MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Konyaaltı Belediyesi

Yörükoğlu süt
Antalya'ya 9 adet yeraltı barajı yapılacak

05.02.2021 18:17

Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Antalya’ya yaptığı yatırımlarla projeleri hayata geçiriyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "Antalya ilimizde 1 adet depolama tesisi çalışmalarımız tamamlanmış olup, 9 adet yeraltı barajının da proje ve planlama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

Antalya'ya 9 adet yeraltı barajı yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’nin öncülüğünde 2021 yılını sulamada hamle yılı ilan ettiklerini açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, ’Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır. ’dedi.

ANTALYA'NIN TOPRAKLARINI SULAMAYA AÇIYORUZ

Özellikle modern sulama projelerinin Türkiye için son derece önem taşıdığını söyleyen Yıldız, son 18 yılda Antalya ilinde inşa edilen 62 sulama tesisi ile 464 Bin 739 dekar zirai arazinin sulamaya açıldığını söyledi. Yıldız, "Böylece Antalya topraklarımızı daha bereketli hale getirdik ve çiftçilerimize yıllık 496 milyon 604 bin 641 TL ilave zirai gelir artışı sağladık. Antalyamız için sulamanın önemi çok büyük. Bunun için 10 adet sulama inşaatı devam ediyor. İnşaatı devam eden 10 adet sulama inşaatının tamamlanması ile toplam 127 Bin 820 dekar arazinin sulanması sağlanacaktır.’ dedi.

"ANTALYA'YA 20 BARAJ VE 3 GÖLET KAZANDIRDIK"

Tarım ve turizmin başkenti olan Antalya'da ziraatın daha da gelişmesi için son 18 yılda kente 202 adet Tesis ile 5 Milyar 208 Milyon 711 Bin 004 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız,’ Antalya’da son 18 yılda 20 baraj ve 3 gölet inşa ettik. İnşaatı Devam Eden 2 Gölet ile 11 Bin 190 Dekar Arazi Daha Sulamaya Açılacaktır.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız

Diğer taraftan Antalyalı vatandaşlarımız ve çiftçilerimizin kalkınması için baraj, gölet ve sulama tesislerinin önemi çok fazla. Dolayısıyla Antalya’nın su kaynaklarını değerlendirmek için bütün ilçelerimize yeni baraj ve göletler inşa ediyoruz. Şu anda 2 göletin yapım çalışmaları devam ediyor" diye konuştu.

"ANTALYA'DA TAŞKIN RİSKİNİ AZALTIYORUZ"

Antalya'da taşkın riskini azaltmak için son 18 yılda tamamlanan 95 adet taşkın koruma tesisi ile 148 yerleşim yeri ve 179 Bin 415 dekar arazinin taşkın kontrolünü sağladıklarını ve 8 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Genel Müdür Yılmaz, "Baraj ve Gölet Çalışmalarımızın yanında düşük maliyet ve daha az su kaybı sağlayacak olan Yeraltı Barajı İnşa çalışmalarımız kapsamında Antalya ilimizde 1 adet depolama tesisi çalışmalarımız tamamlanmış olup, 9 adet yeraltı barajının da proje ve planlama çalışmaları devam etmektedir" dedi.

Yerel Haberler - Tüm İl ve İlçelerden Son Dakika Haberler
Yerel haberler sayfası, Türkiye'nin tüm illeri ve ilçeleri ile ilgili haberleri şehirlere göre düzenlenmiş haber servisidir.
TÜM YEREL HABERLERİ GÖRÜNTÜLEMEK İÇİN TIKLAYIN... 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Coronden

FOTO GALERİ

GÜNLÜK BURÇ YORUMLARI

İLANLAR

vefatlarımız

Adin Hotel 3

Diğer Haberler

Ünlü tiyatrocu Cahit Çağıran hayatını kaybetti

Ünlü tiyatrocu Cahit Çağıran hayatını ..

Ünlü tiyatrocu Cahit Çağıran hayatını kaybetti
Antalya'daki operasyonda 20 kilogram esrar ele geçirildi

Antalyadaki operasyonda 20 kilogram es..

Antalya'daki operasyonda 20 kilogram esrar ele geçirildi
Şehit Uzman Onbaşı Yasin Özdamar’ın acı haberi ailesine ulaştı

Şehit Uzman Onbaşı Yasin Özdamarın acı..

Şehit Uzman Onbaşı Yasin Özdamar’ın acı haberi ailesine ulaştı
Ünlü sanatçı Aydın Aydın koronavirüse yakalandı

Ünlü sanatçı Aydın Aydın koronavirüse ..

Ünlü sanatçı Aydın Aydın koronavirüse yakalandı
Deniz kaplumbağaları balıkçı ağlarına dolanıp ölüyor

Deniz kaplumbağaları balıkçı ağlarına ..

Deniz kaplumbağaları balıkçı ağlarına dolanıp ölüyor
Antalya'da kısıtlamayı ihlal eden kişi polise zor anlar yaşattı

Antalyada kısıtlamayı ihlal eden kişi ..

Antalya'da kısıtlamayı ihlal eden kişi polise zor anlar yaşattı