MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu süt

Konyaaltı Belediyesi

Fenix center
Antalya'da gördü, Van'da üretime başladı

04.12.2019 11:39

Van’da yaşayan Yılmaz Kanmış isimli girişimci, Edremit ilçesinde kurduğu tesiste istiridye mantarı üretimine başladı. Kanmış, 2 ton mantar üretmeyi hedefliyor.

Antalya'da gördü, Van'da üretime başladı

Van'ın İpekyolu ilçesinde yaşayan Yılmaz Kanmış isimli girişimci, yaptığı projeyle mantar tesisi kurdu.

Kanmış bir yandan bölge halkının mantar ihtiyacını karşılarken bir yandan da 20 kişinin istihdamını sağladı.

Antalya'da gördü, Van'da uyguladı

Antalya’nın Korkuteli ilçesinde gezdiği sırada mantar üretimiyle karşılaştığını söyleyen Kanmış, “2000’li yılların başlarında Antalya’nın Korkuteli ilçesinde herkesin evinin ya da iş yerinin bodrumunda veya yan tarafında mantar ürettiğini gördüm. Türkiye’de üretilen mantarın yüzde 80’inin burada üretildiğini duyunca bu işe merak saldım. 60 bin nüfuslu ilçede hemen hemen herkesin illaki bir işi olmasına gerek kalmadan kendi evinde bu işi yapabildiğini duyunca, bu işin asıl bizim yapmamız gereken bir iş olduğuna kanaat getirdim ve bunu bir proje haline getirerek bu tesisi kurdum” dedi.

Kanmış nkouşmasına şöyle devam etti: 

 “Buradaki amacım, istihdam sağlayarak bir nebze olsun kendi memleketimde işsizliğin önüne geçmektir. İnanıyorum ki herkes kendi çapında bir proje hazırlayarak 20 ila 50 kişiyi istihdam edebilir. Bizlerde şu anda burada 20 kişiye iş imkanı sunduk. Ama ileriki aşamada kompost üretimini de yapabilirsek, 100’ün üzerinde bir istihdam sağlayacağız.”

"Herkesin yapabileceği tarzda bir şey"

İstiridye mantarlarınıın iki türlü hazırlanış şekli olduğuna değinen Kanmış, “Birincisi saman ile ikincisi ise son zamanlarda gelişen pamuk telefidir. Tabi pamuk telefi tadından dolayı bölgemizde fazla tercih edilmiyor. Bu nedenle genellikle samanı kullanıyoruz. Bu herkesin yapabileceği tarzda bir şey. Şu anda sadece tohumu dışarıdan alıyoruz. Diğer bütün ürünleri buradan temin edebiliyoruz” diye konuştu.

Mantara yoğun talep 

Mantara yoğun bir talebin olduğunu gördüklerini belirten Kanmış, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yoğun talep doğrultusunda tesissimizi kurup mantar üretimine başladık. Bunu duyan çevre illerden de talep var.

Biz bu taleplerin hepsini karşılayabilecek kapasiteye ne zaman ulaşırız bilemiyorum ama bu işi yapmak isteyen arkadaşlarımız gelip bizden bu işin teknik kısmını öğrenip, kendi yerlerinde ve kimseye ihtiyaç duymadan kendi üretimlerini yapabilirler.

Tabi burada önceliğimiz mantarı üretip herkese bu mantarı satmaktır.

Ancak bu işten gelir elde etmek isteyenlere de kompost satışlarımız olacak. Çünkü birçok kişi bu işi yapmak istiyor, ancak teknik bilgiye sahip olmadıkları için kompostu dışarıdan istiyorlar.

Özellikle yaz mevsiminde kompost dışarıdan geldiği zaman yaklaşık 24 saatlik zaman diliminde ancak elimize yetişiyor. Bu da kompostun gelinceye kadar kendi kendine yanması ve veriminin düşmesine neden oluyor.

Bizim en avantajlı yönümüzden biri de hemen yanı başımızda olan kompostu üretip 3-4 saatlik mesafede yaz mevsiminde bile götürüp kendilerine ulaştırmaktır.”

"Mantar üretimi zahmetli bir iş"

Yaklaşık 20 yıldır mantar üretiminde çalıştığını belirten Teknik Eleman İhsan Kanmış da, mantar üretiminin zahmetli bir iş olduğunu ifade ederek, bunun emek ve sürekli takip isteyen bir iş olduğunu söyledi.

İlk etapta 2 ton civarında bir mantarın üretimini gerçekleştireceklerini dile getiren Kanmış, bu mantarın 10 ila 15 gün içerisinde Van halkının hizmetine sunulacağını belirtti. 

SUR YAPI

Sur yapı mobil

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

Adin Hotel 3

Coronden

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto