MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Başkan Necati Topaloğlu TRT Antalya Radyosu’na açıklamalarda bulundu

07.07.2021 15:45

Antalya haber.... Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, TRT Antalya Radyosu’na değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Necati Topaloğlu TRT Antalya Radyosu’na açıklamalarda bulundu

Antalya haber... TRT Antalya Radyosu’nda Akdeniz’in Sesi programında canlı yayın konuğu olarak katılan Başkan Topaloğlu, Kemer’deki temizlik çalışmaları ve Kemer Belediyesinin doğaya yaptığı katkılardan bahsetti.

Necati Topaloğlu, canlı yayında yaptığı açıklamasında, Kemer’in birçok yerli ve yabancı misafir ağırladığını söyledi. Kemer’in özellikle yaz aylarında nüfusunun artması nedeniyle evsel ve ambalaj atıklarının çok fazla olduğunu ifade eden Başkan Topaloğlu, ambalaj atıklarının geri dönüşüme kazandırılması için 2886 İhale Yasası’na göre ihaleyle bir firmaya verdiklerini hatırlattı.
Topaloğlu, Kemer’de toplanan ambalaj atıklarının toplanarak geri dönüşüme kazandırıldığını ifade ederek, “Kemer Belediyesi olarak ilçe genelinde topladığımız ambalaj atıklarını geri dönüşüm tesislerine gönderiyoruz. Kemer’de yaz dönemlerinde yoğunluk yaşandığı için söz konusu firma atıkları toplamak için bazen araç yetiştiremiyor. Onların yetişemediği yerde belediye olarak devreye biz giriyoruz ve işletmecilerimiz ile vatandaşlarımızın mağdur olmaması için gerekli desteği veriyoruz.” dedi.

Kemer’deki piknik ve mesire alanlarında da belediye olarak çöplerin aralıksız toplandığını anlatan Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, “Kemer’deki bütün koylarımızda temizlik çalışması yapıyoruz. Koylara arazi araçlarıyla ve denizden ulaşım sağlayarak giriyoruz. Halkımızın daha temiz koylarda denize girebilsin ve piknik yapabilsin diye çalışıyoruz. Halkımızdan da bir isteğimiz olacak. Lütfen koylarımızı ve piknik alanlarımızı nasıl buluyorlarsa o şekilde bıraksınlar. Herkesin asli görevi buraları temiz bırakmak.” diye konuştu.

BAŞKAN TOPALOĞLU, “KOLLEKT” UYGULAMASINI ANLATTI

Topaloğlu, “Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi” kapsamında yürütülen önemli faaliyetlerden olan ve doğada biriken ve toplanmasında güçlük yaşanan atıkların toplama sistemine kazandırılıp, denizlere ulaşan atığın azaltılmasını sağlayan “Kollekt” akıllı telefon uygulaması ile de doğaya katkı sağladıklarını aktardı.

Kollekt uygulamasının işleyişi hakkında da bilgiler paylaşan Topaloğlu, şunları kaydetti: “Çevrede gördüğünüz çöplerin fotoğrafın çektikten sonra sisteme gönderiyorsunuz ve sistemde çöplerin bulunduğu yere en yakın belediye ekibi hızla bölgeye gidiyor. Bunları yapabilmeniz için uygulamayı cep telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Belediye ekiplerimiz çöpleri en kısa zamanda olduğu yere giderek alıyorlar ve doğanın temiz olmasını sağlıyorlar. Alınan çöpler de ayrıştırılarak geri dönüşüm depolarına gönderiliyor. Halk bu uygulamadan memnun. ”

"DENİZLERİN KİRLENMESİNİ ENGELLEMEK İSTİYORUZ"

Topaloğlu, doğaya her zaman katkı sağlayan bir belediye olduklarının altını çizerek, Kemer’de atık tutucu sistemini hayata geçirdiklerine dikkat çekti. Doğa Koruma Merkezi ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından Coca-Cola Vakfı desteğiyle ve Kemer Belediyesi iş birliğinde yürütülen Temiz Akdeniz Toplum Tabanlı Geri Dönüşüm Projesi kapsamında da “Atık Tutucu Sistemi”nin atık ve çöpleritopladığını aktaran Topaloğlu, “Derelerin ağızında uygulanan bu sistem, sel geldiği zaman denize gidecek olan tüm atıkları tutuyor ve denize ulaşmasını engelliyor. Bu sistemle şu ana kadar yaklaşık 2 ton çöpün denize ulaşmasını engelledik. Sistemin ne kadar faydalı ve etkili olduğunu test ettik. Kemer’deki derelerde bu sistemi uygulayarak çöplerin denize ulaşmasını ve denizlerin kirlenmesini engellemek istiyoruz. Bunla ilgili çalışmalarımız devam ediyor ve gelecek sene uygulamayı devreye sokacağız.” ifadelerini kullandı.

Başkan Topaloğlu, caretta carettaların yumurtlama alanları arasında yer alan dünyaca ünlü Çıralı sahilinde de temizlik çalışmaları yürüttüklerini belirterek, “Belediye olarak bu sahilimizde arkadaşlarımız temizlik yapıyor. Ayrıca, belediye olarak görevlendirdiğimiz 4 arkadaşımız caretta carettaların yuvaları çiğnenmesin ve zarar görmesin diye sürekli devriye geziyor. Kemer Belediyesi doğaya her zaman katkı sağlamıştır ve sağlamaya da devam edecektir.” şeklinde konuştu.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz var...

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz ..

Kuzey Irak'tan acı haber! 1 şehidimiz var...
27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu... Sıcak çarpmalarına dikkat!

27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu...

27 Temmuz Salı Antalya'da hava durumu... Sıcak çarpmalarına dikkat!
Business Network Kulübü'nden yeni rekor!

Business Network Kulübü'nden yeni rekor!

Business Network Kulübü'nden yeni rekor!
Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı! O aşı liste dışı

Arabistan tam aşılanmış yabancılara um..

Arabistan tam aşılanmış yabancılara umre ziyaretlerini açtı! O aşı liste dışı
Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasında ağaç devrildi

Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasın..

Antalya'da korkunç olay! Düğün sırasında ağaç devrildi
İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terleri döktürdü

İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terl..

İntihara teşebbüs eden şahıs ecel terleri döktürdü