MY TV Türkiye Programlarını İzlemek İçin Tıklayın
Yörükoğlu süt
Antalya’da Gaziler Günü, düzenlenen tören ile anıldı

19.09.2021 11:41

Antalya haber... 19 Eylül Gaziler Günü Antalya'da düzenlenen tören ile kutlandı. Cumhuriyet Meydanında yapılan törende günün anlam ve önemine dair konuşma yapan Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi Başkan Vekili Esat Tonguç, “Türkiye Cumhuriyeti, tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet olgusuyla bir bütündür. Türkiye, ‘ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım’ diyen herkesin vatanıdır” dedi.

Antalya haber...  19 Eylül Gaziler Günü münasebeti ile Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına çelenk sunma töreni gerçekleştirildi. Törene, Vali Ersin Yazıcı, Garnizon Komutanı Piyade Albay Erdal Köse, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Büşra Dirgen Özdemir, Cumhuriyet Başsavcısı Halil İnal, Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Büyükelçi Deha Erpek, KKTC Antalya Konsolosu Cem Topçu, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan, Antalya İl Emniyet Müdürü Mehmet Murat Ulucan, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Levent Akay, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi Başkan Vekili Esat Tonguç, Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, kaymakamlar, kamu kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı. Tören, Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. İstiklal Marşının okunmasının ardından, bir öğrenci günün anlam ve önemine dair şiir okudu. Tören, Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi Başkan Vekili Esat Tonguç’un konuşması ile son buldu.

“PAROLA VATAN, İŞARETİ NAMUS”

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Antalya Şubesi Başkan Vekili Esat Tonguç, “Parola vatan işareti namus diyerek TSK ve halkımız ile birlikte gururla kutlanıp yaşatılan Gaziler Günü, bir milletin varlığını, kimliğini, bağımsızlığını tüm dünyaya haykırdığı gündür. Bu vatan birilerinin raporları veya görüşlerinin alınması ile izinle kurulmamıştır. Tam aksine mirası paylaşmak isteyenlerle bana hangi çılgın zincir vuracakmış şaşarım sözlerinde ifade edilen kora kor mücadele sonucu kurulmuştur. Vatanımızın her bir karışında şehidimizin, gazimizin kanı vardır. Türkiye Cumhuriyeti’nin harcı, milletin özünü oluşturan isimsiz kahramanların akıttıkları kanlarla yoğrulmuştur” diye konuştu.

“HEPİMİZİN GÖREVİ”

Cumhuriyeti yaşatmanın herkesin görevi olduğuna vurgu yapan Tonguç, “Amaç, adına vatan dediğimiz bu toprak parçasının nasıl ve hangi bedeller ödenerek ve de kimlerle nasıl mücadele edilerek elde edildiğini gençlere ve unutanlar ile unutturmak isteyenlere anlatıp göstermektir. Türkiye Cumhuriyetini korumak ve sonsuza kadar yaşatmak hepimizin görevidir” şeklinde konuştu.

“TÜRKİYE, BEN 'TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞIYIM’ DİYEN HERKESİN VATANIDIR”

Konuşmasının sonunda şehit ve gazileri anan Tonguç, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ırkçı ve ayrılıkçı olmayan milli kolektif Türk kimliği ve 83 milyon nüfusu ile Türk milletinindir. Türkiye Cumhuriyeti, tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet olgusuyla bir bütündür. Türkiye, ‘ben Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım’ diyen herkesin vatanıdır. Bu duygular ile Gaziler Gününde başta Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları, şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyorum” ifadelerini kullandı.

Haberlerimizi InstagramFacebookTwitterTelegram hesaplarımızdan ve YouTube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Kaynak: İHA

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorum Yap

ŞANS OYUNLARI

On Numara
Şans Topu
Sayısal Loto
Süper Loto

Diğer Haberler

Antalya Alacabel’de kar kalınlığı bir metreye yaklaştı

Antalya Alacabelde kar kalınlığı bir m..

Antalya Alacabel’de kar kalınlığı bir metreye yaklaştı
Ayçiçek yağı, un ve yumurta fiyatlarında indirim bekleniyor

Ayçiçek yağı un ve yumurta fiyatlarınd..

Ayçiçek yağı, un ve yumurta fiyatlarında indirim bekleniyor
Saklıkent’e toplu ulaşım başladı

Saklıkente toplu ulaşım başladı

Saklıkent’e toplu ulaşım başladı
Antalya'da kaza geçiren Şükrü Ünal hayatını kaybetti

Antalyada kaza geçiren Şükrü Ünal haya..

Antalya'da kaza geçiren Şükrü Ünal hayatını kaybetti
Meteoroloji'den 49 il için uyarı

Meteorolojiden 49 il için uyarı

Meteoroloji'den 49 il için uyarı
Antalya'da kavşakta otomobil ile motosikletle çarpıştı

Antalyada kavşakta otomobil ile motosi..

Antalya'da kavşakta otomobil ile motosikletle çarpıştı