Antalya'daki Akdeniz foku bakın neden ölmüş!

17.01.2021 17:47

Antalya açıklarında ölü halde bulunan Akdeniz fokunun kirlilik ve balık ölümleriyle gündeme gelen Düden Şelalesi’nin denize döküldüğü yerden beslendiği ve bu nedenle hayatını kaybetmiş olabileceği belirtildi. Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Düden’deki kirliliği ve foseptik kokusunu yıllardır söylüyoruz, sesimizi duyuramadık” derken, Dün MYGazete.com’un Düden’deki kirlilik ile ilgili görüş aldığı Doç. Dr. Erol Kesici de, “Ölen balıkları yalnız insanlar değil, hiçbir canlı yememeli” demişti.

Antalya'daki Akdeniz foku bakın neden ölmüş!

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya açıklarında ölü hale bulunan fok balığının Düden Şelalesi’nden dökülen ölü balıklarla beslenmesi nedeniyle hayatını kaybetmiş olabileceğini söyledi. Prof. Dr. Gökoğlu, “Düden’deki kirlilikle ile ilgili yıllardır uyarıyoruz, ancak sesimizi duyuramadık. Fokun ölü olarak bulunduğu bilgisi bana ulaştı, çok üzüldüm, gidip bakmaya yüreğim yetmedi” dedi.

Ölü bulunan fok balığı

Dün basına yansıyan haberlerde ‘Düden Şelalesi’nden denize ölü balık döküldüğü’ bilgisi yer almıştı.

Ölü bulunan fok balığının neslinin tükenmekte olduğu biliniyor

 

"ANTALYA SAHİLLERİNİN TANINAN FOKUYDU"

Nesli tükenmekte olan ve koruma altında tutulan Akdeniz foklarından biri, Antalya açıklarında Sualtı Federasyonu Antalya İl Temsilcisi İsa Alemdar tarafından ölü olarak bulundu. Ölü fokun, derisindeki egzama lekeleri nedeniyle araştırmacılar tarafından bilinen bir fok olduğunu söyleyen İsa Alemdar, "Bu foku biz defalarca gördük, görüntüledik. Derisindeki lekelerden dolayı tanınan bir fok. Umarız insan nedenli bir ölüm değildir" dedi. Ölü fok balığı otopsi yapılmak üzere Akdeniz Üniversitesi'ne gönderildi. Fokun otopsisinin yapılması için soğuk bir yerde muhafaza edilmesi gerekli. Bu nedenle üniversite seçildi. Fakat otopsi konusunda henüz bir bilgi elimize ulaşmadı" dedi.

Doç. Dr. Erol Kesici

DOÇ. DR. KESİCİ ‘O BALIKLARI HİÇBİR CANLI YEMESİN’ DEMİŞTİ

MYGazete.com haber merkezi, bir gün önce yaptığı haberde Düden Çayı’ndaki balık ölümleriyle ilgili Türk Tabiatını Koruma Derneği Bilim Danışmanı Doç. Dr. Erol Kesici’den görüş almış ve Doç. Dr.Kesici, “O balıkları yalnız insanların değil, hiçbir canlının yememesi lazım” ifadelerini kullanmıştı. Doç. Kesici, “Yağışlar Düden Çayı’nın dibinde biriken tarım ilaçları ve evsel atıkları kirliliğin yoğunlaştığı bölgeye taşıdı ve burada oksijensiz kalan balıklar öldü. O balıkları değil insanlar hiçbir canlı yememeli demişti.

PROF. DR. GÖKOĞLU: "HİÇ ŞAŞIRMADIM"

Fok balığının ölü olarak bulunmasının ardından Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu konu ile ilgili açıklama yaptı. Fokun ölümü bilgisinin kendisine ulaştığını söyleyen Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, “Düden’deki olayın ardından böyle acı bir olayın yaşanmasına hiç şaşırmadım. Fok balığı muhtemelen ölen balıkları yedi o da zehirlendi veya akan zehirli sudan etkilendi. Yıllardır Düden’de dalış yapıyoruz, o bölgedeki kirliliği sürekli anlatıyoruz, ancak sesimizi duyuramıyoruz. Bu senaryoyu 2012 ve 2017 yıllarında da gördük. Yine düdene son dalışım olan 4 yıl önce de açık açık foseptik karıştığını ve engellenmesi gerektiğinin söylemiştim. Düden Antalya'nın misafir odasıdır. Siz doğal sit alanlarınızı yerleşime açarsanız bunları bekleyin. Allahtan deniz mevsimi değil, insanlar da zarar görebilirdi. Tam bir çevre felaketi” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu

düden çayı 22
Düden Çayı kirlilikle boğuşuyor

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'..

Almanlar ile görüşme yapıldı! Göztepe'nin ardından Medipol Başakşehir'de mi satılıyor?
Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yar..

Kentsel dönüşüm kredisinden kimler yararlanacak? İşte 10 soruda paketin detayları
Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehme..

Son Dakika: AK Partili Sözcü'den Mehmet Şimşek açıklaması
Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023

Antalya'da hava durumu! 21.03.2023
Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' so..

Türkiye'de 'aşırı hava olaylarında' son 8 yılda rekor artış!
Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Eko..

Kulisleri hareketlendiren görüşme! Ekonominin başına o isim mi gelecek?