Davut Çetin ATSO'da son durumu değerlendirdi! "Hiç kimse bundan sonra huzurla oturamaz"

19.10.2022 17:16

Antalya haber... Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimini 59-58 oyla kazanan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla 56 oyun iptal edilmesiyle başkanlığı kaybeden Davut Çetin, bu sürecin ATSO'nun 140 yıllık tarihine bir kara leke olarak gireceğini belirterek, "7.5 yıldır burada görev yapıyorum, böyle bir rant görmedim. En çok üzüldüğüm nokta da ATSO'nun itibarının bu kadar zedelenmesidir" diye konuştu. Seçim sürecine siyasetin de karıştığını aktaran Çetin, ATSO başkanı olduğu dönemde 'siyaset yapmayacağım' dediğini hatırlatarak, "Ama şimdi demiyorum artık" dedi. Koltuğun çok kirlendiğini belirten Çetin, hiç kimsenin o koltukta bundan sonra huzurla oturamayacağını kaydetti.

Davut Çetin ATSO'da son durumu değerlendirdi! "Hiç kimse bundan sonra huzurla oturamaz"

Antalya haber... Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) seçimini 59-58 oyla kazanan, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla 56 oyun iptal edilmesiyle başkanlığı kaybeden Davut Çetin, bu sürecin ATSO'nun 140 yıllık tarihine bir kara leke olarak gireceğini belirterek, "7.5 yıldır burada görev yapıyorum, böyle bir rant görmedim. En çok üzüldüğüm nokta da ATSO'nun itibarının bu kadar zedelenmesidir" diye konuştu. Seçim sürecine siyasetin de karıştığını aktaran Çetin, ATSO başkanı olduğu dönemde 'siyaset yapmayacağım' dediğini hatırlatarak, "Ama şimdi demiyorum artık" dedi. Koltuğun çok kirlendiğini belirten Çetin, hiç kimsenin o koltukta bundan sonra huzurla oturamayacağını kaydetti.

Davut Çetin, kırmızı listeden meclis üyeliğine seçilen yaklaşık 50 ismin de yer aldığı basın toplantısı düzelendi. Çok uzun süren bu süreçte çok ciddi olaylar ve bilgi kirliliği yaşandığına dikkati çeken Davut Çetin, 140 yıllık ATSO'nun tarihinde 7.5 yılı başkanlık, 7 yılı başkan yardımcılığı 23 yıldır görevler aldığını, en ufak bir leke gelmeden, gururla, çok ciddi projeler yaptıklarını söyledi. Ortada çok ciddi yanıltıcı laflar olduğunu belirten Davut Çetin, seçim öncesi, seçim anı ve seçim yapıldıktan sonra yapılanlarla ilgili değerlendirmede bulundu.

SEÇMEN LİSTELERİ KARARI

Bugüne kadar yaşanmamış bir süreç yaşadıklarını söyleyen Çetin, seçim kararı sonrası her şey seçim takvimine göre yürürken, seçim listeleri askıya çıkacağı pazartesi günü öncesinde Kepez İlçe Seçim Kurulu'nun, 'Perşembe günü mesai bitimine kadar Ali Bahar veya avukatına seçim listelerinin verilmesi' diye bir karar aldığını söyledi. Çetin, “Böyle bir karar olamaz, burada sadece bir taraf yok aday olarak. O dönemde 3 aday vardı, bir kişi adına 'Seçim listelerini verin, diğerlerini pazartesi günü askıya çıkın' denemez. Seçim kurulunun taraftarlığı burada başladı. Alınan karar hukuk açısından tamamen yanlıştır" dedi.

SANDIK BAŞINDA İTİRAZ YOK DİYE REDDEDİLDİ

1 Ekim'deki seçimde 36 nolu sandıkta yanlış bir oy kullanma olduğunu ve sandık başında sözlü itirazda bulunduklarını anlatan Çetin, “Avukat ve 36'ncı gruptaki arkadaşlarımız itiraz etti. Ayın 3'ünde de yazılı itiraz ettik, 'sandık başında itirazınız yok' diye sandık tekrar sayılmadı. 36'ncı grubun sandığı, 4 oy fark vardı. 2 mavi oyun girdiği belli değil, 2 oy çektiler, iki sandık yan yana yanlış oy atıldı. Seçim anında yazılı müracaatımız yok diye dikkate bile almadılar. Bu taraf çok önemli, sandık başında muhakkak itiraz olmasını istedi hakim bey. O itirazımız gözardı edildi" diye konuştu.

BOĞAÇHAN GÖKSU'NUN LİSTEYE EKLENMESİ

7 Ekim'deki yönetim seçiminin bir gün öncesi 6 Ekim'de yaşanan başka bir olayı anlatan Çetin, “Bir firma iki ayrı grupta 4'üncü ve 8'inci grupta seçime giriyor ve iki grubu da kazanıyor ve firmanın tek yetkilisi var. Bizim yönetmelikte, 'bir kişi iki kişi meclis üyesi olarak oy kullanamaz' diyor. O anda sabah itiraz ediliyor, meclis üyesi istifa ettiriliyor, yedek 1'dekini ekliyorlar. Bunu hiç kimsenin ekleme yetkisi yok. Yönetmeliğimiz açık. Eğer buradan meclis üyesi istifa ederse, diğer listenin en çok oy alan meclis üyesi gelir. Kepez İlçe Seçim Kurulu tekrar karar alıyor, bu eklenen kişi de Boğaçhan Göksu. Hakim beyi arıyorum, 'Zaten çok önemli değil, bir kişi listeye eklensin' falan dedi. Maalesef hukuksuz olarak Boğaçhan Göksu'yu meclis listesine eklediler ve bu daha sonra da Kepez ilçeye başvurup, bizim 56 oyumuzu da iptal ettiren arkadaştır. İlçe seçim kurulunun kararı burada gerçekten çok taraflıdır" dedi.

SONRADAN MECLİSE GİREN İSİM İTİRAZ ETTİ

Daha sonra aynı kişinin, seçimlerden sonra 'şifreli oy kullanılmıştır' diye bir dilekçe verdiğini kaydeden Çetin, “Seçimin en önemli noktalarından biriydi bu şifre lafı ve bizim aldığımız 59 oyun 56'sını iptal ettiler. Biz de İl Seçim kuruluna götürdük. İl Seçim Kurulu yaptığımız savunmayı bir gün inceliyor ve ertesi gün 'siz haklısınız' diyor, bütün oylarımızın geçerli olduğuna karar veriyor ve 'mazbatasını veriniz' diyorlar. Ayın 12'sinde ilçe mazbatamızı vermek zorunda kalıyor ve İl'de 3 hakimin oy birliğiyle bir karar veriyorlar" diye konuştu.

'TARİHİNDE GÖRÜLMEMİŞ BİR KARAR'

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin yönetmeliğinin çok açık olduğunu, 'Son karar verici mevkiinin il seçim kuruludur' dediğini belirten Çetin, şöyle konuştu:

“'İl seçim kurulundan sonra YSK'ya itiraz edilemez' der. 'Artık bu seçim bitti' dedik, il seçim kurulu kararı verdi, TOBB yönetmeliğine göre bunlar geçerli, biz görevimize başladık. Ama YSK'ya bu arada bir dilekçe gidiyor. İl seçim kurulu bizden savunma alıp, itirazımızı değerlendirerek 3-0 karar alıyor. YSK'ya dilekçe verilemez olduğu halde veriliyor ve bunu değerlendiriyor. Buradaki olaylar Boğaçhan Göksu üzerinden yürümüştü, YSK'ya da karşımızdaki aday itirazda bulunuyor. Tarihinde görülmemiş bir şekilde karar çıkıyor. Bir gün önce dilekçe veriliyor, ertesi gün YSK toplanıyor, saat 14.00'te toplantıya başlıyor, hatta öncesinden Antalya'da saat 12-13.00'de 'Biz seçimi aldık' naraları atılmaya başlanıyor. Ve 6'ya 5 bu itirazı kabul ediyor. 6'ya 5 demek içerde ciddi bir sıkıntı var demek. O gün alelacele bir ön karar açıklıyor. Daha hiç yapmamış bugüne kadar ön kararlar, sanki yangından mal kaçırma gibi, Kepez ve İl'e yazı yazıyor, 'mazbatasını verin' diyor."

Davut Çetin

'KARŞI TARAFTA DA ÇİZİKLER VAR'

YSK'nın pazartesi açıklanması gereken gerekçeli kararının halen çıkmamasına tepki gösteren Davut Çetin, YSK'nın kararını hukuksuz olarak nitelendirdi. Çetin, “59 değil, 75 de alsak 56 oy iptalle zaten biz seçimi kazanamayacakmışız. Bu güçler girmiş, her şey ayarlanmış, bizim seçimi kazanma ihtimalimiz kalmamış. Odalar ve borsalarda her seçimde çizik olmuştur, 'Bizim listelerimiz tertemiz' diyen arkadaşlarımızın (mavi liste) 58, 57, 56 oy alanı da var. Bunlar nasıl çıktı çizilmedin. Çizilmeyen liste ise hepsi 58 çıkar. Geçen dönem, karşı taraftan bir arkadaş 14 kişi çizerek yönetimimize girdi. Bizim seçimlerimizin hepsinde çizik vardır. 117 kişi hem adaydır hem seçmendir. Karşı tarafta da çizikler var. İlçenin verdiği kararlar çok taraflı. Seçmenin iradesi tamamen yok sayılıyor" diye konuştu.

'ATSO TARİHİNE KARA LEKE OLARAK GİRECEKTİR'

Çok ciddi baskıyla karşılaştıklarını dile getiren Davut Çetin, “Ekonomik baskının ne olduğunu bu salondaki herkes gürdü, gelen mesajlar hala cep telefonlarında. Gerçekten 140 yıllık odanın tarihinde yaşanmamış şeyler yaşadı. Her şeyi parayla alabilecek bir güruhla uğraştık. Bu arkadaşlar 'her şeyi parayla alırız' dedi. Seçim günü akşamı burada 63 üyemiz vardı, sabah 59'a düştük. O gece gelen mesajlar, telefonlar, arabasından yatına, katına kadar teklif geldi. 7.5 yıldır burada hakkaniyetle görev yapıyorum, böyle bir rant görmedim. En çok üzüldüğüm nokta da ATSO'nun itibarının bu kadar zedelenmesidir. Bizim seçim bütçemiz kendi aramızda topladığımız 10-15'er bin TL idi. Toplam 750-800 bin TL'ydi. Ama o gece yaşananlar gerçekten çok acıydı, ATSO'nun 140 yıllık tarihine bir kara leke olarak girecektir" dedi.

'GELEN TEKLİFLERİ GÖRSENİZ YÜZÜNÜZ KIZARIR'

1 Ekim'de 65, 6 Ekim'de 63 iken, seçim günü 59'a düştüklerini, buna rağmen seçimi aldıklarını dile getiren Çetin, “O arkadaşlar o isimleri neden yazdı, herkes kendi şahsiyetini, itibarını, şerefini korumak için yazdı. Burada 'kesinlikle çizmeyin' dedim. Gelen teklifleri görseniz yüzünüz kızarır. Ama buna rağmen bütün ekibimizle karşımızda olan herkese rağmen, bu seçimi kazandığımızı gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. İl seçim kurulu son noktadır. İl seçim kurulu da onayları ve mazbatamızı verdi. Ondan sonrası masa başında yapılan işlerdir" diye konuştu.

BARONLAR VE RANTÇILAR GÖNDERMESİ

Muhtemelen bundan sonra ATSO'ya aday olanların cebine 50-100 milyon lira koymak zorunda kalacağını söyleyen Çetin, "Bundan sonra anlaşılıyor ki seçimlerde parası, gücü, siyasi gücü, şehirdeki belli baronları ve rantçıları yanına alanlar seçim kazanacaklardır. Seçimden önce zaten, 'bundan sonra bunlarla uğraşacağım' demiştim. İyi ki demişim. Seçim döneminde bu şehrin bütün rantçıları, baronları, bazı belediye başkanları hepsi karşımıza geçti. Siyaseten bazı belediye başkanları, bazı milletvekilleri karşımıza geçti. Asla yan yana gelemez dediğimiz kurumlar yan yana geldi. Topuyla tüfeğiyle bize saldırdılar" dedi.

Seçim öncesi bir ismin 'maviye oy verme şartıyla üyelerin aidat borcunu ödeme' yönünde duyuru yaptığını anlatan Davut Çetin, “Bu ne demektir, sosyal medya aracılığıyla oy satın almaya giden işlerle başladık. O görüntüyü koymadım, çünkü utanç verici görüntü" dedi.

'SİZ BİLİRSİNİZ' DEDİK 61-62 OY ALDIK

Seçim sürecinde TOBB delegeleri, Meclis Başkanlığı ve disiplin kurulunu kırmızı listelerin kazandığını anlatan Çetin, diğerlerinde 61 oy almalarına rağmen, yönetim seçiminde 59 oya düşmüş olmasına dikkat çekti, burada çok büyük satın alma işleri olduğunu öne sürdü. Bu süreçte kendisini arayıp 'kaç para lazım sana, parayı ver sen de satın al' diyen az 15-20 iş insanı olduğunu belirten Çetin, 'Cebimde 100 milyon TL lsa kimseye 1000 TL para teklif edemem bana oy ver diye' şeklinde yanıt verdiğini dile getirdi. Çetin, “Yani zorla oy verdirdik 59 oy aldık, 'siz bilirsiniz' dedik 61-62 oy aldık" diye konuştu.

Süreçte 3 kez kutlama aldığını, koltuğun artık oturulamayacak hale geldiğini dile getiren Çetin, koltuğun anormal itibarsız bir duruma geldiğini ve kendi adına yaşattığı bütün olumsuzlar için kamuoyundan özür dilediğini açıkladı. Çetin, "Karşımızdaki bu güruhla hiç kusura bakmasınlar ben ve ekibim uğraşmaya devam edeceğiz. Bu ranta, bu baronlara bu şehri bırakmayacağız" diye konuştu.

SİYASETE GİRME SİNYALİ

Davut Çetin, soruları da yanıtladı. CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak'ın Ali Bahar'ın avukatıyla YSK'ya gittiği yönündeki soru üzerine bu duyumların kendisine de geldiğini belirten Çetin, “Milletvekilimiz oturup liste taradı onlarla, YSK'ya gitmiş gitmemiş o bile önemli değil. Siyasetin karıştığını hepimiz biliyoruz" dedi. ATSO başkanı olduğu dönemde 'siyaset yapmayacağım' dediğini de kaydeden Çetin, “Ama şimdi demiyorum artık" diyerek, önümüzdeki süreçte siyasete girebileceğinin sinyalini verdi.

ANAYASA MAHKEMESİ SÜRECİ DEVAM EDİYOR

YSK kararını Anayasa Mahkemesi'ne taşımak amacıyla hukuki süreçle ilgili gerekli girişimleri yapmaya devam ettiklerini dile getiren Çetin, “Bu seçim iptal edilse bile artık gerçekten o koltuk çok kirlendi. Hiç kimse o koltukta bundan sonra huzurla oturamaz" dedi.

1 MİLYONLUK RÜŞVET TEKLİFİ İDDİASI

Seçime rüşvet karıştırıldığı yönündeki iddialarla ilgili Davut Çetin, “Yanımda oturan adamı arıyorlar, 'sana talih kuşu kondu' diyorlar. Burada beraberiz, 6 Ekim akşamı, 'ne oldu' diyor. 'Seni mavi listenin yönetimine alıyoruz, 1 milyon liradan fazla kaç para istiyorsan söyle rakamı sen' diyorlar. Evet arkadaşım burada. Bunu herkes biliyor" açıklamasını yaptı. Söz konusu açıklamaya ilişkin meclis üyesi de elindeki ses kaydını dinletebileceğini söyledi.

'ALİ BEY O TRENİ KAÇIRDI'

Ali Bahar'ın birliktelik yönündeki çağrılarını değerlendiren Çetin, şöyle konuştu:

“Ali bey o treni kaçırdı. Eski başkan 7.5 sene hizmet etmiş, başkan çağrılır, yönetimi çağrılır, devir-teslim böyle yapılır bizim odada. Yangından mal kaçırır gibi hemen oturup karar alınıp, bir günde 3 tane yönetim kurulu toplantısı yapılıp, personelin bütün hesapları dökülüp, savunması alınıp, genel sekreter, bilgi işlem, bütün özel kalem aynı gün görevden alınıp, 14 yıldır genel sekreterlik yapan arkadaştan bahsediyoruz 5 tane savunma istemişler. Önce biraz hakkaniyetli olacaksınız. O genel sekreterle o arkadaşlar da çalışmıştı. Ne kadar düzgün, dürüst ve doğru çalıştığını tüm Antalya bilir. Daha sabah devraldınız, kadını görevden alıp birinci kata indirip, itibarsızlaştırmak ne demek. Hani zeytin dalı uzatmıştınız, hep beraber yönetecektiniz, hiç kimseyle sorununuz yoktu, bu mudur, böyle mi yapılır. Bu pazartesi günü için bütün yönetim kurulu üyelerim için plaket hazırlattım. Bu insanlar 4.5 yıl hizmet ettiler. Böyle mi yapılmalıydı, böyle mi uzlaşıya gideceğiz, böyle mi beraber çalışacağız."

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

ATB Başkanı Çandır uyardı! Antalya göç baskısı altında

ATB Başkanı Çandır uyardı Antalya göç ..

ATB Başkanı Çandır uyardı! Antalya göç baskısı altında
Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasyon! Gözaltılar var

Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasy..

Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasyon! Gözaltılar var
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde birden! Elektriğe ve doğalgaza indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde bird..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde birden! Elektriğe ve doğalgaza indirim
Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan istifa açıklaması! Hangi partiye geçecek! Canlı yayında açıkladı

Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan ist..

Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan istifa açıklaması! Hangi partiye geçecek! Canlı yayında açıkladı
MHP Antalya Milletvekili aday adaylarının listesi açıklandı

MHP Antalya Milletvekili aday adayları..

MHP Antalya Milletvekili aday adaylarının listesi açıklandı
Antalya'da EYT başvuru sayısı 1,5 milyona yaklaştı

Antalya'da EYT başvuru sayısı 1,5 mily..

Antalya'da EYT başvuru sayısı 1,5 milyona yaklaştı