MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

HALK MASA

HES KODU MURATPAŞA

Fenix center
Boğaçayı'nda avlanırken görüntülendi! Büyük şaşkınlık yarattı

27.03.2021 18:15

Antalya haber... Nesli tükenme tehdidi altında olan Akdeniz foku, tatlı suda avlanırken görüntülendi. İnsanların yoğun olduğu noktaya ilk kez bu kadar yaklaşan fok balığını görenler şaşkınlıklarını gizleyemedi.

Boğaçayı'nda avlanırken görüntülendi! Büyük şaşkınlık yarattı

Antalya haber... Nesli tükenme tehlikesi altında olan Akdeniz foklarından bir tanesi, dün sabahın ilk ışıklarıyla birlikte girdiği Boğaçayı’nda avlanmaya başladı. Boğaçayı etrafında yürüyüş yapanlar ise boyu 1,5-2 metre olan foku, cep telefonlarıyla görüntüledi. Akşam saatlerine kadar avlanmaya devam eden fok balığı, zaman zaman kafasını çıkarttı. Kıyı alana 5 metre kadar yaklaşan ve etrafındaki insanları oldukça heyecanlandıran sevimli hayvan, avını tamamladıktan sonra denizle buluşan kanaldan tekrar Akdeniz Körfezi’ne geçti. Fokun tüm bu anları ise objektiflere yansıdı.

Akdeniz foku Boğaçayı'nda avlandı

“İLK DEFA BURADA KARŞILAŞTIK”

Foku görmenin heyecanını yaşayan gençlerden Yusuf Koç, “Arkadaşımla konuşurken önümüze kadar geldi. Fark ettik ki Akdeniz Fokuymuş. Çok şaşırdık. Denizden buraya nasıl geçtiğini çok düşündük” dedi. Buğra Çetin de “1,5-2 metre boyundaydı. Rengi, koyu kahverengi gibiydi. İlk önce arkadaşım gördü. Sonra dikkatimizi çekti. Fotoğrafını ve videosunu çekmek için buraya geldik. Burada fok balığını görünce çok şaşırdım” diye konuştu.
Beyza Çavuşer ise “Çok garip geldi. İlk defa burada karşılaştık. Boğaçayı’nda olması çok ilginç. Bol bol fotoğrafını çektik” ifadelerini kullandı.

“ZAMAN ZAMAN TATLI SULARA GİRİP ÇIKABİLİYORLAR”

Akdeniz Fokunun yaşamlarıyla ilgili yaptığı araştırmalarla Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, fokların Tatlısulara zaman zaman avlanmak için girebileceğini söyledi. Objektiflere yansıyan fok için de aynı düşüncede olduğunu ifade eden Gökoğlu, “Foklar, dünyada nesli giderek azalan memeliler grubunda. Dünya’daki toplam sayısı 500 ila 700 arasında. Dünya’daki toplam sayısını Akdeniz Fokunun dörtte üçlük kısmı Türkiye ve Yunanistan kıyılarında yer alıyor. Antalya çevresinde de 20’ye yakın fokun olduğunu tahmin ediyoruz. Boğaçayı’ndaki fok da bu foklardan bir tanesi. Zaman zaman tatlı sulara girip çıkabiliyorlar. Avlandığı yerler, avlak sahası onların. Şuanda muhtemelen mavi yengeç Boğaçayı’na girdiyse onu avlamak için girmiştir. Kefal yakalamaya çalışıyor olabilir. Balıkları avlamaya da çalışıyor olabilir. Belirtmek isterim ki foklar insanlarla çok çabuk bağ kurabiliyor. Zeki hayvanlar. İnsanlarla bağ kurarsa, içlerine kadar girebilir” ifadelerine yer verdi.

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi'nde görev yapan Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu

“UZAK DURMALARI GEREKİYOR”

Foklarla yakın bağ kurulmanın doğru olmadığını aktaran Gökoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “İnsan varsa etrafında uzak durmaları gerekiyor. Rahatsız etmesinler, yakın bağ kurmasınlar. Balık avlayanlar da rahatsız etmesinler. Benim endişem, zaman zaman foklar balıkçı ağlarından balık çalar. Motorun ve pervanenin sesini bilir. Balıkçının ağını takip eder, ağ çalar. İnşallah ağlara takılmaz. Balıkçılarımızın bu konuda dikkat etmesi gerekiyor. Ağa takılırsa balıkçılarımızın öldürmemesi gerekir. Biz onların yaşam alanına müdahale ediyoruz. Dünyada 700 tane olan canlının Antalya’nın en güzel yerinde Boğaçayı’nda yaşam mücadelesi vermesi kadar güzel bir şey yok. Bu açıdan çok şanslıyız. Biyolojik çeşitliliğimiz bu, zenginliğimizden kaynaklanıyor.”


SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Muratpaşa Hes kodu

Diğer Haberler

Sağlıklı kilo kaybı için 10 altın besin

Sağlıklı kilo kaybı için 10 altın besin

Sağlıklı kilo kaybı için 10 altın besin
13 Nisan Salı Antalya'da hava durumu... Havalar ısınıyor

13 Nisan Salı Antalya'da hava durumu....

13 Nisan Salı Antalya'da hava durumu... Havalar ısınıyor
Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var

Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nede..

Rusya, Türkiye'ye uçuşları siyasi nedenlerle mi durdurdu? Kremlin'den açıklama var
Antalya'da fuhuş operasyonu

Antalyada fuhuş operasyonu

Antalya'da fuhuş operasyonu
Bursa merkezli 5 ilde kadınları fuhuşa sürükleyen çeteye operasyon

Bursa merkezli 5 ilde kadınları fuhuşa..

Bursa merkezli 5 ilde kadınları fuhuşa sürükleyen çeteye operasyon
12 Nisan Pazartesi Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı! Durumum kritik...

12 Nisan Pazartesi Türkiye'nin Koronav..

12 Nisan Pazartesi Türkiye'nin Koronavirüs Tablosu açıklandı! Durumum kritik...