Avukat Ahmet Onaran: 'Melek İpek çocuklarına sarılıp uyumayı özledi'

05.02.2021 15:54

Antalya haber... Türkiye'nin gündeminde olan Melek İpek'in Avukat Ahmet Onaran dava ile ilgili son gelişmeleri MY TV Türkiye Youtube canlı yayınında Nur Baranlı ile Bizden Duy programında anlattı. Avukat Onaran “Ölüm sebebi ile ilgili Adli Tıp raporu dosyaya geldi, bitişik atış şeklinde bir tespit var" dedi.

Avukat Ahmet Onaran: 'Melek İpek çocuklarına sarılıp uyumayı özledi'

MY TV Türkiye Youtube kanalında yayınlanan Nur Baranlı ile Bizden Duy'un bugünkü konuğu Türkiye'nin konuştuğu Melek İpek'in Avukatı Ahmet Onaran oldu. Canlı yayında önemli açıklamalar yapan Avukat Onaran Melek İpek'in eşi Ramazan İpek'i öldürdüğü cinayette savcılık makamının soruşturma sürecini bitirdiğini belirterek, “İddiadanamenin değerlendirilmesi süreci devam ettiği için kabulü ve reddi için kararlar verilebiliyor. Ret veya kabulüne ilişkin karar verilmediği için şu an iddianameyi bizim görme durumumuz yok. Artık Melek İpek dosyasının soruşturma süreci bitti. Kovuşturma süreci başladı" dedi.

"MELEK ÜNİVERSİTE SINAVINA HAZIRLANIYOR"

Melek İpek'le çok sık görüştüğünü ve her defasında yeni olayları kendisiyle paylaştığını aktaran Onaran, “Melek daha iyi. Şiddet görmediği için, çocukları şiddete maruz kalmadığı, şiddete tanık olmadığı için bu manada iyi. Cezaevi koşullarında arkadaşlarıyla iyi. '27 gündür dayak yemedim' dedi. Artık şiddet hayatında olağan bir durum olduğu için bunu olağanüstü bir durum olarak değerlendiriyor. Melek ciddi bir şekilde üniversite sınavına hazırlanıyor, bugün itibariyle müracaatlar başladı. Biz de destek veriyoruz, bir taraftan da savunmayı hazırlıyoruz. Çocuklarını özlediğini, onlara sarılıp uyumak istediğini bir de patates kızartmasını özlediğini söyledi, bunlarla ilgili görüşmelerimiz oldu" diye konuştu.

 ADLİ TIP RAPORUNU CANLI YAYINDA İLK KEZ AÇIKLADI

Ahmet Onaran canlı yayında Adli Tıp raporunu da açıklayarak şöyle konuştu: “Ancak basında Melek müebbetle yargılanıyor, Melek müebbet hapis cezası alacak gibi kamuoyunda infial yaratan bir durum söz konusu. Teknik manada savcılık meşru müdafaa bir iddianame kurgulamış, yazmış olsaydı, zaten tutukluluk söz konusu olmazdı. Bu dosyaya hiçbir zaman beraat kararı teknik anlamda olmaz. Bu da yanlış anlaşılmasın, burada cezasızlık süreci söz konusu. Ceza mahkemeleri sulh kanununa göre olaya meşru müdafaaya daha geniş çapta bakıldığı zaman o gece silah patlaması, müvekkilimin çocuklarının gözü önünde ona kasten bir silah patlaması var. Adli Tıp raporu dosyaya geldi, bitişik atış şeklinde bir tespit var. Bitişik atış; silahın vücutla birebir temasından sonra ateşlenmesi söz konusudur. Bu da Melek'in o son süreçte bile bir arbede içerisinde olduğuna dair en somut delil."

'MEŞRU MÜDAFAANIN UYGULANMASI GEREKİYOR'

Ramazan İpek ile ilgili olarak iddianame düzenlendiğini aktaran Ahmet Onaran, “Burada çok ciddi suçlar var. Ceza kanunu gereğince vefat eden kişiler hakkında iddianame kurgulanamayacağı için kovuşturmaya yer olmadığına dair bir karar verildi. Bugün Ramazan İpek yaşamış olsaydı, Türk Ceza Kanunu'na nitelikli cinsel saldırı, hürriyeti tahdit, eziyet, işkence olarak bildiğimiz onlarca suçtan kaynaklanan savcılığın da tespit ettiği bir durum var. Mahkememiz bu süreçte iddianameyi değerlendiriyor, bu da dosyaya titizlikle bakıldığını, tüm detayların görüldüğünü ve üzerinde çalışıldığını gösteriyor. Çok somut deliller, dinlenen tanıklar var. Bunlar değerlendirildiğinde meşru müdafaanın muhakkak uygulanması gerekiyor" diye konuştu.

MELEK İPEK NE KADAR CEZA ALACAK?

Melek İpek'in cezasızlık sürecinin olabileceğini belirten avukatı Onaran, şunları söyledi: “Belki, meşru müdafaa olmasa bile, meşru müdafaanın Türk Ceza Kanunu'nun 27'nci maddesi 2'nci fıkrasına karşılık bulan meşru müdafaanın sınırlarının açılması suretiyle bir cezasızlık süreci olabilir. En kötü ihtimal biz bunun üzerine kurguluyor, çalışmalarımızı yürütüyoruz. Yargıya ulaştırıldığında iddianameye konulmasından sonra da daha farklı bir değerlendirme yapabiliriz. Melek İpek müebbetle yargılanmıyor. Türk Ceza Kanunu'nun nitelikli adam öldürmede eşe karşı olduğu için böyle bir suç tanımı var ve sevk maddesinde olacaktır. Bunun dışında haksız tahrik olarak kanunda yeri bulunan ağır tahrik olarak da kamuoyunda yargılanan tahrik sürecini ortaya koydu. Melek İpek, müebbetle yargılanmayacak. Lehine olan iddianamede dahi var. O sebeple süreci titizlikle takip ediyoruz. Melek İpek'in hukuki durumunu, hem insani durumunu takip ediyoruz."

İŞTE AVUKAT AHMET ONARAN'IN YAPTIĞI O AÇIKLAMALAR

Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya'da 20 Nisan Cumartesi günü elektrik kesintisi yapılacak mı? Hangi ilçelerde kesinti yapılacak?

Antalya'da 20 Nisan Cumartesi günü ele..

Antalya'da 20 Nisan Cumartesi günü elektrik kesintisi yapılacak mı? Hangi ilçelerde kesinti yapılacak?
Antalya'da hava durumu! Uyarılar peş peşe geliyor! 20.4.2024

Antalya'da hava durumu! Uyarılar peş p..

Antalya'da hava durumu! Uyarılar peş peşe geliyor! 20.4.2024
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'dan Antalyalılara çağrı: Gelin birlikte temizleyelim

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'..

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'dan Antalyalılara çağrı: Gelin birlikte temizleyelim
Antalya'da Valiliği'nden kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı

Antalya'da Valiliği'nden kuvvetli yağı..

Antalya'da Valiliği'nden kuvvetli yağış ve fırtına uyarısı
Meteoroloji 45 il için sarı kodlu uyarı! İçlerinde Antalya da var

Meteoroloji 45 il için sarı kodlu uyar..

Meteoroloji 45 il için sarı kodlu uyarı! İçlerinde Antalya da var
ATSO Başkanı Ali Bahar ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi! Antalya'nın katkısı büyük

ATSO Başkanı Ali Bahar ödemeler denges..

ATSO Başkanı Ali Bahar ödemeler dengesi istatistiklerini değerlendirdi! Antalya'nın katkısı büyük