MY TV Türkiye Programları İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütDüden Şelalesi'ni tehdit eden kirlilik sürüyor!

01.06.2021 18:19

Antalya haber... Kentin en önemli cazibe merkezlerinden biri olan Düden Şelalesi'nde kirlilik devam ediyor. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Düden Şelalesi’ndeki kirlilik nedeniyle yaşanan köpürmenin aktif bir yüzey maddesi olduğunun göstergesi olduğunu belirtti.

Düden Şelalesi'ni tehdit eden kirlilik sürüyor!

Antalya haber...  Turizm kenti Antalya’nın en önemli değerlerinden biri olan dünyaca ünlü Düden Şelalesi’nden akan sudaki kirlilik sürüyor. Düden Şelalesi'nin Akdeniz ile buluştuğu Lara’da ise akan sudan uzun bir köpüklenmenin meydana geldiği görüldü.

Düden Şelalesi'ni tehdit eden kirlilik devam ediyor

Suda kirliliğin ara ara devam ettiği ve bazen kötü kokuların da geldiği öğrenildi. Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Düden Şelalesi’nde devam eden kirlenme hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu

"DÜDEN'İN ESAS SUYU NEHİR ŞEKLİNDE YERALTINDAN GELİYOR"

Düden Şelalesi’nin iki koldan beslendiğini dile getiren Gökoğlu, “İki kol da Kırkgöz’de yer alıyor. Ancak birisi yeraltından, diğeri kanalla aktartılma yöntemiyle geliyor. Düden’in şelale kısmından dökülen su Kırkgözler’den kanal yardımıyla şehir merkezinden geçerek denize dökülüyor. Ama Düden’in esas suyu nehir şeklinde yeraltından geliyor. Yaklaşık 30 kilometrelik bir yeraltındaki galerilerden su geliyor. Üstte dökülen su açık sistemde geliyor, alttan gelen su ise galerilerden geliyor” dedi.

"BU KARIŞIM NEREDEN GELİYOR BİLİNEMİYOR"

Şelaleye galerilerden gelen bölgelerde muhtemelen kanalizasyon şebekeleri veya başka bir şekilde kirlilik kaçağı olduğunu öne süren Gökoğlu, “Alttan suya bir karışım var. Bu karışım nedeniyle geçtiğimiz dönemde hızlı bir kirlilik yaşandı. Canlı ölümleri gerçekleşti. Köpürme aktif bir yüzey maddesi olduğunun göstergesidir. Deterjansı bir karışımın olduğu görülüyor. Nerden geliyor bu karışım bilinemiyor. Biz üst Düden Şelalesi altına dalış yaptık ve bir toparlanma olduğunu görmüştük. Bir yenilenme vardı. Bu kaçağın yani karışımın nereden girdiğinin bulunması gerekiyor" diye konuştu.

"BU SUYUN KORUNMASI GEREKİYOR"

Daha önce yaşanan kirliliğin bir öncü olabileceğini ifade eden Gökoğlu, “Bu kirlilik daha önceki kirliliğin devamı da olabilir. Yeraltındaki suların, atık suyun yeniden galerilerden gelmesi olabilir. Bu durumu yaşıyor olabiliriz. Bu suyun ve şelalenin korunması gerekiyor” dedi.

"ÇOK PİS BİR KOKU GELİYOR"

Şelalede fotoğrafçılık yapan Onur Kartal ise, Düden Şelalesi’nin ikincisinde son bir yıldır aşırı bir kirlenmenin olduğuna dikkat çekti.

Şelalenin suyunun bazen koyu ve kirli şekilde geldiğini anlatan Kartal, "Akan sudaki köpüklenme deniz yüzeyini kaplıyor. Çok pis bir koku da geliyor. Buna bir çözüm bulunmasını hem biz hem de turistler istiyor. Turistler bazen bu kötü kokunun nerden geldiğini soruyorlar. Biz bir çözüm bulunmasını bekliyoruz" dedi.

"KÖTÜ BİR DURUM"

Bölgede yaşayan emekli öğretmen Erkan Gökulu da, “İstanbul’dan geldim 9 yıldır burada oturuyorum. İlk kez geçen sene denizin kirlendiğine, şelalenin aktığı yerden şahit oldum. Hatta kanal boyu Cırnık Köprüsü’ne kadar gittim. Atıkların kanala atıldığını gördüm. Yetkililerin önlem aldığını sanıyorduk. Ama maalesef hala devam ediyor kirlilik. Demek ki iyi bir tahkikat yapılmıyor. Kötü bir durum. Bu durumun önlenmesi lazım. Yetkililerden bir çevreci insan olarak önlem alınmasını istiyoruz” ifadelerine yer verdi.


Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da yaya geçidinde korkunç kaza! Motosikletin çarptığı Ayşe Akkol hayatını kaybetti

Antalya'da yaya geçidinde korkunç kaza..

Antalya'da yaya geçidinde korkunç kaza! Motosikletin çarptığı Ayşe Akkol hayatını kaybetti
6 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu! 17 ilçeye yağış uyarısı!

6 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu..

6 Ekim Perşembe Antalya'da hava durumu! 17 ilçeye yağış uyarısı!
Kadın müdürden erkek mühendise taciz! Akılalmaz sözler!

Kadın müdürden erkek mühendise taciz! ..

Kadın müdürden erkek mühendise taciz! Akılalmaz sözler!
Filenin Sultanları, Kanada'yı da yendi! Durmak yok yola devam!

Filenin Sultanları, Kanada'yı da yendi..

Filenin Sultanları, Kanada'yı da yendi! Durmak yok yola devam!
Özel hastane şoke eden görüntü! Bakan Koca'dan açıklama!

Özel hastane şoke eden görüntü! Bakan ..

Özel hastane şoke eden görüntü! Bakan Koca'dan açıklama!
Azerbaycanlı öğretmenin umudu Antalya oldu! Kanserden kurtuldu

Azerbaycanlı öğretmenin umudu Antalya ..

Azerbaycanlı öğretmenin umudu Antalya oldu! Kanserden kurtuldu