göçmen kuş Antalya'da mola verdi, herkes sahile akın etti

24.02.2021 10:36

Antalya haber... İngiltere ve İsveç gibi ülkelerde yaşayan su kuşu tarakdiş, dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'nde görüldü. Tarakdişi görüntülemek isteyen pek çok kuş gözlemcisi hafta sonu kente geldi.

Göçmen kuş Antalya'da mola verdi, herkes sahile akın etti

Antalya haber... İngiltere ve İsveç gibi ülkelerde görülen göçmen bir kuş türü olan tarakdiş Konyaaltı Sahili'nde görüldü. Hem Antalya hem de çevre illerden birçok kuş gözlemcisi, nadir görülen tarakdiş kuşunu fotoğraflamak için sahile geldi. İlk olarak geçen hafta cuma görülen tarakdişi görüntüleyen isimlerden kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun, göçmen bir tür olan kuşun özel bir gagaya sahip olduğunu, gaganın tarak yapısında olması nedeniyle de ismini buradan aldığını kaydetti.

Türkiye'de nadir görülen tarakdiş Konyaaltı Sahili'ne geldi

BİRÇOK KUŞ GÖZLEMCİSİNİN İLGİSİNİ ÇEKTİ

Gaga yapısı sayesinde suyun altına dalıp balıkları çok kolay avlayabildiğini anlatan Coşkun, "Aslında İngiltere, İsveç gibi kuzey ülkelerinde üreme gösteriyor. Ancak göç rotası Türkiye üzerinden geçmekte. Az da olsa ülkemizde görülen ender türlerden biri. Görüldüğünde de genelde çok açıkta, uzak mevkilerde olmasına rağmen kuş gözlemcilerini de şaşırtan bir şekilde Antalya Konyaaltı sahilinde ilk kez kıyıya çok yakın bir şekilde gözlemlendi. Bu sayede birçok kuş gözlemcisinin de ilgisini çekti. Çevre illerden de birçok arkadaşımız gelip görüntülerini kaydetti" dedi.

Kuş gözlemcileri sahile akın etti

"ANTALYA DİNLENMEK İÇİN MOLA VERDİĞİ BİR YER"

Yazın binlerce kişinin denize girdiği Konyaaltı sahilinin şu an onun dinlendiği, beslendiği hatta dalgaların üzerinde uyuduğu bir alan olduğunu belirten Coşkun, "Bu da bize mutluluk veriyor. Bu Antalya'mızın doğasının, denizlerimizin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Tabii ki Antalya daha ılıman bir iklime sahip olduğu için büyük ihtimal burada dinlenecek, beslenecek, yağ depolarını tamamlayacak ve bundan sonra ilkbaharda göçe başlayacaktır. Şu an kuzeyde yoğun bir kış yaşanıyor. Antalya, dinlenmek için mola verdiği bir yer. Bu yönden de değerli bir kayıt oldu. Çevre illerden gelen arkadaşlarımız da güzel görüntüler çekme fırsatı buldu" diye konuştu.

Tarakdiş görenleri büyüledi

"SÜREKLİ YER DEĞİŞTİRİYOR"

Su kuşlarının, balık tutanlar tarafından deniz ve sahilde bırakılan olta ve misina atıklarından zarar gördüğüne dikkati çeken Coşkun, balıkçılardan misina ve olta atıklarını bırakmamalarını ve toplamalarını rica etti.

Kuş gözlemcisi Gökçe Coşkun: "Antalya mola verdiği bir yer"

Konyaaltı sahilinde görülen tarakdişin ise sabah vakitleri 100 metre kadar açıkta beslenmeyi ve dinlenmeyi tercih ettiğini aktaran Coşkun, öğle saatleri ise kıyıya yaklaştığını belirterek, şunları söyledi:

"Hatta 1- 2 metre kadar kıyı kesiminde bulunduğunu gözlemledik. Fotoğraflarını o şekilde çektik. Genel olarak beslenirken bütün Konyaaltı sahilini takip ediyor. Boğaçayı'ndan başlayıp falezlere kadar gün içerisinde gidip geliyor. Balığın nerede olduğunu hızlı şekilde tespit edebiliyor. Gördüğü zaman dalıyor ve 50 metre kadar su içerisinde yüzüp balığı kovalayabilme yeteneğine sahip. Bu yüzden sürekli yer değiştiriyor."

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Burak Sergen'in son durumu nasıl? Hayranlarını sevindirecek haber geldi

Burak Sergen'in son durumu nasıl? Hayr..

Burak Sergen'in son durumu nasıl? Hayranlarını sevindirecek haber geldi
Antalya'da ters dönen aracın içinde sıkıştı, telefonunu bir an bile elinden bırakmadı

Antalya'da ters dönen aracın içinde sı..

Antalya'da ters dönen aracın içinde sıkıştı, telefonunu bir an bile elinden bırakmadı
Kıdem tazminatı nasıl alınır? İşte tüm ayrıntılar...

Kıdem tazminatı nasıl alınır? İşte tüm..

Kıdem tazminatı nasıl alınır? İşte tüm ayrıntılar...
Ankara'da genç kız uyuşturucu satıcılarını yakalattı

Ankarada genç kız uyuşturucu satıcılar..

Ankara'da genç kız uyuşturucu satıcılarını yakalattı
Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Şiddetli yağış geliyor

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat Şiddet..

Bu bölgelerde yaşayanlar dikkat! Şiddetli yağış geliyor
Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı gönderdi! Yüz yüze eğitime geçiyorlar

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı gön..

Milli Eğitim Bakanlığı 81 ile yazı gönderdi! Yüz yüze eğitime geçiyorlar