Antalya'da 'yerel işletmeleri tercih et' kampanyası başlatıldı

17.12.2020 23:15

Pandemi nedeniyle bu yıl zor günler geçiren Antalya'nın yerel esnafına sahip çıkılması için ATSO, AESOB, ATB, ANSİAD, BAKSİFED gibi kuruluşların öncülüğünde SİAD'ların desteğiyle bir kampanya başlatıldı. Başkanlar, “Haydi Antalya, alışverişlerinde yerel işletmeleri tercih et. Hemşehrini koru, ticareti koru Antalya'mızı koru" çağrısında bulundu.

Antalya'da 'yerel işletmeleri tercih et' kampanyası başlatıldı

Pandemi nedeniyle bu yıl büyük kayıpların yaşandığı Antalya ekonomisinde, Antalyalı firmaların ve yerel esnafının korunması ve paranın Antalya ekonomisi içinde kalması, Antalyalı firmaların evine ekmek götürmesini sağlamak gibi amaçlarla için iş dünyası ve esnaf temsilcisi kuruluşlar bir kampanya başlattı. 'Birlikte Başaracağız' etiketiyle sosyal medya üzerinden de yaygınlaştırılan kampanyada, tüm Antalyalılara, “Kentini koru, ticareti koru, alışverişlerinde yerel işletmeleri tercih et, Antalya Kazansın" çağrısında bulunuluyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB), Antalya Ticaret Borsası (ATB) öncülüğündeki çağrıya, ADGİAD, AGİDER, ALTINSİAD, ANSİAD, ANTGİAD, ANTİAD, ANTİKAD, ASBAŞ, BAKSİFED, DÖSİAD, KONYSİAD, MÜSİAD, OSİAD, TÜMSİAD ve YÖRSİAD destek veriyor.

ÖNERİ ATSO'DAN GELDİ

Alışverişlerin Antalyalı işletmelerden yapılmasını hep söylediklerini belirten ATSO Başkanı Davut Çetin, “Pandemi sürecinde alışverişler ağırlıklı olarak internet üzerinden yapılmaya başlandı ve bu zor dönemde birbirimi desteklememiz, paranın Antalya ekonomisi içinde kalması, yerel ticaretin desteklenmesi için SİAD'lara ATSO olarak bir öneride bulunduk. Kabul edilen önerimiz bir kampanyaya dönüştü. Tüm Antalyalılara, 'Haydi Antalya, alışverişlerinde yerel işletmeleri tercih et. Hemşehrini koru, ticareti koru Antalya'mızı koru' diye çağrıda bulunuyoruz" dedi.

ZOR GÜNLERDE DAYANIŞMA

Yerel işletmelerin bu zor günlerde desteklenmesi için bir farkındalık yaratmaya çalıştıklarını kaydeden Davut Çetin, “Alışverişler internete döndü ve hepsi ulusal mağazalar, tabi bizim de yerelde e-ticaret ve servis yapan firmalarımız var. Biz Antalyalı hemşehrilerimizden Antalyalı firmaları tercih etmelerini istiyoruz. Bugün internette de, AVM'lerde de Antalya'nın yerel işletmeleri de var. Bu zor dönemin birbirimizle dayanışma içerisinde atlamamızın daha kolay olacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

"ŞEHİR EKONOMİSİNE KATI SAĞLAMAMIZ GEREKİYOR"

Türkiye'nin en önemli kentlerinden biri olan Antalya'nın, ülkeye kazandırdığı döviz açısından bakıldığında yüzde 70'i hizmet ve turizm sektörüne bağlı olduğunu söyleyen ATB Başkanı Ali Çandır, “Koronadan kaynaklı bu yıl beklediğimiz 20 milyon turist çok önemli ölçüde düştü ve esnafımızda ticari olarak gelir elde edemedi. Üretimin en büyük tetikleyicisi tüketimdir. Bizimde Antalya'da üretilen mallara, Antalya'daki esnaf ve tüccardan alışveriş yapılarak şehir ekonomisine katkı sağlamamız gerekiyor. Sürekli söylediğim gibi şimdi değil de ne zaman destek olacağız. Onun için şimdi yerel esnafımız, yerel markalarımıza destek olma zamanı. Antalya durursa Türkiye durur" dedi.

ESNAF YAŞARSA MAHALLE KÜLTÜRÜ YAŞAR

Pandemi döneminde işyerlerinin kapanması sebebiyle esnaf ve sanatkarın sıkıntıya girdiğini dile getiren AESOB Başkanı Adlıhan Dere, “Biz, 'Yerel esnaftan alışverişinizi yapın, esnafınızı sahip çıkın' demiştik. Bununla birlikte ATSO, ATB ve diğer SİAD başkanlarımızla birlikte Antalya'mızın ticaretinde pandemi nedeniyle yaşanan bu zorlu dönemi birlikte aşabiliriz diye hemşehrilerimize bir çağrıda bulunuyoruz. Alışverişlerinizi yerel esnaftan yapalım, kazanan Antalya'mız olsun ve bu zor günleri birlikte aşacağız' diye Antalyalı hemşehrilerimize çağrıda bulunuyoruz. Buradan tüm Antalyalı hemşehrilerimize kentini koru alışverişlerinizde yerel işletmeleri tercih et, Antalya kazansın çağrımıza katılmasını diliyoruz. Esnaf yaşarsa mahalle kültürü yaşar. Alışverişinizi esnaftan yaparsanız, esnaf ayakta kalırsa sokağınızın ışığı olur. Yerel esnafımızın yaşatılması için destek bekliyoruz" şeklinde konuştu.

DAYANIŞMA BEKLİYORUZ

ATSO önderliğinde gelen teklife destek verdiklerini belirten Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, “Pandemi koşullarında Antalya'daki yerel esnaf için farkındalık yaratmak istiyoruz. E-ticaret var tabi ki engelleyemeyiz ama mümkün olduğunda mağdur olan esnafa, Antalyalıları yönlendirebilecek bir kampanya. Bizde ona destek vermiş olduk. Yani bu zor günlerde mümkün olduğunca dayanışma gösterilmesini bekliyoruz. Paranın şehrin içinde kalması, Antalya ekonomisinin canlandırılması ve kent ekonomisi için çok önemli. Bir nevi ekosistem ve paranın Antalya'nın kendi içinde dönmesi açısından tüm Antalyalılara çağrıda bulunuyoruz" dedi.

BİR NEBZE DE OLSA NEFES ALDIRACAK

Pandeminin negatif etkilerinin Antalya yerelinde turizm ve ticarette önemli gerileme yaşattığını dile getiren Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı Abdullah Erdoğan, “Bu süreçte yerel esnafın desteklenmesi, esnafımızın evine ekmek götürmesi için yerel firmalardan alışveriş yapılması konusunda büyük hassasiyetimiz var. BAKSİFED olarak bu hassasiyeti tüm Antalya'dan bekliyoruz. Bir farkındalık yaratmak Antalya'nın dikkatini çekmek için diğer kurumlarla Antalyalılara yapılan bu çağrıya katkı sunmak istiyoruz. Umarım çağrılarımız karşılık bulacaktır. Zor durumda olan esnafımıza bir nebze olsa nefes aldıracağını umuyoruz. Tüm işadamlarımızı ve halkımızı bu çağrıya desteğe davet ediyorum" diye konuştu.

ESNAFI YALNIZ BIRAKMAMAK GEREKİYOR

Yerel esnafın korunmasıyla ilgili ATSO'nun başlattığı kampanyaya Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) solarak destek verdiklerini belirten Başkan Boğaçhan Göksu, şunları söyledi:

“Hem kendi şirketlerimiz hem de MÜSİAD Antalya olarak bu kampanyayı destekliyoruz. Yerelde pandemi sürecinin daha sağlıklı atlatabilmesi için yerel esnaflarımızın bu süreçte desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Yerel esnaflarımıza halkımızın bu zor dönemde vereceği desteğin ileriki zamanlarda kentimiz ve hepimiz için çok sağlıklı olacağını da düşünüyorum. Bizim yerel esnafımız Antalya'nın en önemli unsurlarıdır, onları bugünlerde yalnız bırakmamak gerektiğini düşünüyorum."

Kaynak: DHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Burdur'da feci kaza: 5 ölü, 5 yaralı

Burdur'da feci kaza: 5 ölü, 5 yaralı

Burdur'da feci kaza: 5 ölü, 5 yaralı
Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 10 ilçeye kuvvetli yağış uyarısı 10.05.2023

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden..

Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 10 ilçeye kuvvetli yağış uyarısı 10.05.2023
Vali Ersin Yazıcı'dan kadınlara destek sözü

Vali Ersin Yazıcıdan kadınlara destek ..

Vali Ersin Yazıcı'dan kadınlara destek sözü
Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan ilk açıklama

Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bank..

Yeni dönem resmen başladı! Merkez Bankası Başkanı Hafize Gaye Erkan'dan ilk açıklama
Son Dakika: Milyonların beklediği tarih belli oldu

Son Dakika Milyonların beklediği tarih..

Son Dakika: Milyonların beklediği tarih belli oldu
Nesli kritik türler arasında bulunuyordu! Hız teknesinin çarpmasıyla öldü

Nesli kritik türler arasında bulunuyor..

Nesli kritik türler arasında bulunuyordu! Hız teknesinin çarpmasıyla öldü