MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

 
Burdur Belediye Başkanı'ndan Burdur ve Salda Gölü açıklaması

27.08.2019 15:46

Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret eden Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Burdur ve Salda Gölü hakkında açıklamada bulundu.

Burdur Belediye Başkanı'ndan Burdur ve Salda Gölü açıklaması

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, beraberinde Akdeniz Gazeteciler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Burdur Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Üyesi Adnan Taraşlı ile birlikte Antalya Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulunu ziyaret etti.

AGC Başkanı Mevlüt Yeni ve Yönetim Kurulu üyeleriyle görüşen Ercengiz, ziyareti sırasında Burdur ve Salda Gölü hakkında açıklamalarda bulundu. 

Ercengiz, 2’nci dönem seçilen bir belediye başkanı olarak, basının demokrasilerde ne kadar etkili olduğunun farkında olduğunu söyledi. 

“Bölgedeki su rejimi doğru planlanamıyor” 

Burdur Gölü’nün Türkiye’nin gündemine oturduğunu belirten Ercengiz, “Geçmiş dönem bakanımız Veysel Eroğlu zamanında ‘Burdur Gölü kurtarılma eylem planı’ adı altında 2 çalıştay gerçekleştirildi. Bakanımıza konuyla ilgili dosya hazırladık.

‘Burdur Gölü gidiyor’ dedik. Bu düşünceyle gidecek olursak, Burdur Gölü’nü yaşatma şansımız yok. Peki neden? En önemlisi şu, bölgedeki su rejiminin doğru planlanamaması.

Buradaki planlama, büyükbaş hayvancılığın körüklenmesi, büyükbaş hayvancılığına yurttaşımızın yönlendirilmesi.

Su ihtiyacının ise her geçen gün artması nedeniyle Burdur Gölü’nü besleyen tüm kaynakların önüne setlerin, barajları yapılması. En temel nedeni budur.

Fakat Burdur Gölü’nün buharlaştığına kanaat getirildi ve ‘Burdur Gölü’nün buharlaşmasının önüne nasıl geçilebilir’ üzerine çalışma başlatıldı. Israrla itiraz etmemize rağmen başlatıldı” diye konuştu. 

Şu anda Burdur Gölü kenarında 3 tane havuzun yapıldığını, bu 3 havuzda bir takım deneyler yapıldığının söylendiğini ifade eden Ercengiz sözlerine şöyle devam etti: 

"Gölün buharlaşmasının önüne geçmek için ise plastik toplar, gölün üstünü kapatarak, yoğuşmanın sağlanıp göle geri döndürülmesinin uygun olunacağına kanaat getirilmeye çalışıyor. Bu göl var olduğu günden bu yana buharlaşıyor.

Su her ısıda buharlaşır. 40 derecede farklı, 5 derecede farklı buharlaşır. Mutlaka buharlaşır. Bizim asıl derdimiz, bu göle giren kaynakların gölü beslemesinin önünün kesilmesi. Bu yönde alternatifler aranıyor.

Biz oyalanmaya devam edersek, göldeki derişim artmaya devam ediyor, tuzluluk oranı artıyor, havzada beslenen endemik bitki ve balık türlerini kaybetmek üzereyiz.

Göçmen kuşların yol güzergahı olması nedeniyle birçok kuşun üremesine, çoğalmasına, soyunun devam ettirmesine engel olunuyor. Havzada maalesef şu anda toksik açıdan göl tabanındaki kükürdün açığa çıkması neticesinde o bölgede yaşayan birçok canlının yaşamı tehdit altında. İnsanın hayatı içinde tehlike arz ediyor. Gölde böyle bir sıkıntı var” dedi. 

Salda Gölü'ne ilişkin açıklama yaptı 

Orkun Ercengiz, Burdur Gölü’nün ardından Salda Gölü’ne ilişkin açıklama yaptı.  

Ercengiz, Salda Gölü’nün tanıtımına katkı koymak için gösterdikleri gayretin yerine ulaştığını ancak ülke gündemine hızla oturmasının bazı sıkıntıları da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. 

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, “Bir anda ülke gündemine oturması, rekor denemelerinde Şahika Ercümen’i ilk dalış için Burdur’a getirmiş olmamız, Burdur Belediyesi olarak buna ön ayak olmamız aslında, ‘Salda Gölü’ne iyilik mi yaptık, kötülük mü yaptık’ sorusunu aklımıza getirmiyor değil.

Bu dünyada ilk defa keşfedilen bir yer değil, yeni bir kıta değil. Salda Gölü hep vardı. Asıl yapılması gereken, doğru bir planlamayla Salda Gölü’nün havza bazı korunmasının eylem haline dönüştürülmesi.

Vatandaş Salda Gölü’nden yararlanmalı ama kirlilikten uzak tutulmalı. Özel çevre koruma planı eğer bir takım yapılara izin veriyorsa, bu beraberinde kirlilik demek” dedi. 

“Halkın bilgilendirilmesi gerekiyor” 

Kirliliklerin önüne geçilmesi konusunda halkın bilgilendirilmesi gerektiğini vurgulayan Ercengiz sözlerini şöyle sonlandırdı: 

“Devlet büyüklerimizin bize, ‘Biz orası için bir planlama yapıyoruz. Siz merak etmeyin’ demesi önemlidir. Sorumluluk makamında olan kişiler olarak, bizim ikna edilmemiz, ardından da vatandaşın ikna edilmesi çok önemlidir.

Biz ikna edilmek istiyoruz. Halkın gözü önünde orası için ne yapılacak bekliyoruz” şeklinde konuştu. 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto