MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
Antalya'dan yükselen çığlık: "Evladım eriyor!"

18.06.2019 10:59

Cezaevindeki çaresiz annenin feryadı Antalya İl İnsan Hakları Kurulu’nu harekete geçirdi. Evladının hayatta kalabilmesi için savaşan anne sesini duyurmayı başardı. Dosya Savcılıkta incelenmeye alındı.

Antalya'dan yükselen çığlık: "Evladım eriyor!"

Hürriyet'ten Fırat Alkaç'ın haberine göre;  Antalya L Tipi Cezaevi’nde Didem Ayşe Ertane adındaki bir kadın 2015 yılında uyuşturucu madde bulundurmak suçundan tutuklandı. Cezaevinde 1 yaşındaki SMA hastası oğlu Mustafa Yağız’la birlikte kalıyordu. Oğlunun hastalığı üzerine hastanede tedavi görmesi için mücadele eden anne Ertane, sonunda sesini duyurabildi. Bunun üzerine Antalya İl İnsan Hakları Kurulu harekete geçti ve gereğinin yapılması için Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na yazı yazdı. 

Yargılama sonrası 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırıldı. 5 aylık hamileyken cezaevine girdi. Hapishanede erken doğum yapan Didem Ayşe Ertane, dördüncü çocuğuna Mustafa Yağız ismini verdi.

Bebek Mustafa Yağız, henüz sekiz aylıkken yüksek ateş şikâyetiyle Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Yapılan tetkikler sonucunda küçük bebeğe SMA teşhisi konuldu. Bir süre annesinden ayrı hastanede tedavi gören bebek, cezaevine, annesinin yanına gönderildi.

Küçük Yağız’ın ilaçlarını dahi alamadığını söyleyen anne Ertane, oğlunun hastanede tedavisi için yetkili makamlardan ve sivil toplum örgütlerinden yardım istedi.

Anne Didem Ayşe Ertane,  çaresizliğini şu sözlerle dile getirdi:

 “Parçalanmış bir ailenin içerisinde doğdum, çok acılar çektim. Bir sürü hatalarım oldu, kimini isteyerek kimini istemeyerek yaptım.

Şu anda yaptığım hataların bedelini ödüyorum. Ben Mustafa Yağız ile yeniden doğdum. Her gün binbir pişmanlıkla, vicdan azabıyla yaşamanın ne demek olduğunu benden daha iyi kimse bilemez. Evladım gözlerimin önünde eriyip gidiyor. Çaresizliğine çare olamıyorum.

Gözlerini her uykuya kapattığında uyanana kadar nefesini dinliyorum. Çocuğum 10 aylıkken ilaç sırasına girdim, şu an 15 aylık oldu, hâlâ ilaç gelmedi. Hastalık çok hızlı ilerliyor.

Ben serbest kalmak istemiyorum. Çocuğum cezaevi şartlarında kalamaz. Hastanede olması lazım. Benim de çocuğumun yanında olmam lazım. Çünkü sürekli bakıma ihtiyacı var. Cezamın ertelenmesini istiyorum. Çocuğum iyileştiğinde tekrar cezaevine girerim.”

Dosya değerlendirmeye alındı

Didem Ayşe Ertane adına Antalya İl İnsan Hakları Kurulu’na Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği tarafından yapılan başvuruda, “İnfaz erteleme dahil olmak üzere gerekli tedbirlerin derhal alınmaması çocuğun yaşam hakkını ihlal edecektir. Çocuğun yoğun bakımda kaldığı süreçte annenin de yanında olması için gerekli tedbirlerin alınması, hastane sevklerinin sağlanması acilen sağlanmalıdır” ifadelerine yer verildi.

Antalya İl İnsan Hakları Kurulu da annenin taleplerini, ‘incelenmesi ve değerlendirilerek gereğinin yapılması için’ Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği üyeleri, bunun, Yağız’ın annesi ile birlikte hastanede tedavi edilmesi için önemli bir adım olduğunun altını çizdi.

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap
Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

1 mayıs konayaaltı