ATSO'da Ali Bahar dönemi resmen başladı

17.10.2022 15:26

Antalya haber... Yüksek Seçim Kurulu (YSK) kararıyla Antalya Ticaret ve Sanayi Odası'nın (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı olan Ali Bahar koltuğuna oturdu. Odada basın mensuplarıyla bir araya gelen Bahar, “Şu anda rekabet ettiğimiz arkadaşlarımızla sarılmak için bütün performansımızı göstereceğiz. Davut Bey de o 117 kişiden birisi benim gibi. Barış için büyük emek vereceğiz. Bu görüşme yarın olur mu ya da başka bir gün olur mu bir adres göstermek değil. Bazen yaraların sarılması zaman gerektirebilir" dedi.

ATSO'da Ali Bahar dönemi resmen başladı

Antalya haber... ATSO'nun 1 EKim'de yapılan seçiminde 117 meclis üyesi belirlendi. Bir hafta sonraki yönetim seçiminde Davut Çetin 59, Ali Bahar 58 oy aldı. ATSO, Başkan Davut Çetin'le devam kararı verdi. Yönetim kurulu seçimine 'İşaretli oy' kullanıldığı gerekçesiyle yapılan itirazda Kepez 3'üncü İlçe Seçim Kurulu, Davut Çetin'in 56 oyunu iptal etti ve 3'e düşürdü, Ali Bahar'ın 58 oyunun tamamını geçerli saydı. İlçe Seçim kararıyla, Başkan Ali Bahar oldu.

Kırmızı listeden seçilen meclis üyeleri de İl Seçim Kurulu'na itiraz etti. İl Seçim Kurulu ise İlçe'nin kırmızı oyların iptaline yönelik kararının hatalı olduğuna hükmederek, bozma kararı verdi. İl Seçim Kurulu'nun 3 hakimin oy birliğiyle aldığı kararın 'kesin' olduğuna yer verildi. Bu karar sonrası Kepez 3'üncü İlçe Seçim Kurulu, Davut Çetin ve yönetimin mazbatasını ATSO'ya gönderdi. Bu onay sonrası, başkanlık üçüncü kez el değiştirdi ve ikinci kez Davut Çetin'e geçti.

İl Seçim Kurulu'nun kararına karşı bu kez mavi liste adayı Ali Bahar, 13 Ekim'de YSK'na başvurdu. Bahar'ın yaptığı itirazı değerlendiren YSK, Antalya İl Seçim Kurulu'nun kararının kaldırılmasına, Kepez 3'üncü İlçe Seçim Kurulu kararı uyarınca işlem yapılmasına karar verdi. Başkanlık dördüncü kez el değiştirdi ve ikinci kez Ali Bahar'a geçti.

YSK'nın verdiği karar ile ATSO Yönetim Kurulu'nun yeni başkanı olan Ali Bahar, basın mensuplarıyla ve destekçileriyle oda binasında bir araya geldi. Bahar, konuşmasını yapacağı salona gelenleri kapıda karşılayarak tek tek tokalaştı. Ali Bahar, salona girişi sırasında uzun süre alkışlandı.

'ŞİFRELİ OY KULLANIMI TESPİT ETTİ'

Kürsüye çıkan Bahar, “Hepinizin malumu olduğu üzere, Antalya Ticaret ve Sanayi Odamızın organ seçimleri 1 Ekim'de gerçekleşmiş, 7 Ekim'de de Yönetim Kurulu ve Yönetim Kurulu Başkanı seçimi yapılmıştır. Bu ikinci aşama, odamız için hiç hoş olmayan bir olaylar silsilesini beraberinde getirmiştir. Kepez 3'üncü İlçe Seçim Kurulu, kırmızı listelerde şifreli oy kullanımını tespit etmiş, Yüksek Seçim Kurulu da bu usulsüzlüğü onamıştır. Bu karar, Türkiye seçim tarihinde emsal olarak yerini alacak ve ümit ediyorum ki bundan sonra insanlar, hür ve özgür iradeleri dışında birilerinin şahsi çıkarı için oy vermeye zorlanamayacaklardır" dedi.

'KONU KAPANMALIDIR'

Seçimin bitmesiyle renklerin mücadelesinin de artık bittiğini söyleyen Ali Bahar, “Sandıktan çıkan sonuca yapılan itirazlar yargıya intikal etmiş, titizlikle yapılan inceleme ve değerlendirmeler neticesinde sonuç, hukukun üstünlüğü ilkesi ışığında, tescil ve ilan edilmiştir. Özetle konu kapanmıştır, artık kapanmalıdır. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası an itibariyle, 53 bin üyesi, 283 meslek komitesi üyesi ve 117 meclis üyesi ile tek bir vücuttur, tek vücut olmalıdır. Bunu sağlamak da öncelikle şahsımın ve yönetim kurulumuzun sorumluluğu ve vazifesidir" diye konuştu.

'KIRGINIM DİYEN HERKESLE BİR ARAYA GELECEĞİM'

Seçim sürecinde ve öncesinde istemeden de olsa kırdıkları herkesten şahsı ve yönetimi adına özür dileyen Bahar, şöyle devam etti: "Kırgınlığının, özür dilemek ile geçmeyeceğini düşünenler için, genel sekreterimize ilk talimatımı huzurlarınızda iletmek istiyorum. 'Ben Ali Bahar'a kırgınım ve kendisiyle görüşmek istiyorum' diyen herkes ile beni zaman kaybetmeden bir araya getirecek planlamayı yapınız. Kaybedecek bir dakikamız yok. Zamanımızı kişisel meseleler yerine Antalya'mızın, iş dünyamızın, esnafımızın sorunlarının çözümüne, yeni projelere, ortak aklı hakim kılacak aksiyonlara ayırmayı yeğlerim."

'ATSO LOBİ KURULUŞU OLACAK'

Daha önce dillendirdikleri taleplerin özünde ATSO'nun yeni yol haritası olduğunu belirten Bahar, “Başkancılık oynamaya gelmedik. Bizler soruna çözüm sunmakla kalmayacak, çözüme giden en kestirme yol olacağız. ATSO artık Antalya'nın en büyük lobi kuruluşu olmak için çalışacaktır. Odamızın yeni çalışma şekli budur" diye konuştu.

'YARALARIN SARILMASI ZAMAN GEREKTİREBİLİR'

Davut Çetin ile görüşüp görüşmeyeceği sorusuna cevap veren Bahar, “Zor bir sürecin içerisinden geçtik. Bugüne kadar eşi benzeri olmayan bir süreç yaşadık. Konu biriyle görüşmek değil. Konu kurum ve kurumun öncelikleri. Şu anda rekabet ettiğimiz arkadaşlarımızla sarılmak için bütün performansımızı göstereceğiz. Davut Bey de o 117 kişiden birisi benim gibi. Barış için büyük emek vereceğiz. Bu görüşme yarın olur mu ya da başka bir gün olur mu bir adres göstermek değil. Bazen yaraların sarılması zaman gerektirebilir. O zamanı kullanıp yaraları sarmak için elimizden geleni yapacağız" dedi.

'TÜRKİYE'DE İŞARETLENMİŞ VE ŞAİBELİ OY KULLANMAK SERBEST HALE GELECEKTİ'

YSK'ya tam kanunsuzlukla başvurduklarını belirten Bahar, "Şaibeli ve işaretlenmiş oy kullanılması sebebiyle. Bu durum inanılmaz derecede ihlal edilmişti. Bu Türkiye'ye emsal olacak bir karardır. Eğer böyle çıkmasaydı Türkiye'de işaretlenmiş ve şaibeli oy kullanmak serbest hale gelecekti. Bizim listelerimizde çizikli oy pusulası yoktu. Biz böyle bir şeyi asla yapmadık ve yapmayız" diye konuştu.

Adalet ve hukukun herkese lazım olduğunu söyleyen Bahar, “Bize göre bu konu hiç göreceli bir konu değildir. Olay net şekilde ortadadır. İl Seçim Kurulu'nun verdiği kararda İlçe Seçim Kurulu'ndaki hiçbir detaya yer verilmemiştir. İşaretli oy kullanılması Türkiye'nin gündeminden Antalya'nın kararlılığıyla kalkmıştır. Oylar şifrelenmiş ve kodlanmış haldeydi. Çarşaf liste ile alakası yok. 56 oyda bunu ben attım diye mesaj veriliyor. Hukukçularımız, seçimin iptalinin olma ihtimali olmadığını söyledi. İcra makamı yönetim kuruludur. Bütün kadrolarıyla yönetim kurulu gelmiştir" dedi.

'DOĞRU LİSTELERİ BİLE ALAMADIK'

Seçimde birçok kez haksızlığa uğradıklarını belirten Ali Bahar, şunları söyledi: “Yaşadığımız haksızlıklar sadece seçimde başlamadı. Biz buradan doğru listeleri bile alamadık. İsimsiz, cep telefonu olmadan KVKK denerek biz rafine listeleri alamadık. Rakibimiz listelerle çalıştı. Askıdan faal insanlar indirildi. Ama karşıdaki arkadaşlarımız askıdan faale geçen listenin tamamına ulaşabildi. Biz gerçek listelerle çalışamadığımız zaman gidiyoruz kişi yerinde değil. Biz aynı kişiye 3 kere gitmek zorunda kaldık. Biz seçim sırasında 4'ncü haksızlığı yaşadık."

'BİZE BİR EMANET BIRAKTILAR'

Hem OSB hem ATSO Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı yürütmesinin sorulması üzerine Bahar, “Bundan önce tüm görev alanlardan Allah razı olsun. Bize bir emanet bıraktılar. Şimdi üzerine vizyon yazmak kaldı. 2 görevi yürütmek benim için birini yürütmekten daha kolay olacak" dedi.

Konuşmaların ve soruların ardından makama oturan Bahar, gazetecilere poz verdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya bomba paniği! Mevlana caddesi trafiğe kapatıldı

Antalya bomba paniği Mevlana caddesi t..

Antalya bomba paniği! Mevlana caddesi trafiğe kapatıldı
ATB Başkanı Çandır uyardı! Antalya göç baskısı altında

ATB Başkanı Çandır uyardı Antalya göç ..

ATB Başkanı Çandır uyardı! Antalya göç baskısı altında
Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasyon! Gözaltılar var

Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasy..

Antalya'da 3 ilçede eş zamanlı operasyon! Gözaltılar var
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde birden! Elektriğe ve doğalgaza indirim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde bird..

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 2 müjde birden! Elektriğe ve doğalgaza indirim
Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan istifa açıklaması! Hangi partiye geçecek! Canlı yayında açıkladı

Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan ist..

Son dakika: Yavuz Ağıralioğlu'ndan istifa açıklaması! Hangi partiye geçecek! Canlı yayında açıkladı
MHP Antalya Milletvekili aday adaylarının listesi açıklandı

MHP Antalya Milletvekili aday adayları..

MHP Antalya Milletvekili aday adaylarının listesi açıklandı