MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

1 Mayıs konyaaltı

Muratpaşa Belediyesi anneler günü

Fenix center
Başkan Türel'den istifa açıklaması

30.10.2017 11:54

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan kendisinden istifa etmesini "ima" etmesinin bile yeterli olduğunu söyledi.

Başkan Türel'den istifa açıklaması

Habertürk Gazetesi'nden Sevilay Yılman Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel ile geçtiğimiz günlerde yaptığı görüşmeyi bugünkü köşe yazısında ele aldı. Görüşmede Başkan Türel ,"Bırakın istifa etmemin istenmesini filan imasını yapsa dahi sayın genel başkanım, bir saniye dahi düşünmem ve istifa ederim" dedi.

İşte Sevilay Yılman Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Menderes Türel ile yazdığı köşe yazısı,  'Tam  da Melih Gökçek’in istifa konuşmasını yaptığı bir anda buluştuk Menderes Türel’le. Harika kadın, sevgili dost eşi Ebru Türel ve diğer gazeteci arkadaşlar da yanımızdaydı. Tabii konu ister istemez Gökçek’e, istifa ederken yaptığı açıklamalara kilitlenince küt diye soruverdim Türel’e: “Sizin istifanızın da istendiği yönünde kulisler var. Doğru mu başkan?”

“Evet var” dedi ve gülerek ve devam etti: “Tesadüf işte... İstifaları istenen belediye başkanlarının Ankara’da görüşmelere çağrıldığı günlerden bir gün ben de çağrıldım ama tamamen alakasız bir konuyla alakalı. Yerel yönetimler yasasıyla ilgili bir hazırlık var Meclis’te. Benden de görüş almak istediler. Sırf onun için gittim Ankara’ya ama tabii bu gidişim o debdebeli döneme geldiği için çok farklı yorumlandı. Yani ortada dolanan hiçbir iddia doğru değil!”

Bunun üzerine girdim araya ve “Peki, isteseler... Cumhurbaşkanı dese ki: ‘Menderes buraya kadarmış!’ Ne olur cevabınız?” sualini yönelttim.

Cevabı aynen şu oldu değerli okurlarım: “Bırakın istifa etmemin istenmesini filan... İmasını yapsa dahi sayın genel başkanım, bir saniye dahi düşünmem ve istifa ederim! Çünkü beni halkın hizmeti için halkın tercihine sunan Sayın Cumhurbaşkanı’mdır. Dolayısıyla geri de almak istemesi gayet doğaldır. Bir de şu realitenin altını çizmek istiyorum: Sayın Cumhurbaşkanı aday gösterirken iyi, demokrat oluyor ama başarısızlık veya performans düşüklüğü gördüğü için istifa istiyor diye ‘Demokrasiye aykırı’ demek çok hakkaniyetli bir yaklaşım değil!”

REFERANDUMUN FATURASI MI KESİLİYOR?

Hala kafalarda soru işareti var. Aralarında İstanbul ve Ankara da olmak üzere büyükşehir belediye başkanlarının istifalarıyla ilgili... Ben aslında birkaç kez işin aslını yazdım. Yani Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu istifaları neden istediğini, neden görevi bırakmak istediklerini yazdım ama bazıları hâlâ tatmin olmamış. Hâlâ istifa ettirme işlerinin arkasına başka senaryolar döşüyorlar. Bunlardan biri mesela referandum ile alakalı. Onlara göre güya Erdoğan son referandumdaki başarısızlığın faturasını başarısız olduğuna inandığı büyükşehir belediye başkanlarına kesiyormuş. Geçenlerde bir sohbet esnasında geldi bu konu gündeme. Görevden el çektirilmeyi bekleyen AK Partili bir ilçe belediye başkanı diyormuş ki: “İlçemde referandum yüzde 55 çıktı diye cezasını ben çekiyorum!” Kim o belediye başkanı bilmiyorum ama inşallah okuyorsa o da bilsin ki bu iş külliyen yalan! Erdoğan’ın söz konusu belediye başkanlarından görevi bırakmalarını istemesinin tek ama tek nedeni belediyecilikteki başarısızlıktır. Eğer parti merkezinin yaptığı anketlerde falan başkanın şehrinde, ilçesinde oranlar eskisi gibiyse veyahutta üstündeyse referandumda neyin ne olduğunun önemi yok! Bu tezimi çok rahat ispat da edebilirim; misal Antalya, Denizli! İki şehir de AK Partili belediye başkanları tarafından yönetiliyor ve iki şehirde de referandum sonuçları “Hayır”ın bayağı önde çıktığı şehirlerdi. Antalya’da yüzde 60 “Hayır”, yüzde 40 “Evet”ti oran mesela. Eğer Erdoğan referandum dolayısıyla bir fatura kesmek istese en başta Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’e kesmiş olmalıydı. Değil mi?' diye yazdı.

 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı