MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt

 
Boğaçayı Projesi'nin ilk etabı başladı

20.10.2017 17:39

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 'çılgın projesi' olarak nitelendirilen Boğaçayı Projesi'nin ilk etabı başladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Boğaçayı Projesi'nin tanıtımı kapsamında gazetecilerle Konyaaltı Sahili yanındaki Boğaçayı Köprüsü'nde bir araya geldi. Projede ilk etapta Boğaçayı yatağının taşkınlara karşı güvenli hale getirileceğini belirten Türel, Boğaçayı Projesi'nin uzun yıllardan beri üstünde çalışıldığını söyledi.

ANTALYA BUYUKSEHIR BELEDIYESI'NIN 'CILGIN PROJESI' OLARAK NITELENDIRILEN BOGACAYI PROJESI'NIN ILK ETABI BASLADI. ILK OLARAK BOGACAYI'NIN SEL VE TASKINLARA KARSI GUVENLI OLMASI ICIN CALISMA YAPILACAK. (MENDERES TUREL)  (FOTO: HASAN DEMIRBAS)

Projeyle Konyaaltı Sahili'ne yeni bir pırlanta gerdanlık sağlayacaklarını belirten Türel, projenin çeşitli etaplardan oluştuğuna dikkati çekti. İlk çalışmaların Boğaçayı'nda taşkın önleme alanı oluşturmaya yönelik olduğunu aktaran Türel, "Daha önce buradaki köprü, kibrit kutusu gibi denize dökülmüştü. Bu nedenle öncelikle yapılması gereken husus altyapıdır. Bugün başlayan da tam da budur. Bu çalışma yapılmasa ciddi bir yağışta bölge sel riski ve tehdidi altında olacaktır. Bu çalışma bitince bunun önüne geçilmesi kuvvetle ihtimaldir. Köprü, 2300 debide denize akmıştı. Bizim projemiz ile burayı 4600 debiye bile dayanıklı hale getireceğiz. Öncelikle bölgeyi sel tehdidinden kurtarmış oluyoruz" diye konuştu. 

ANTALYA BUYUKSEHIR BELEDIYESI'NIN 'CILGIN PROJESI' OLARAK NITELENDIRILEN BOGACAYI PROJESI'NIN ILK ETABI BASLADI. ILK OLARAK BOGACAYI'NIN SEL VE TASKINLARA KARSI GUVENLI OLMASI ICIN CALISMA YAPILACAK. (FOTO: HASAN DEMIRBAS)

İLK BÖLÜM GELECEK SEZONA YETİŞECEK

Türel, projenin halka bir yaşam alanı ve turizm cazibesi de sağlayacağını söyledi. Boğaçayı'nın şu anda bataklık görünümünde olduğunu kaydeden Türel, "Bu durum pırlanta gerdanlığa hiç yakışmıyor. Boğaçayı'nı Antalyalıların yaşam alanı haline getiriyoruz. Burayı kartpostalları süsleyecek hale getireceğiz. Peyzaj ve rekreasyon alanı düzenlenecek. Spor imkanı sağlayacağız. Önümüzdeki turizm sezonuna kadar, ikinci köprüye kadar olan kısım tamamlanacak" dedi.

HAYALLERİN GERÇEKLEŞTİĞİNİ GÖRECEKLER

Başkan Menderes Türel, projeyi ilk ortaya koyduklarında, bazı kişilerin Antalyalıların kandırıldığı yorumunu ortaya attığını söyledi. Türel, şöyle devam etti:

"Kimileri 'Türel hayal görüyor, bu proje yapılamaz' diyordu. Bize hayal görüyor diyenler gelip burada hayalin nasıl gerçekleştiğini görsünler. Biz hayal etmekten korkmuyoruz. Hayallere ulaşmak için çok çalışıyoruz. Bu projede birçok kamu kurumu yer alıyor. Mülkiyet satışı konusunda bir ilki gerçekleştirdik. Türkiye'de ilk defa hazine mülkiyetini gelir paylaşımı ile proje esaslı yapmak şartıyla satışa sunabiliyoruz. Bunu Bakanlar Kurulu ile yapıyoruz. Boğaçayı Projesi kapsamında büyük limanın arkasında bir yat limanı yapacağız. Onun arkasında bir yaşam merkezi Antalyaların olacak. Şehrin ekonomik ve sosyal kalkınmasına katkı sağlayacak. Dere kenarında turizme hizmet edecek bir cazibe merkezi olacak. Dördüncü etapta sinema salonları ve temalı park olacak. Yanında açık hayvanat bahçesi olacak. Detaylar tamamlanınca bu dönem içinde başlatılmasını öngörüyoruz. Projenin 1500 metrelik bölümünü bu dönem tamamlamayı planlıyoruz. Bir işe başlamak bitirmenin yarısıdır."

(Hasan DEMİRBAŞ / DHA) 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto