MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütGeleceğin 320 hekimi beyaz önlüklerini giydi

27.10.2022 21:14

Antalya haber... Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi 2022-2023 eğitim öğretim yılı 'Beyaz Önlük Giyme Töreni' düzenlendi. Törende, 320 Tıp Fakültesi öğrencisi beyaz önlüklerini giyerek hekimliğe ilk adımlarını attı.

Geleceğin 320 hekimi beyaz önlüklerini giydi

Antalya haber... AÜ Gazi Mustafa Kemal Spor Salonu'nda gerçekleştirilen törene Rektör Prof. Dr. Özlenen Özkan, Organ Nakli Enstitüsü Müdürü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Murat Turhan, Prof. Dr. Ayşe Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Cengiz Toker, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, Dekan Yardımcıları Prof. Dr. Levent Sarıkcıoğlu, Prof. Dr. Neval Boztuğ, Hastane Başhekimi Prof. Dr. Yıldıray Çete, akademisyenler, öğrenciler ve aileleri katıldı.

'BUGÜN BİR EMANET TESLİMİDİR'

Törenin açılış konuşmasını yapan AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, “Bugünü bir emanet teslimi olarak görmelisiniz. Hekimliğin sembolü olan bu beyaz önlükleri sizlere tertemiz teslim ediyoruz. Bu önlük kutsal bir görevi üstlendiğinizin göstergesidir. Bu önlük insanlığın umudu olduğunuzun işaretidir. Bu sebeple lütfen beyaz önlüğünüzün değerini bilin. Siz de meslek hayatınız boyunca vicdan, merhamet, özveri ve dürüstlüğünüzle bu beyaz önlükleri size teslim edildiği gibi tertemiz tutun. Bu beyaz önlüklerin eski sahipleri milyonlarca yaşamı kurtardı. Halen de kurtarmaya devam ediyor. Onların, bizlerin yaptığı her mucizevi dokunuşla bu önlük değer kazandı. Siz de meslek yaşamınız boyunca bu sorumluluğun bilinciyle hareket edin. Bu önlüğü taşıyan meslek büyükleriniz gibi insanlığa umut aşılayın" dedi.

'HEKİMLİK CESARET VE ADANMIŞLIK İSTER'

Zorlu pandemi mücadelesini gördükten sonra hekimlik mesleğini tercih etmelerinin çok daha kıymetli olduğunu vurgulayan Rektör Özkan, gençlerin çok kullandığı, 'bazı kahramanlar pelerin takmaz' sözüne vurgu yaparak, "Doktorların pelerini de üzerindeki o beyaz önlüğüdür. Özellikle pandemi döneminde tüm dünyanın buna yakından şahit olduğunu düşünüyorum. Sizler de artık bu kahramanlar ordusunun bir parçasınız" diye konuştu. Beyaz önlüğün hakkını vermek için sadece teşhis koymanın ve tedavi etmenin yetmeyeceğinin altını çizen Rektör Özkan, şöyle konuştu;

"Karşılaşılan sorunları kabul etmeyip onu değiştirmek için harekete geçenlerin hakkıdır beyaz önlük. Tarihin akışını değiştiren, ölümleri önleyen, yaşamları uzatan aşıların, ilaçların, ameliyatların bulunması bu öncü ruh sayesinde olmuştur. Akdeniz Üniversitesi de sizlerin içinizdeki bu öncü yöne ortaya çıkarmanız için en uygun yer. 'Eğitimde ve bilimde öncü' olmak üniversitemiz için sadece bir slogan değil bir hakikat olduğunu düşünüyorum."

AÜ'nin bu yıl 40'ıncı yılını Tıp Fakültesi'nin ise gelecek yıl 50'nci yılını kutlayacağını söyleyen Rektör Özkan yarım asırlık bir birikimin, gelişimin, tecrübenin kanatları altında yetişecek öğrenciler olarak çok şanslı olduklarını ifade etti. Dünyanın ilk rahim nakli, Türkiye'nin ilk yüz ve çift kol nakli gibi doku naklinde çığır açan ameliyatlar AÜ Hastanesi'nde gerçekleştiğini şimdi de kanser aşısı ve yapay organ üretimi dahil olmak üzere yine çığır açıcı çalışmaları yapmak için Bilimsel Araştırma Vadisi projesini hayata geçirdiklerini belirten Rektör Özkan, “Eğitim alanındaki öncülüğümüzü ise tersyüz eğitim modelimiz ile yakından göreceksiniz. Hekimlik mesleği pratiğindeki gibi semptom bazlı bir eğitim müfredatı ile sizleri hekimliğe hazırlayacak bir eğitim göreceksiniz. Ayrıca eğitim hayatınız boyunca siz de hastanemizdeki öncü çalışmalara ortak olma şansı bulacaksınız" diye konuştu.

EVLATLARINIZ BİZE EMANET

Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erol Gürpınar, zorlu bir sınav maratonundan Türkiye'deki 6500 kişi arasına girerek AÜ'ni kazanan öğrencileri tebrik etti. Prof. Dr. Erol Gürpınar, öğrencilere 124 Tıp Fakültesi arasında ilk akredite olan ve Türkiye'nin en iyi tıp fakülteleri arasında yer alan AÜ Fakültesi'nde eğitim aldıktan sonra dünyanın her yerinde eğitim alma, hizmet verme, görev yapma imkanına sahip olacaklarını söyledi. Öğrenci ailelerine de seslenen Dekan Gürpınar, “Evlatlarınız bizlere emanet, emanetlerinize gözümüz gibi bakacağımıza ve onların ülkenin en iyi hekimleri olarak yetiştireceğimizden kuşkunuz olmasın" dedi. Konuşmaların ardından Rektör Özkan ve öğretim üyeleri hekim adaylarına beyaz önlüklerini giydirerek başarılar diledi.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Balık sevenlere üzücü haber!

Balık sevenlere üzücü haber

Balık sevenlere üzücü haber!
Resmen açıklandı! WhatsApp'tan çevrimiçi devrimi!

Resmen açıklandı! WhatsApp'tan çevrimi..

Resmen açıklandı! WhatsApp'tan çevrimiçi devrimi!
Winetolia Olivetolia 2022 Gastronomi Festivali'nde geri sayım

Winetolia Olivetolia 2022 Gastronomi F..

Winetolia Olivetolia 2022 Gastronomi Festivali'nde geri sayım
'Neredesin' sorusuna verdiği cevap hayatını kararttı! Müge Anlı'da şoke eden olay

'Neredesin' sorusuna verdiği cevap hay..

'Neredesin' sorusuna verdiği cevap hayatını kararttı! Müge Anlı'da şoke eden olay
Antalya'da hava durumu! Hafta sonunda hava nasıl olacak! 03.12.2022

Antalya'da hava durumu! Hafta sonunda ..

Antalya'da hava durumu! Hafta sonunda hava nasıl olacak! 03.12.2022
Antalya'da kötü haber peş peşe geldi! Önce ilçe başkanına sonra da meclis üyesine çirkin saldırı

Antalya'da kötü haber peş peşe geldi! ..

Antalya'da kötü haber peş peşe geldi! Önce ilçe başkanına sonra da meclis üyesine çirkin saldırı