MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın

Yörükoğlu sütAntalya'da girişimci Birol Yılmaz yakıtsız çalışan jeneratör üretti

21.07.2022 11:21

Antalya haber... Girişimci Birol Yılmaz, 3 aylık AR-GE çalışması ile yakıtsız çalışan bir jeneratör üretti. 3 kilowattlık alternatif enerji üreten jeneratörle 12 saat durmaksızın televizyon, buzdolabı, bilgisayar ve 10 ampul rahatlıkla çalışabiliyor.

Antalya'da girişimci Birol Yılmaz yakıtsız çalışan jeneratör üretti

Antalya haber...  Daha önce yakıtsız çalışan motor çalışmalarıyla gündeme gelen firma, hiçbir enerjiye veya yakıta ihtiyaç duymadan elektrik üretebilen bir jeneratör yaptı. 3 aylık bir AR-GE çalışmasının ardından üretilen jeneratör, yaklaşık bir soba büyüklüğünde ve elektro mekanik dijital sistemle çalışıyor.

Dijital kontrol sistemine sahip olan jeneratör, aküsünden aldığı düşük bir enerjiyle çalışmaya başlamasının hemen ardından faydalı enerjiyi üretmeye başlıyor. Özel bir teknolojiyle üretilen jeneratörün ortaya çıkardığı enerjiyle bir evin lambaları, bilgisayar, televizyon ve buzdolabı rahatlıkla çalıştırılabiliyor.

Yakıtsız çalışan jeneratör 220 volt enerji üretiyor. Girişimci Birol Yılmaz'ın ana hedefi ise jeneratörün tamamını yerli ve milli olarak üreterek Türkiye'nin hizmetine sunmak.

"SOĞUK YERLERDE 24 SAAT BİLE ÇALIŞTIRILABİLİR"

Üç aylık bir çalışmanın ardından jeneratörün prototipini üretmeyi başardıklarını dile getiren firma sahibi Birol Yılmaz, mazot ve benzinin yanında rüzgar ya da güneş enerjisi kullanmadıklarını kaydetti. Şu andaki mevcut ürünün 3 kilowattlık olduğuna işaret eden Yılmaz, “Sistemin içinde 12 volt 100 amperlik bir akü var. DC motorun sürücüsünün buradan almış olduğu hareket enerjisini jeneratöre aktarıp, 3 kilowattlık AC akım üretiyor. Elektriği üretirken 500 wattı ile kendi sistemini besliyor. Dışarıdan herhangi bir enerjiye ihtiyaç duymadığı gibi sürekli çalıştırabiliyoruz. Sadece sistemin 12 saatlik çalışmada 3 saatlik bir dinlendirmeye ihtiyacı var. Soğuk yerlerde 24 saat bile çalıştırılabilir“ dedi.

Ürünün tarım alanında yoğun olarak kullanılmasını beklediklerinin altını çizen Yılmaz, “Sistemin bazı parçaları ithal olmakla beraber, bunun biz çoğu parçasının ülkemizde üretimini yapabiliriz. Ağırlığı 109 kilogram, mobil olarak her yere taşınabilir. 104 santimetre yüksekliği var. Her şey bir kabinin içinde yer alıyor” diye konuştu.

PATENT BEKLENİYOR

Ticaret Bakanlığından yeterli izinlerin alınmasının ardından seri üretime geçeceklerine değinen Yılmaz, “Maliyeti ithal parçalarla 3 bin doları buluyor. Biz bunu ülkemizde üretmeyi istiyoruz. O zaman satış fiyatımız yaklaşık en fazla 35 bin TL’yi bulacak" dedi.

180 kilowattlık büyük modelini de yapmayı hedeflediklerini belirten Yılmaz, “Bu cihazımızla şu an bir klima, televizyonu, 10 ampulü, bilgisayarı kullanabiliyoruz. Elektrik enerjisinin olmadığı yerlerde hayatı kolaylaştırmasını bekliyoruz. Patent başvurusunu yaptık. Ardından seri üretime geçeceğiz” diye konuştu.

Askeriyenin üs kulelerinde, sınır ötelerinde enerjiye ihtiyaç duyulan yerlerde rahatlıkla kullanılabileceğini ifade eden Yılmaz, jeneratöre çok sayıda talebin gelmeye başladığını sözlerine ekledi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Dikkat sizin de başına gelebilir! Alkol denetiminde hayatının şokunu yaşadı

Dikkat sizin de başına gelebilir Alkol..

Dikkat sizin de başına gelebilir! Alkol denetiminde hayatının şokunu yaşadı
13 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 4 ilçeye yağış uyarısı

13 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava d..

13 Ağustos Cumartesi Antalya'da hava durumu! Meteorolojiden 4 ilçeye yağış uyarısı
Antalya'da nefes kesen uyuşturucu operasyonu! Neye uğradığını şaşırdı

Antalya'da nefes kesen uyuşturucu oper..

Antalya'da nefes kesen uyuşturucu operasyonu! Neye uğradığını şaşırdı
Ünlü market zinciri A101 harekete geçti Dijital banka kuruyor!

Ünlü market zinciri A101 harekete geçt..

Ünlü market zinciri A101 harekete geçti Dijital banka kuruyor!
Antalya'da 2 saat ecel terleri döktürdü! Rehin alma sebebi pes dedirtti!

Antalya'da 2 saat ecel terleri döktürd..

Antalya'da 2 saat ecel terleri döktürdü! Rehin alma sebebi pes dedirtti!
Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme

Zorunlu trafik sigortasında yeni düzen..

Zorunlu trafik sigortasında yeni düzenleme