MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Dev proje Beach Park'tan başladı

29.10.2017 17:03

Antalya Büyükşehir Belediyesi, vizyon projelerden Konyaaltı Sahili Projesi'nin yapımına Beach Park kısmından başladı.

Dev proje Beach Park'tan başladı

Büyükşehir Belediyesi, vizyon projelerden Konyaaltı Sahili Projesi'nin yapımına Beach Park kısmından başladı. Başkan Menderes Türel, “Hedefimiz turizm sezonuna kadar Konyaaltı Sahil Projemizi tamamlamak" dedi.

Büyükşehir Belediyesi, Mimarlar Odası Yarışma Projesi ile elde edilen, STK'ların yön verdiği dünya çapındaki Konyaaltı Sahil Projesi'ne ilk kazmayı vurdu. Belediye şirketi ANTEPE tarafından Beach Park kısmından başlatılan çalışmalar kapsamında sahildeki binaların yıkımı tamamlandı. Konyaaltı Sahili, spor alanları, yaşam alanları, gezi alanları ve yürüyüş yolları ile tamamen halka açık bir proje olarak Antalyalılara ve turizme hizmet edecek.

HEDEF TURİZM SEZONU

Daha önce üç kez ihaleye çıkan dev projeye yatırımcı çıkmaması üzerine “İş başa düştü. Belediye olarak biz yapacağız" diyerek kolları sıvayan Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, “Varyantın altından Su Otel'e kadar olan projemizin, 52 milyon lira maliyetli 1. Etap kısmı başladı. Mini City'nin oradan Boğaçayı'na kadar olan çalışmalar da bir ay içinde başlayacak. TIR'ların, kamyonların geçtiği Konyaaltı Sahili'ni artık transit trafikten arındırıp kontrollü trafiğe geçirmek suretiyle yayalaştıracağız. Konyaaltı'nda tam bir pırlanta gerdanlık olarak halka açık yaşam alanları sağlayacağız. Bu pırlanta gerdanlık Boğaçayı Projesi ile de taç giyecek. Proje süratle devam ediyor. Hedefimiz turizm sezonuna kadar Konyaaltı Sahil Projemizi tamamlamak" diye konuştu.

YIKIM TAMAMLANDI ALT YAPIYA GEÇİLDİ

İlk etapta Beach Park içerisinde yer alan binaların tamamının yıkımı gerçekleşti. Hafriyat ve molozları taşıma işlemi sürüyor. Zeminde yer alan parke taşı ve betonarme de söküldü. Parke taşları ihtiyaç duyulan bölgelerde tekrar kullanılacak. Altyapı kazı çalışmaları başlayan Beach Park bölümünde kanalizasyon, yağmursuyu ve içme suyu hatlarının bir buçuk ayda tamamlanması planlanıyor.

ÇEVRE HASSASİYETİ

Çalışma ile mevcut yeşil alan daha da artırılıyor. Büyük çevre hassasiyeti gösterilen projede yürüyüş yollarında bulunan geniş gövdeli büyük çam ağaçları, palmiye ve tesbih ağaçları yerinde korunuyor. Bazı ağaçlar ise aynı Kepez-Santral Kentsel Dönüşüm Projesi'nde olduğu gibi, yeniden proje içinde kullanılmak üzere sökülüyor. Ağaçlar, yeni yerlerine taşınıncaya kadar, Kepez-Santral proje alanında oluşturulan 5 bin metrekarelik alanda, özenle korunup, bakımları yapılacak. Ardından Konyaaltı Sahili projesinde tekrar yaşam bulacak. Proje alanındaki çalı grubu diye tabir edilen zakkum türü bitkiler ise devam etmekte olan projelerde refüjler ve parklara dikiliyor.

KORULUK VE AMFİTİYATRO KALACAK

Proje ile Beach Park'ın arka tarafında koruluk olarak tabir edilen yer tamamen korunarak aynı şekilde kalacak. Koruluk alan içine yeni yürüyüş yolları ve bisiklet yolları yapılacak. Alanda bulunan amfitiyatro da aynı şekilde korunarak, kültür ve sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak. Proje içerisinde oyun alanları, spor alanları, basketbol, voleybol sahaları, ticari üniteler, kafeteryalar, güneşlenme terasları yer alacak. Atatürk Parkı'ndan Beach Park'a iniş için iki asansör olacak.

ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILACAK

Varyanttan Büyük Liman'a uzanan proje ile Konyaaltı Sahil yolu araç trafiğine kapatılacak. Sahilden geçen TIR, kamyon görüntüleri tarih olacak. Tek şeritten, servis amaçlı kontrollü trafiğe izin verilecek. Konyaaltı Plajı, içinde sosyal alanlar, meydan, kültür merkezlerinin de yer alacağı yepyeni bir çehreyle misafirlerini ağırlayacak. Projede; yeşil alanlar denize kadar kesintisiz ulaşacak, vatandaşlar için sahil, önünde hiçbir engel ve duvar olmayacak şekilde düzenleniyor. Antalyalıların ve her yıl şehri ziyarete gelen on milyonlarca turistin en iyi şekilde faydalanacağı Konyaaltı bir dünya projesi olarak Antalya'nın değerine değer katacak. Bu dev projeyi Büyükşehir Belediyesi, kendi imkanları ile gerçekleştiriyor.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı